رهبران 4 كشور بزرگ واسطه شدند با رییس جمهورآمریكا ملاقات كنم

تهران - ایرنا -رییس جمهوری گفت: زمانی كه در نیویورك بودم رهبران چهار كشور بزرگ آمدند ، واسطه شدند كه با رییس جمهوری آمریكا ملاقات كنم. این موضوع واسطه نمی خواهد. ما برای حرف زدن مشكلی نداریم به شرطی كه طرف ما برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قائل باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در جلسه معاونین و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی خطاب به آمریكایی ها اظهار داشت: شما به تعهدات خود عمل كنید آنگاه صحبت خواهیم كرد، ما برای حرف زدن مشكل نداریم، طرف ما اگر طرفی باشد كه برای حرف و قول و عهد و پیمان خود ارزش قائل باشد حرف زدن كه مشكل ندارد.
رییس جمهوری افزود: امروز خوشبختانه در این ماجرا و تخلف اخیر آمریكا، این كشور از همیشه منزوی تر است. شما ببینید چند كشور هستند كه از كار اقدام آمریكا حمایت می‌كنند و آنهایی كه مخالفت می كنند چه میزان هستند.
وی اظهار داشت: ما در بخش سیاسی، افكار عمومی و حقوقی موفقیت‌های بسیار خوبی به دست آوردیم؛ این اقدام ساده نیست كه امریكا بر روی حرفی بایستد و كل اتحادیه اروپا در مقابل آن مقاومت كند. این یعنی پیروزی دیپلماسی و سیاست خارجی.
رییس جمهوری گفت: برخی فكر می‌كنند ما در برجام كه مذاكره كردیم و به نتیجه رسیدیم ، موفقیت بزرگی بود ولی امریكایی‌ها این موفقیت‌ها را از بین بردند، خیر اینطور نیست، این تفسیر اشتباه است. ما این موفقیت را حداقل از لحاظ سیاسی امروز داریم، همانطور كه در برجام اكثریت قاطع كشورهای دنیا به غیر از ۲ – 3 كشور همه موافق و حامی بودند، امروز هم همه كشورهای دنیا به استثنای چند كشور در برابر آمریكا هستند و دركنار ایران هستند این موفقیت دیپلماسی ماست.

**رسانه ها با صدای بلند موفقیت ایران را اعلام كنند
روحانی افزود: شما در سازمان ملل دیدید كه استقبال افكار عمومی دنیا از سخنان مسئولان ایرانی چه میزان بود و از مسئولین كاخ سفید چه مقدار بود؛ شما دیدید شورای امنیتی كه تشكیل داده بودند تا آخرین میخ را بر تابوت برجام بزنند چگونه شورای امنیت تبدیل شد به جمع حامیان برجام، این درست نقطه مقابل است.
وی تاكید كرد: پس ما از لحاظ سیاسی موفقیم، از لحاظ سیاسی پیروزیم. رسانه ها و صدا و سیمای ما باید این موفقیت را با صدای رسا اعلام كنند.

**
روحانی از حضور گسترده و شكوهمند مردم ایران اسلامی در راهپیمایی 13 آبان قدردانی كرد و اظهارداشت: مردم با حضور گسترده و شكوهمند خود در این راهپیمایی و اعلام آمادگی برای وحدت ، انسجام ، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان، بر توطئه‌های جدید آمریكا خط بطلان كشیدند.
رئیس جمهور حضور گسترده مردم در مراسم باشكوه راهپیمایی اربعین حسینی را نیز كه با امنیت كامل و نظم بسیار خوب برگزار شد ، بسیار با معنا و پرمفهوم خواند و فرا رسیدن ایام رحلت نبی معظم اسلام پیامبر اكرم(ص) به عنوان فخر همه موجودات و پیامبر رحمت برای همه عالمیان و همچنین ایام شهادت پرچمدار صلح امت پیامبر حضرت مجتبی(ع) و امام هشتم(ع) را تسلیت گفت.
روحانی با قدردانی از زحمات كرباسیان در دوران مسوولیت وزارت اقتصاد و همچنین اكرمی در دوران مسوولیت سرپرستی این وزارتخانه ، به گزارش مسوولان این وزارتخانه از اقدامات انجام شده اشاره كرد و افزود: در شرایطی هستیم كه بازار بورس و فرابورس ما امروز نقش بسیار خوب و سازنده‌ای داشته است. این حرف درست است كه ما بخشی از مسئولیت بانك‌ها را به تدریج باید به بازار سرمایه منتقل كنیم و بازار سرمایه ما این توان را دارد كه بخشی از نیازمندی‌ها و تجهیز منابع مالی كشور را به عهده بگیرد.
رئیس جمهور اظهار داشت: دولت تلاش كرد تا اوراق در جامعه جایگاه مطمئنی پیدا كند، چراكه این كار بازار سرمایه را هم تسهیل می‌كند.
وی با بیان اینكه چند بار در دولت تأكید كردم كه حتی یك روز تاخیر چه در سود اوراق و چه در بازپرداخت آن جایز نیست، گفت: مردم باید دقیقاً بدانند دولت پای قولی كه به آنها داده ایستاده است؛ این سرمایه و اعتمادی كه می‌گوییم البته بسیار گسترده و وسیع است، اما یك بخش‌ آن در همین است كه دولت به مردم اعتماد دهد كه چگونه به اوراق همانند اسكناس اعتماد ‌كنند و این در جامعه بسیار مهم است و امیدواریم از این فرصت بسیار مناسب و خوبی كه در بازار سرمایه ایجاد شده مخصوصاً در این شرایط بتوانیم بهره‌برداری و استفاده بیشتری كنیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه تحریم هم به بازار سرمایه كمك كرده به این معنا كه باعث شده قیمت ارز بالا برود و خود به خود به ارقام بازار سرمایه كمك كرده است، گفت: در عین حال بازار سرمایه مسئولیت سنگینی هم بر دوش دارد و می‌تواند در شرایط تحریم نقش بسیار خوبی را ایفا كند چراكه به همان مقدار كه ممكن است بانك‌ها دست و پایشان بسته شود، دست بازار سرمایه دست بازتر خواهد بود و باید فعال شود.
