عراق خطاب به آمریكا: دخالت در امور داخلی خود را نمی پذیریم

بغداد - ایرنا - وزارت امور خارجه عراق در بیانیه ای تحریم های آمریكا علیه ایران را یكجانبه خواند و به سفارت آمریكا در عراق درباره موضع اخیرش در این خصوص تذكر داد.

به گزارش ایرنا، 'احمد محجوب' شنبه شب در بیانیه ای آورده است: وزارت امور خارجه از بیانیه سفارت آمریكا در خصوص اجرای تحریم های یكجانبه آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران مطلع شد.
محجوب افزود: وزارت امور خارجه عراق مایل است تبیین كند كه بخش دوم بیانیه یاد شده بر خلاف عرف دیپلماتیك و احترام متقابل به حاكمیت كشور بعنوان یك اصل اساسی در قوانین بین المللی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاكید كرد: عراق دخالت در امور داخلی بویژه مسائل مربوط به اصلاح ساختار و وضعیت نیروهای امنیتی خود را كه تحت فرماندهی نخست وزیر و فرمانده كل نیروهای مسلح است، نمی پذیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه عراق افزوده است: عراق امیدوار است سفارت (آمریكا در بغداد) بخش ناسازگار اظهارت خود با قواعد و عرف دیپلماتیك را حذف كند و از تكرار آن در آینده نیز بپرهیزد و قواعد و قوانین بین المللی حاكم بر فعالیت خود در عراق بعنوان كشور میزان را رعایت كند.
گفتنی است: سفارت آمریكا چند روز پیش در بیانیه ای خواستار - به زعم خود - احترام ایران به حاكمیت دولت عراق شده بود.
در این بیانیه همچنین نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) كه نقش اساسی در نجات عراق از خطر تجزیه توسط داعش داشتند بعنوان 'گروه های شبه نظامی فرقه ای' توصیف شده اند.
انتشار بیانیه مداخله جویانه سفارت آمریكا درعراق پیش تر نیز اعتراضاتی درپی داشت.
«سلمان الغریباوی» نماینده پارلمان عراق از فراكسیون «سائرون» (مورد حمایت مقتدا صدر) روز شنبه گفت كه سفارتخانه آمریكا در بغداد با استفاده از خاك این كشور، سیاست خصمانه ای علیه همسایگان عراق اتخاذ كرده است.
وی تاكید كرد كه فراكسیون سائرون به شدت با اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران یا هر كشور دیگر مخالف است و معتقد است كه این گونه رفتارها به ملت ها در درجه اول آسیب می رساند.
بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند كه تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شكست و عقب نشینی آمریكا می انجامد، روندی كه بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریكا دیده می شود.
«جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریكا با لحنی كه حاكی از ناكامی آمریكا در تحریم ایران است، به همراهی نكردن شركای تجاری مهم تهران در تحریم‌های یكجانبه كاخ سفید علیه ایران اعتراف كرد.
وی كه سخنانش در موسسه آمریكایی «همیلتون» بیانگر عقب نشینی آمریكا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، برای توجیه این عقب نشینی و عدم همراهی كشورها گفت كه قصد نداریم به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیبی بزنیم.
شبكه رسانه ای بلومبرگ در گزارشی با اشاره به مخالفت كشورها با تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران نوشت: بسیاری از كشورهای خریدار نفت ایران یا آشكارا تحریم های آمریكایی را نقض می كنند و یا خواستارمعافیت از تحریم های ضدایرانی آمریكا هستند.
آمریكا تاكنون مجبور شده است دست كم 8 كشور از جمله عراق را از تحریم نفتی علیه ایران معاف كند.
خاورم *4*353*380*