۱۳ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۰
کد خبر: 83088203
۰ نفر
ايجاد حالت پنجم ماده در فضا براي اولين بار

تهران – ايرنا - محققان براي اولين بار در جهان توانستند چگالش بوز- اينشتين ( حالت پنجم ماده ) را در شرايط ميكروگرانشي مورد مطالعه قرار دهند.

به گزارش روز يكشنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ساينس الرت، چگالش بوز- اينشتين كه به عنوان حالت پنجم ماده شناخته مي شود، حالتي است كه در آن يك گاز رقيق بوزون تا دماي منفي 273.15 درجه سانتيگراد كه نزديك به صفر مطلق است، سرد مي شود و در وضعيت گذار فازي قرار مي گيرد. در اين حالت كوانتومي، انرژي اتم ها بسيار كم شده و در حالتي نزديك به توقف، به دام مي افتند. اين حالت ماده براي مطالعه ماهيت و رفتار ذرات، ايده آل است.
محققان در اين تحقيقات تلاش كردند با ايجاد اين حالت ماده در شرايط ميكروگرانشي، حداكثر زمان ممكن را براي انجام آزمايشات مختلف به دست آورند.
معمولا ايجاد حالت چگالش بوز- اينشتين مستلزم بهره گيري از تجهيزاتي به اندازه يك اتاق براي سردكردن اتم ها است. به همين علت محققان ابتدا نمونه كوچكي از اين تجهيزات را به شكل يك تراشه حاوي اتم هاي روبيديوم ساختند. سپس اين تراشه درون يك راكت قرار گرفت و در ماموريت MAIUS 1 تا ارتفاع 243 كيلومتري زمين پرتاب شد. در اين اقدام دماي تراشه و محتواي آن تا منفي 273.15 درجه سانتيگراد كاهش يافت كه كمترين دماي ثبت شده در جهان محسوب مي شود.
اين راكت به مدت 6 دقيقه حداقل جاذبه را تجربه كرد. در اين مدت محققان 110 طريق مختلف را كه جاذبه روي فرايند به دام انداختن و خنك كردن اتم ها اثرگذار است و همچنين رفتار اتم ها در سقوط آزاد را مورد مطالعه قرار دادند.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه Nature منتشر شده است.
علمي (6)**9259**1440