روحانی ادامه داد: در زمینه سهام عدالت، كاملاً موافق هستم كه مردم هم سودش را بگیرند و هم بتوانند در بازار تبادل كنند، چون این سهام برای مردم است و آنها باید بتوانند هر وقت بخواهند استفاده و جابجا كنند و البته این حركت خواص اقتصادی برای تولید كشور هم دارد و در واگذاری به بازار سرمایه و اقتصاد كمك می‌كند.
رئیس جمهور خاطرنشان كرد: هر چه ما بتوانیم میان اقتصاد و بخش دولتی و شبه دولتی فاصله بیندازیم به نفع مردم است؛ باید اقتصاد را به خود مردم واگذار كنیم؛ خیلی چیزها را باید به مردم واگذار كنیم. اگر مردم و سازمان های مردم نهاد ، در كمك به اقشار آسیب‌پذیر درست فعال شوند، از دولت بهتر كار می‌كنند.
دكتر روحانی با بیان اینكه اگر بتوانیم بخش‌های فرهنگی مردمی را در جامعه سازماندهی كنیم، بهتر از بخش دولتی و شبه دولتی می‌توانند در فرهنگ جامعه تأثیرگذار باشند، تصریح كرد: قبل از انقلاب چه كسانی بودند كه دین مردم و قرآن را ترویج و تبیین می‌كردند؟ پایه‌های انقلاب در همین حسینه‌ها، مساجد، حوزه‌های علمیه و هیأت‌ها استقرار پیدا كرد و اینها هیچ‌كدام دولتی نبودند؛ همه مردمی بودند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه بعد از انقلاب تلاش می‌كنیم كه مردمی‌ها را دولتی كنیم و خیلی خاصیتی هم نمی‌بریم، گفت: هر چه بتوانیم امور را به مردم واگذار كنیم، حتماً به نفع ماست. مردم بهتر از ما تلاش می‌كنند این روشن است و مثال ساده عوامانه‌ این است كه بخش خصوصی مغازه‌اش را كی باز می‌كند؟ ما خیلی سر وقت باشیم 8 كارمان را شروع می‌كنیم، اما آن مغازه‌دار گاهی 5 صبح در مغازه‌اش را باز می‌كند. این نشان كار مردم و كار دولت است. از آن طرف ساعت 4 نشده كیف‌مان را بسته و آماده فرار هستیم نه آماده رفتن و اگر یك ثانیه بخواهید اینها را نگه دارید، برایشان یك ساعت طول می‌كشد. از آن طرف مغازه‌دار تا مشتری است او هم است، هر ساعتی كه می‌خواهد باشد.
روحانی اظهار داشت: اگر در دولت تا مراجعه كننده بود ما هم بودیم آن وقت بخش دولتی مثل بخش خصوصی می‌شود؛ ما ساعتی كار می‌كنیم، آنها هدفی كار می‌كنند و می‌خواهند زندگی و جامعه را رشد دهند؛ ولی ما می‌خواهیم ساعت‌مان را به نحوی پر كنیم.
رئیس جمهور افزود: البته برخی مسئولیت‌های حاكمیتی همه جای دنیا به عهده بخش خصوصی نیست؛ نیروهای مسلح و بخشی از اقتصاد حالت های خاص خودشان را دارند؛ اما می‌توانیم بخش عمده‌ای را به مردم واگذار كنیم و این سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی به معنی واقعی كلمه باید اجرا و پیاده كنیم.
روحانی با اشاره به موضوع بانك ها در نظام اقتصادی كشور، گفت: به آقای دژپسند گفتم كه در این دوران مسئولیت، بالاترین وظیفه او، بانك و اصلاح امور بانك‌ها است. بقیه مسئولیت‌ها با همه اهمیتی كه دارند، درجه 2 هستند. بانك‌ها باید به جایی برسند تا بتوانند به دولت كمك كنند.

**گاهی بانك ها بار بر دوش ما می گذارند
رئیس جمهور افزود: در شرایط كنونی بانك‌ها گاهی به ما كمك می‌كنند، گاهی بار بر دوش ما می‌گذارند. همه این نقدینگی كه ما از آن شكایت داریم و می‌گوییم غول نقدینگی و كجا خوابیده و كجا حركت می‌كند. چه كسی این نقدینگی را درست می‌كند؟ ممكن بود در زمانی دولت نقدینگی ایجاد و استقراض كرده و پایه پولی را بالا ببرد اما الان كه اینگونه نیست و ما كه پایه پولی را بالا نمی‌بریم.
رئیس جمهور با بیان اینكه رشد نقدینگی در دولت یازدهم و دوازدهم، عمدتاً مربوط به پایه پولی نبوده و به ضریب فزاینده مربوط می‌شود، گفت: آن جایی هم كه این افزایش به پایه پولی مربوط می‌شود، دولت نیست كه این پایه پولی را بالا می‌برد، عمدتاً بانك‌ها هستند. بانك‌ها پایه پولی را بالا می‌برند؛ یعنی از یك طرف با یك دست به مردم خدمت می‌كنند، با یك دست دیگر فشار بر جامعه می‌آورند.
