واحد تصفیه هیدروژنی نفت پالایشگاه بندرعباس راه اندازی شد

بندرعباس - ایرنا- مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس گفت: واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز پالایشگاه نفت بندرعباس با هدف بهبود كیفیت نفت گاز تولیدی و مطابق با استاندارد یورو4 در این پالایشگاه راه اندازی شد.

به گزارش ایرنا، هاشم نامور روز یكشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با راه اندازی این واحد میزان گوگرد موجود در نفت گاز تولیدی پالایشگاه از 10 هزار میلی‌ گرم به كمتر از 50 میلی گرم كاهش یافت و مجموع نفت گاز تولیدی پالایشگاه بندرعباس بر اساس استاندارد یورو 4 به 15 میلیون لیتر در روز رسید.
وی تصریح كرد: این واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز یكی از واحدهای طرح افزایش ظرفیت تولید و بهبود كیفیت پالایشگاه بندرعباس است كه با ظرفیت اسمی 50 هزار بشكه در روز، بزرگترین واحد تبدیل كاتالیستی این پالایشگاه است.
مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس افزود: در واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز، ناخالصی هایی شامل گوگرد، نیتروژن، اكسیژن و هم چنین برخی فلزات در خوراك ورودی نظیر نیكل، وانادیم، ارسنیك، سرب و مس از نفت گاز ورودی جداسازی می شود.
نامور ابراز داشت: اجرای این طرح علاوه بر ارتقای كیفیت فرآورده های نفتی و كاهش آلاینده های زیست محیطی، موجب استفاده حداكثری و بهینه از ظرفیت ها و امكانات داخلی در راستای حركت به سمت خودكفایی در تولید فرآورده های نفتی مورد نیاز كشور می شود.
وی یادآور شد: این طرح از جمله طرح های زیست محیطی و در راستای برنامه های بهبود كیفیت محصولات تولیدی و صیانت از محیط زیست است.
به گفته این مسوول، در طرح ملی افزایش ظرفیت و بهبود كیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه بندرعباس واحدهای مهمی مانند تصفیه نفتای سبك و سنگین، تبدیل كاتالیستی، ایزومریزاسیون، تصفیه هیدروژنی نفت گازو تصفیه گاز با آمین احداث شده است.
نامور راه اندازی واحدهای تصفیه آبهای ترش، بازیافت و جامدسازی گوگرد، 17 دستگاه مخازن جدید و همچنین واحدهای آب برق و بخار را از دیگر واحدها در طرح ملی افزایش ظرفیت و بهبود كیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه بندرعباس برشمرد.
وی خاطرنشان كرد: واحدهای بنزین سازی و بخش تصفیه نفتای سبك و واحد ایزومریزاسیون این طرح با تلاش متخصصان پالایشگاه بندرعباس در سال گذشته به بهره برداری رسید و از مجموع واحد های باقیمانده این پروژه، واحد بازیافت گوگرد هم اكنون در حال ساخت و تكمیل مراحل پایانی است.
به گزارش ایرنا، شركت پالایش نفت بندرعباس با ظرفیت اسمی پالایش روزانه 350 هزار بشكه نفت خام سنگین و میعانات گازی، در حال حاضر 18 درصد از نیاز كشور به انرژی و فرآورده های نفتی را تامین می كند.
فرآورده های تولیدی این پالایشگاه در دو گروه اصلی و ویژه طبقه بندی می شود و محصولات اصلی شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید، سوخت جت، نفت گاز و نفت كوره است كه مطابق مقررات به وزارت نفت تحویل داده می شود.
محصولات فرعی نیز شامل حلال 402، وكیوم باتوم، وكیوم سلاپس، آیزوریسایكل، لوبكات سنگین و گوگرد است كه از طریق بورس كالا و انرژی عرضه می شود.
9887 /6048

سرخط اخبار استان‌ها