روحانی با تاكید بر اینكه بانك‌ها باید سالم‌سازی شوند، افزود: متأسفانه یا خوشبختانه امروز اقتصاد وصل به بانك‌ها است. به تدریج باید این وابستگی و تكیه اقتصاد به بانك‌ها را به بازار سرمایه شیفت كنیم. بانك مسئولیت بسیار سنگینی دارد؛ وقتی آمار اضافه برداشت را ماهانه یكبار نگاه می‌كنم، بعضی از آنها تكان‌دهنده است. بانك‌های خصوصی كه وضع‌شان خیلی بد است. بعضی از بانك‌های دولتی هم وضع‌شان خوب نیست. این وسط خصولتی هم كه هستند.
رئیس جمهور اظهارداشت: این مشكل جدی است. این هنر نیست كه از منابع بانك مركزی استفاده كنیم. چرا استفاده كنید؟ خود دولت از منابع بانك مركزی استفاده می‌كند و به تولیدكننده می‌دهد. شما كاری نكردید، پس‌اندازی را از مردم گرفتید، چه مقدارش را استفاده كردید و چه كار كردید؟ چقدر از پول‌هایتان منجمد است؟ از آنها بگذریم، شركت‌هایتان چه كار می‌كند؟
روحانی تصریح كرد: به آقای دژپسند گفتم اولین مسئولیت شما در وزارت اقتصاد، مسئولیت اصلاح نظام بانكداری است و شما كاری كنید كه اولا بانك‌ها از بنگاه‌داری خارج شوند. در حال حاضر تسهیلاتی كه بانك‌ها می‌دهند، اول به بنگاه‌های خودشان می‌دهند. بانك باید از بنگاه‌داری خارج شود تا بتواند عادلانه رفتار كند.
رئیس جمهور ادامه داد: نكته دیگر سرمایه‌های منجمد است، سرمایه‌های منجمد برای چیست؟ این همه ساختمان و شعبه برای چه؟ در كجای دنیا اینطوری است. اخیراً وقتی به كشورهای خارجی سفر می‌كنم یكی از چیزهایی كه نگاه می‌كنم، شعبات بانك‌هاست. اصلاً در تهران، اول، وسط و آخر خیابان، نبش خیابان و جای حساس شهر را شما پیدا نمی‌كنید كه بانك‌ها نگرفته باشند. چرا؟ یك رقابت ناسالم بین بانك‌ها پیدا شده است. رقابت سالم خوب است، اما امروز رقابت ناسالم ایجاد شده است.
روحانی خاطرنشان كرد: نظارت بانك مركزی باید به مراتب افزایش پیدا كند. الان نظارت بانك مركزی بر بانك‌ها ضعیف است. دیدیم یك مؤسسه غیرمجاز چه بلایی سر كشور آورد. چه بلایی سر مردم آورد. چقدر به اعتماد عمومی مردم لطمه زد و چه هزینه سنگینی بر دوش ما گذاشت.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه 250 هزار میلیارد تومان از نقدینگی امروز، مربوط به مؤسسات غیرمجاز است، گفت: این موسسات باعث شدند كه از پایه پولی بیش از 30 هزار میلیارد تومان پول پرداخت كنیم. شما ضریب فزاینده را نگاه كنید، 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی در بازار آمده است. چرا؟ چون یك عده متخلف، یك عده افرادی كه به مردم خیانت كردند و معمولاً این خائنین آدم‌هایی در دور و بر خودشان دارند و جمع می‌كنند.
روحانی اضافه كرد: یكی از كارهای خوبی كه دكتر سیف انجام داد، بستن این مؤسسات غیرمجاز بود. نام وی همیشه در تاریخ ایران به نیكی یاد خواهد شد. كار بسیار سنگینی بر عهده گرفت. ایشان نامه‌هایی را با 40 الی 90 امضاء از آدم‌های مختلف می‌آورد كه تهدیدش می‌كردند و من می‌گفتم كار خودت را انجام بده و نترس. كار بزرگی انجام داد.
رئیس جمهور تاكید كرد: این مؤسسات غیرمجاز، مؤسسات مجاز، بانك‌های خصوصی و دولتی، همه اینها باید سالم‌سازی شوند. این مهم‌ترین وظیفه‌ای است كه امروز وزارت اقتصاد و بانك مركزی توأماً بر عهده دارند و باید انجام دهند و همه مدیران دلسوز بانك‌ها باید این كار را بكنند. مدیران بانك‌ها رسالت بسیار سنگینی بر عهده دارند. آنها بهتر از ما می‌توانند كمك كنند. آنها بهتر از ما راهش را بلد هستند.

**بانك ها را اصلاح كنیم
روحانی اظهار داشت: بیاییم واقعاً بانك‌ها را اصلاح كنیم. در شرایط اقتصادی كه الان هستیم، شاید یك فرصت خوبی برای اصلاح امور بانك‌ها باشد. اختیارات بسیار زیاد و وسیعی را به بانك مركزی دادیم. در همین مصوبات چند هفته گذشته، كاملاً دست بانك مركزی را باز گذاشتیم و همه اختیارات قانونی مورد درخواست را به آن داده‌ایم تا بتواند بانك ها را اصلاح كند.
رییس جمهور گفت: برخی از بانك‌ها روزانه و نه ماهانه برای ما گرفتاری درست می‌كنند، هر روز و ساعتی برای ما مشكل درست می‌كنند.همانطور كه بانك‌های سالم می‌توانند كمك بسیار بزرگی باشند و تولید بدون بانك راه نمی‌افتد و نقش مهمی در روابط ما با دنیا دارند.
روحانی با تاكید بر اینكه تحریم را باید به خوبی بشكنیم و این كار را خواهیم كرد، اظهارداشت: با كمك مردم و با اتحاد و وحدتی كه در جامعه است باید به آمریكایی‌ها با زبان روشن تفهیم كنیم كه با زبان زور و فشار و تحریم و تهدید با ملت بزرگ ایران حرف نزنند. باید برای همیشه تاریخ تنبیه شوند.با قلدرمآبی در برابر یك ملت بزرگ و با سابقه كهن فرهنگی، ایستادن و هر روز بهانه‌ای را درست كردن، این برای ملت ایران غیرقابل قبول است.
رییس جمهور خاطرنشان كرد: امروز كاری كه آمریكایی‌ها انجام می‌دهند، صرفاً فشار به مردم است،فشار به هیچ جای دیگر نیست. به مردم و به ملت‌های دیگر و به شركت‌های دیگر و به دولت‌های دیگر است، امروز تنها ما از سیاست‌های آمریكا عصبانی‌ نیستیم حتی شركت‌ها و دولت‌های اروپایی‌ هم از سیاست‌های آمریكا عصبانی هستند.

**تاریخ آمریكا چنین بی قانونی در كاخ سفید ندیده است
روحانی افزود: فكر نمی‌كنم در تاریخ آمریكا كسانی به كاخ سفید آمده باشند كه تا این حد، ضدقانون و معاهدات بین‌المللی باشند. من به یاد ندارم. همه آنها تخلفات قانونی داشتند ولی اینها سرآمد تخلفات هستند. ندیدم در كاخ سفید گروهی روی كار بیایند مثل این دوره نژادپرست باشند. وقتی یك گروهی كه هم نژادپرست هستند و هم به قوانین و مقررات بین‌المللی اعتنا نمی‌كنند، امروز چه توقعی از آنها داریم. همین شرایطی است كه امروز می‌بینیم.
روحانی گفت: این ما نیستیم كه دلمان می‌خواهد این دوره حكومت آمریكا خیلی كوتاه و كوتاه‌تر شود، متحدین اروپایی خودشان در جلسات به خود من می گویند كه یكی از آرزوهایشان این است. بعد از آن مرتب برای ما پیغام می‌دهند كه بیایید با هم مذاكره كنیم. مذاكره برای چه چیزی انجام دهیم. شما اول آن مذاكره‌ای كه انجام دادیم و به نتیجه رسیدیم، به آن احترام بگذارید تا زمینه برای مذاكره بعدی درست شود. در همین ایامی كه نیویورك بودم، رهبران 4 كشور بزرگ، واسطه شده بودند كه با رئیس جمهور فعلی آمریكا ملاقات كنم در حالیكه این موضوع نیاز به واسطه و اینقدر پیغام ندارد، به تعهدات عمل كنید ، با هم صحبت می‌كنیم.
رییس جمهور اضافه كرد: ما برای حرف زدن مشكل نداریم به شرط اینكه طرف ما، طرفی باشد برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قایل باشد. اگر طرف مقابل به عهد و به پیمانش ارزش قایل باشد حرف زدن مشكلی ندارد. آدم می‌تواند بنشیند حرف بزند و به نتیجه برسد.
دكتر روحانی با تاكید بر اینكه امروز خوشبختانه در این ماجرا و تخلف اخیر آمریكا، آمریكایی‌ها از همیشه منزوی‌تر هستند، گفت: شما ببینید الان چند كشور از كار آمریكا حمایت می‌كنند؟ و آنهایی كه مخالف هستند، چقدر هستند؟ ما در بخش سیاسی، افكار عمومی و حقوقی، موفقیت‌های بسیار خوبی به دست آوردیم.
رئیس جمهور خاطر نشان كرد: آمریكا در این مسیری كه علیه ملت ایران انتخاب كرده، حتماً ناموفق خواهد بود. آمریكا دو هدف بیشتر ندارد، می‌خواهد ایران را تضعیف و ملت ایران را ناامید كند و به هیچ‌كدامش نمی‌رسد، نه ملت ایران، ناامید و خسته می‌شود و نه ایران شكسته می‌شود و تضعیف می‌شود؛ ایران به قدرتمندی خودش ادامه می‌دهد و ملت ایران هم امیدوارانه راه خودش را ادامه می‌دهد. البته یك شرط دارد و آن توجه و عمل به تاكید امام راحل(ره) بر وحدت كلمه است.

**باید متحد باشیم
روحانی با اشاره به اینكه باید متحد باشیم و مسایل جناحی را كنار بگذاریم، افزود: این نمی‌شود پس از یك انتخابات، 2.5 سال دنبال آن انتخابات بوده و همان رقابت را می‌خواهیم ادامه دهیم. تا می‌خواهد تمام شود، انتخابات بعدی شروع می‌شود و دوباره شروع به رقابت می‌كنیم؛ انتخابات در ایران زیاد داریم، حداقل هر 2 سال یكبار انتخابات داریم؛ 2، 3 ماه قبل آن عیب ندارد جناح‌ها رقابت كنند اما وقتی تمام شد روز بعد باید بشود رفاقت، نه رقابت.
رئیس جمهور گفت: دمكراسی در دنیا یك چارچوب و معیاری دارد. حزب‌بندی یك معیاری دارد. دولت و رئیس جمهور كه انتخاب شدند، نمایندگان مجلس كه به وزرا رأی دادند، دیگر این دولت برای همه جناح‌ها و همه ملت ایران است. چه خاصیتی دارد كه هر روز، همدیگر را اذیت می‌كنیم، چكار می‌خواهیم بكنیم و دنبال چه هستیم.
روحانی با طرح این سوال كه آمریكا چه زمانی تصمیم گرفت از برجام خارج شود، افزود: پارسال بعد از ناآرامی های اوایل دی ماه بود كه آمریكا درباره برجام تصمیم گرفت. البته آنها فیلم بعضی اعتراضات اوایل دی را دیدند، اما فیلم راهپیمایی های بعدی مردم كه همه مسائل قبل را شست و برد را ندیدند. از آن زمان، این نشان می‌دهد، وحدت و اتحاد داخلی می‌تواند روی اراده كاخ سفید اثر بگذارد.
رئیس جمهور اظهار داشت: این مرگ بر آمریكایی كه می‌آییم در خیابان‌ها می‌گوییم و عملی‌اش می‌كنیم، صرفا با گفتن حل نمی‌شود. عمل آن این است كه به آمریكا فشار بیاوریم و آمریكا از ما بهراسد و جرأت نكند، توطئه‌هایش را ادامه دهد. تمام امید آمریكا در این تحریم، این است كه اینقدر فشار بیاورد تا مردم ناامید شوند. ناامید بریزند در خیابان و بگویند آقا استقلال و آزادی و آقایی را كه گفته بودیم، نخواستیم. برمی‌گردیم به 40 سال پیش؛ اما این اشتباه آمریكا است.
روحانی ادامه داد: مگر امكان‌پذیر است یك ملت بزرگی مثل ایران كه در انتخابات گفت به عقب برنمی‌گردیم حالا بازگشت كند آن هم به انقلاب و 40 سال پیش. آن 4 سال را مردم زیر بار نرفتند كه به عقب برگردند.
رییس جمهور گفت: مردم خودشان انقلاب كردند، انقلاب اسلامی برای مردم و ملت ایران است. امام(ره) رهبری كرد و ملت به میدان آمده و انقلاب به پیروزی رسید. صاحب انقلاب و نظام، ملت ایران هستند.
روحانی با تاكید بر اینكه دعواهای جناحی و حزبی باید كنار صندوق آراء ، خاتمه یابد اظهار داشت: تا اول صندوق رقابت و دعواست ولی نتیجه صندوق باید تمام كننده و فصل‌الخطاب باشد و آراء صندوق كه شمرده شد، باید با هم برادر و متحد شویم و در كنار هم قرار بگیریم.
وی با اشاره به اینكه بی‌تردید امروز با وحدت و تلاش مضاعف از تحریم عبور می‌كنیم ، گفت: می توانیم آمریكا را پشیمان كرده و سرمایه خارجی را به كشور بر‌گردانیم تورم را مهار می‌كنیم و اینها جزو وظایف و كارهای وزارت اقتصاد است. مسیر رشد اقتصادی را دومرتبه آغاز می‌كنیم. هیچ كس فكر نكند، روندی كه در این چند ماه، در آن وارد شدیم، به همین صورت ادامه پیدا می‌كند، نه. این روند پایان می‌پذیرد. پایان‌پذیرفتن آن با اراده، تلاش و وحدت ماست.
رییس جمهور خاطرنشان كرد: سال 92 كه كار را شروع كردیم، تورم سالانه‌ حدود 32.8 بود،در سال 93 رقم 32 تبدیل شد به 14.6. در 94 رسیدیم به رقم 11.1، و در سالهای 95 و 96 تك رقمی شدیم. از ابتدای 92 به مردم قول دادیم كه در سال آخر این دولت تورم تك رقمی خواهد شد. در مصاحبه صد روز اول صحبت كردم و دوستان اقتصاد دان به من اعتراض كردند كه چرا شما اعلام كردید تك رقمی، تك رقمی اصلاً نمی‌شود. گفتم اراده ما بر این است و همه شما باید دنبال این اراده حركت كنید ، می‌توانیم این كار را بكنیم و این نرخ در 96 تك رقمی نشد بلكه در 95 تك رقم شد. حتی شش ماهه دوم 94 تك رقمی شروع شد.
روحانی افزود: الان دو مرتبه وارد تورم 2 رقمی شده ایم. باید تلاش كنیم تا آن را مهار كنیم. این وظیفه ما است. رشد اقتصادی ما حتماً با مشكل مواجه است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه در دولت یازدهم رشد اقتصادی 2 رقمی داشتیم، گفت: در سال 95 رشد اقتصادی كشور ما تقریباً در دنیا اول بود. چگونه توانستیم حركت دهیم، ممكن است یكی بگوید بخاطر فروش نفت و برجام بوده است، فروش نفت و برجام را چه كسی درست كرد. چه كسی چاه‌های بسته نفت را باز كرد و چه كسی توانست دوباره مشتری بیاورد.
روحانی افزود: وقتی می‌گوییم فروش نفت برخی فكر می‌كنند شیر را باز می‌كنیم فروخته می‌شود. اینكه چطور این نفت تولید می‌شود، به بندر می‌رسد، مشتری تهیه می‌شود، به كشتی زده می‌شود، پول فروش آن چگونه وصول می‌شود. هزار فراز و نشیب دارد.
رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه باز هم می‌توانیم این كار را بكنیم، گفت: البته می‌دانم شرایط امروز ما ، شرایط آسانی نیست. یك ابرقدرتی مثل آمریكا و مزدورانی مثل صهیونیست‌ها و برخی از رژیم‌های منطقه علیه ما در كنار آمریكا قرار گرفته اند ، اما ما ملت بزرگی هستیم، اراده قوی داریم و می‌توانیم عبور كنیم.

**سه پیروزی حقوقی ایران
روحانی با اشاره به موفقیت های حقوقی اخیر ایران در دادگاه های بین المللی ، گفت: مگر از لحاظ حقوقی، ما در لاهه دو بار در این چند ماه پیروزی به دست نیاوردیم. باز هم ان شاء الله دستیابی به پیروزی ممكن است. دو مرتبه روبروی آمریكا قرار گرفتیم، یك دادگاه بزرگ دیگر هم در ایتالیا بود آن هم روبروی آمریكا بودیم و پیروز شدیم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه در چند ماه گذشته سه مرتبه از لحاظ حقوقی پیروز شدیم، گفت: چند نفر از مردم ایران می‌دانند ما سه بار در مصاف حقوقی جهانی در برابر آمریكا پیروز شدیم. اگر الان برویم نظرسنجی كنیم. آیا 10، 20 درصد می‌دانند؟ نمی‌دانند برای اینكه رسانه‌های ما این موضوع را باز نمی‌كنند. صدا و سیمای ما باید این را برای مردم تشریح كند.
روحانی افزود: آیا مردم می‌دانند كه 3 بار در مصاف حقوقی بین‌المللی، حقوقدانان و سیاسیون ما در برابر ابرقدرتی مثل آمریكا كه بهترین وكلا را به كار گرفته بود موفق و پیروز شدند. اینكه در یك دعوای 5 میلیارد و 900 میلیونی در ایتالیا پیروز شدیم و در یك دعوای صلاحیت نسبت به موضوع برجام در لاهه پیروز شدیم و همچنین در گرفتن حكم موقت علیه آمریكا ما برنده شدیم.
رئیس جمهوری خاطرنشان كرد: رئیس دادگاه بین المللی چند روز پیش در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام كرد كه آمریكا محكوم است و تحریم‌ هایش علیه ایران غلط و برخلاف مقررات بین‌المللی است اما این پیروزی ما را چه كسی می‌داند؟
روحانی تصریح كرد: درحالی كه اگر كوچكترین مشكلی باشد و فردا یك چیزی یك روز و یك هفته كم شود، این موضوع خبر اول 20 و 30، 9 ، 6 و شبكه فلان، می‌شود. اما این پیروزی‌های حقوقی چه؟ درمورد این پیروزی‌ها یك گوشه‌ای گفته می‌شود كه بله ایران هم موفق شد.
رئیس جمهور با بیان اینكه آن گوینده، آهسته می‌گوید پیروز شد در حالی كه باید محكم و قاطع بگوید، گفت: این پیروزی ملت ایران است؛ نباید تصور كنیم كه این پیروزی دولت دوازدهم است؛ حقوقدانان و دیپلمات های ما، دیپلمات‌های این جناح و آن جناح و این دولت و آن دولت نیستند، دیپلمات‌های كشور و ملت ایران هستند.
روحانی با اشاره به اینكه ما از لحاظ سیاسی، حقوقی و سازمان‌های بین‌المللی موفق شدیم، اظهار داشت: امروز دبیر كل سازمان ملل و مدیر كل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نفع ما حرف می زنند؛ امروز خود آمریكایی‌ها اعتراف كردند، در برابر فروش نفت ایران در بازار شكست خوردند؛ دیدند نمی‌توانند جایگزین كنند؛ بر فرض هم اگر اعلام شكست نكرده و كشورها را معاف نمی‌كردند، ما آنقدر توان داریم كه نفت‌‌مان را در هر شرایطی بفروشیم و می فروختیم.
رئیس جمهور افزود: آمریكایی‌ها می‌گویند ایران تحریم را دور می‌زند؛ بله ما اعلام می‌كنیم كه تحریم غیرقانونی، ظالمانه شما را با افتخار تمام دور می‌زنیم چرا كه تحریم شما ظالمانه، غلط و برخلاف مقررات بین‌المللی است.

**معتقد نیستم شرایط ما بدتر شده است
روحانی تاكید كرد: امروز در یك آزمایش و جایگاه حساسی قرار گرفته‌ایم و می‌توانیم تولید‌مان را به حركت در بیاوریم؛ من معتقد نیستم كه شرایط ما بدتر شده است، ممكن است از یك نظر وقتی می‌خواهد ماده اولیه‌ و یا قطعه‌اش را از خارج بیاورد، سخت‌تر شده باشد؛ ولی از یك طرف بهتر شده است؛ بازار و تقاضا وجود دارد.
رئیس جمهور ادامه داد: زمانی تولید ما در انبار می‌ماند اما الان دیگر اینطور نیست و تولید كننده ما می‌تواند صادرات انجام دهد.
روحانی تصریح كرد: امروز در صادرات شرایط ما بهتر از دیروز شده است؛ یك وقتی چند اقتصاددان بودند كه سر قیمت ارز همیشه با ما چانه می‌زدند؛ مثلاً ارز 3800 تومان بود می‌گفتند اگر این بشود 4200 تومان تمام ایران، گلستان می‌شود. می‌گفتند اگر ارز بشود، 4200 تومان صادرات ما 2 برابر می‌شود.
رئیس جمهور گفت: به هر حال ما برای آنها احترام قائلیم، خب اقتصاددان بودند. برای شما هم در وزارت اقتصاد احترام قائلیم. آنچه ایشان می گفتند كه با ارز 4200 تومانی محقق می شود و ارز بازار دوم، اگر محقق می شد الان دنیا گلستان می شد. اما نباید فقط یك بعد داستان را ببینیم. اقتصاد دانش بسیار پیچیده‌ای است. اقتصاد كتاب نیست. بعضی‌ها فكر می‌كنند، اقتصاد كتاب است. فرمول‌هایی كه در كتاب خواندند، رفتند امتحان دادند و نمره گرفتند، می‌شوند اقتصاددان؛ نه اقتصاد خیلی فراز و نشیب دارد.

**در برابر صاحبان تجربه، باید گوش شنوا داشته باشیم
روحانی افزود: اینجا است كه به وزارت اقتصاد توصیه می‌كنم، اگر شما می‌خواهید در اقتصاد پیشرفت كنید، صاحبان تجربه را هم بیاورید. همانطور كه استاد دانشگاه را هم باید بیاورید. با استاد دانشگاه مشورت كنید، با صادركننده و واردكننده و تولیدكننده و بخش خصوصی هم مشورت كنید. با اتاق‌ها هم مشورت كنید. همه علم اقتصاد در دانشگاه تهران و دانشگاه‌های دیگر نیست. مقداری هم در بازار و فضای اقتصاد جهانی است. این را باور كنید.
رئیس جمهور اظهار داشت: باید هم از علم و هم از تجربه استفاده كنیم. وزارت اقتصاد هم از اساتید اقتصاد استفاده كند و از آنها بهره بگیرد و نظر آنها را بگیرد و هم از تجار و تولیدكننده‌ها و سرمایه‌گذارها. آن كسی كه زحمت كشیده از یك مغازه رسیده به یك بنگاه بزرگ تولیدی، نرفته واحدهای اقتصاد را بگذراند، بلكه تجربه كسب كرده است. یاد گرفته چه كار بكند. هر دو را كنار هم قرار بدهیم. هم از اساتید و هم از صاحبان تجربه استفاده كنیم.
روحانی تصریح كرد: موفقیت آقای دژپسند در گرو این است كه از همه اینها استفاده كند. باید در فراگیری و در مشورت تواضع كنیم. باید در برابر دانش دیگران تواضع كنیم و گوش كنیم. گوش شنوا داشته باشیم. در برابر صاحبان تجربه، باید گوش شنوا داشته باشیم و از آنها استفاده كنیم و یادمان بدهند و بهره‌برداری كنیم.
رییس جمهور گفت: تا حالا نشده با بخش خصوصی بنشینم و نكته ارزشمندی نیاموزم. در بخش بافت فرسوده هر چه با اقتصاددان‌ها و بانك‌ها مشورت كردیم، دیدیم كه مثل اینكه كار نشدنی است اما وقتی با توسعه‌گرها كه هزاران واحد مسكونی ساخته و فروخته اند، جلسه گذاشتیم، فهمیدیم كه مشكل كجاست و مشكل آنهایی نبود كه تا به حال می‌گفتند. اگر از همه نیروها و توان‌ها استفاده كنیم، به راحتی می‌توانیم از این مسیر سخت به خوبی و با كمترین هزینه عبور كنیم.
روحانی فروش بنگاه‌های دولتی را به عنوان وظیفه بزرگ مورد تاكید قرار داد و اظهارداشت: بنگاه‌ها را سریع‌تر در بازار و بورس و فرابورس عرضه كنید و من هم به طور مرتب دولت و هم نیروهای مسلح و هم نهادهای عمومی غیردولتی را تشویق می كنم كه به صلاح كشور و ملت است كه اموال و سهام‌شان را بفروشند. اشكالی ندارد سهامی داشته باشند. اما هم بنگاه و هم مدیریت را واگذار كنند. حالا یك سهمی هم در یك جایی داشته باشند در یك حدی اشكالی ندارد.
رییس جمهور با اشاره به اینكه كار اصلی ما اینست كه بازار سرمایه را ترویج كنیم،گفت: بازار سرمایه می‌تواند به ما و به بانك و تولید كمك كند. بازار سرمایه می‌تواند به مردم امید دهد. باید مالیات را سامان دهیم.وضع مالیاتی در سال‌های اخیر از گذشته بهتر شده است اما همانطوری كه گفته شد، معلوم نیست از آنهایی كه مالیات می‌گرفتیم ،شاید بعضی جاها لازم باشد كمتر بگیریم. چون شرایط امروز شرایط رونق نیست كه مالیات بیشتر بگیریم اما خیلی‌ها هستند كه مالیات نمی‌دهند.باید برای فرارهای مالیاتی راه‌حل علمی پیدا كنیم.
روحانی تصریح كرد: به نظر من اگر كشور بخواهد در مسیر درست حركت بكند راه حل دیگری جز دولت الكترونیك ندارد. مردم نباید با چهره‌ها مواجه شوند. این ارتباط رو در رو كه می‌گویند خوب است، در اقتصاد و گرفتن تسهیلات و سرمایه‌گذاری خوب نیست.
رئیس جمهوری با بیان اینكه باید كمك كنیم همه مردم از طریق سیستم الكترونیكی مشكلاتشان را حل كنند، گفت: شاید لازم نباشد مردمی كه می‌خواهند یك مجوز بگیرند چهره مبارك یك مدیر را زیارت كنند، مردم باید بتوانند با صفحه رایانه خودشان كارهایشان را انجام دهند. آنها را با صفحه رایانه رفیق كنید و نمی خواهد با آدم‌ها و مدیرها رفیق كنید. مشكل درست می‌شود.
روحانی با تاكید بر اینكه برای تقویت دولت الكترونیك همه وزارتخانه ها باید كمك كنند، خاطرنشان كرد: از نظر زیرساخت، شرایط ما بد نیست و شرایط خوبی داریم اما این دستگاه به آن دستگاه نمی‌خواهد اطلاعات بدهد و من نمی‌دانم چرا؟ چیز عجیبی است. آنچنان به بخش و به منافع زودگذر چسبیده ایم ، كل دنیا هیچی نیست چه برسد به وزارتخانه، مدیریت و چه برسد به 4 سال.
رئیس جمهوری با بیان اینكه 3 سال از این دولت مانده، گفت: تعصبات بخشی را رها كنیم. اطلاعات مان را به یكدیگر بدهیم و متمركز كنیم. از اطلاعات هم استفاده كنیم.
روحانی با اشاره به نحوه وصول مالیات، گفت: امروزه در دنیا كار با سیستم الكترونیكی و دیجیتالی انجام می شود و اینگونه نیست كه كسی ممیز بفرستد بالای سر كاسب و بگوید درآمد تو چقدر است، یا اینكه دفاتر خود را باز كن و ورق بزن. اینجوری نیست. بیاییم در شیوه ها نوسازی كنیم.
رئیس جمهوری با بیان اینكه همه باید حس كنند، مالیات برای آنها شرعاً و قانوناً واجب است، گفت: همه باید حس كنند كه مالیات از لحاظ تعصب ملی واجب و برای نجات بچه‌های فردای ایران واجب است. ما راهی نداریم باید با مالیات كشور را اداره كنیم.
روحانی با تاكید بر اینكه نباید با نفت كشور را اداره كنیم، گفت: نفت سرمایه بین نسلی ما است. باید برای جای دیگری مصرف شود. ما باید سرمایه را جذب كنیم و محیط كسب و كار را باید آماده كنیم . مناطق آزاد ما امروز و در شرایط تحریم ، مسئولیت سنگینی بر دوش دارند و باید به میدان بیایند و سرمایه را جذب كنند. مشوق‌ها را باید زیاد كنیم.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: خیلی غصه نخورید فلان سرمایه‌گذار اروپایی رفته و برنمی‌گردد، سرمایه‌گذار در جای دیگر داریم و كشورهای دیگر هستند. آنها را جذب كنید.
رئیس جمهور ادامه داد: مسئولین كشورهای دیگر گفتند كه ما جایگزین می‌شویم؛ بیاییم با دنیا كار كنیم؛ خیلی جاها سرمایه است. فكر نكنید فكر در اروپا و آمریكا است. سرمایه زیاد است باید راه جذب آنها را پیدا كنیم ، مشوق‌های لازم را بدهیم و آنها را در این شرایط بیاوریم؛ باید در شرایط فعلی كه مردم در مشقت هستند این مسیر را كوتاه كنیم.
روحانی با اشاره به اینكه وزارت اقتصاد به عنوان یكی از بخش‌های مهم اقتصادی كشور باید به میدان آمده و همه توانش را بكار بگیرد، گفت: در جلسه اقتصادی و در دولت گفتم هر طرحی برای تصمیم در هر ساعتی از روز بیاید، من آماده هستم و مشكلی وجود ندارد؛ساعت نمی‌شناسیم. هر كس طرحی را آماده كرد این طرح را بیاورد، حتی در روز تعطیل هم باشد جلسه می‌گذاریم و بحث می كنیم و به نتیجه می‌رسانیم.
رئیس جمهور با بیان اینكه ما امروز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، خاطرنشان كرد: در دفاع مقدس ساعتی در كار نبود كه بگویید چه ساعتی است . جلسه قرارگاه تا اذان صبح طول می‌كشید. نماز صبح می‌خواندیم بعد از آن ادامه می دادیم تا ظهر طول می‌كشید. حساب این نبود كه ساعت خواب كی است موقعی كه عملیات شروع می‌شد دیگر ساعت نمی‌شناخت از آن نیمه شبی كه عملیات آغاز می‌شد، تا لااقل 48 ساعت حداقل، 72 ساعت آتش مداوم بود. نه وقت تعویض نیرو و نه وقت استراحت بود. چطور آن عملیات‌ها را پیش بردیم و كشور را پیروز كردیم و افتخار برای مردم آوردیم.
رئیس جمهور گفت: الان هم احساس باید این باشد كه در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و روبروی یك دشمن قدار ایستادیم. آن وقت صدام بود، امروز ترامپ است. فرقی نمی‌كند. باید بایستیم و پیروز شویم و خداوند ما را پیروز می‌كند. اگر برای رضای او و برای راحتی خلق او و مردم او تلاش كردیم موفقیت نصیب می‌كند. امیدوارم در دوره جدید، وزارت اقتصاد و دارایی بتواند با موفقیت فراوانی مسئولیت خودش را به پیش ببرد.
**سخنان دژپسند
در ابتدای این جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینكه می توانیم با برنامه منسجم، راهبردی و اجرایی و همچنین عزمی راسخ از شرایط ویژه كنونی عبور كنیم، گفت: در وزارت اقتصاد و امور دارایی سرمایه گسترده ای نهفته است كه با تمام ابزار و امكانات در خدمت دولت و حكومت هستیم.
فرهاد دژپسند با اشاره به شرایط كنونی اقتصاد كشور از لحاظ حساسیت در مقایسه با دهه های قبلی انقلاب و حتی دوران هشت سال دفاع مقدس و اینكه دشمن درصدد ناامیدی مردم از حكومت با ابزار های گوناگون است، تاكید كرد: با همكاری، تعاون، همدلی و پشتكار می توانیم به سهولت این برنامه های سخت دشمنان را خنثی كنیم و وزارتخانه امور اقتصادی و دارایی می تواند در حوزه های مختلف با تجهیز منابع، بهبود فضای كسب و كار، رشد اقتصادی، مقابله با معضل بیكاری و كنترل تورم به درستی ایفای نقش كند.
همچنین معاونین و مدیران وزارت اقتصاد و دارایی گزارشی از منابع و مصارف بودجه سال 97، ظرفیت ها، برنامه های آتی و اقدامات مناطق مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در مقابله با تحریم ها، اقدامات اتخاذ شده در حمایت از بازار سرمایه و دست آوردهای بدست آمده در دولت یازدهم و دوازدهم در بورس و فرابورس همانند رشد و افزایش تعداد شركت ها، ارزش بازارو صندوق های سرمایه گذاری مشترك، جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی، چگونگی نحوه پرداخت سود سهام عدالت به خانواده ها بویژه خانوارهای تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی(ره)، اقدامات سازمان امور مالیاتی در خود اظهاری مالیاتی، پرداخت الكترونیك مالیات، حمایت از تولید و بخشودگی جرائم مالیاتی ارائه كردند.

سیام**9314**3070**1053**3202**1553

سرخط اخبار سیاست