۱۲ آبان ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۴۰
کد خبر: 83087865
۰ نفر
آشنا: ارتباط قتل خاشقچی و ایران اینترنشنال چیست؟

تهران – ایرنا - «حسام‌الدین آشنا» رئیس مركز بررسی‌های استراتژیك ریاست جمهوری روز شنبه در صفحه توئیتر خود، به طرح پرسش‌هایی درخصوص قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد آل سعود و ارتباط احتمالی آن با افشاگری‌های روزنامه گاردین درخصوص منبع مالی یك شبكه معاند فارسی زبان پرداخت.

به گزارش ایرنا، آشنا با اشاره به اظهارات اخیر «لیندسی گراهام» سناتور آمریكایی كه پیش از قتل خاشقچی، از حامیان عربستان سعودی بود، نوشت: آیا گراهام متن بازجویی سعودی‌ها از جمال خاشقچی را دیده است؟
وی درخصوص افشاگری‌های روزنامه گاردین درخصوص منبع مالی شبكه ضدانقلاب «ایران‌اینترنشنال» نوشت: آیا منبع گاردین در گزارش منبع مالی ایران اینترنشنال، جمال خاشقچی بود؟ آیا خاشقچی به این خاطر به قتل رسیده كه منبع مالی ایران‌اینترنشنال را به گاردین لو داده است؟
آشنا با طرح پرسشی دیگر ادامه داد: چرا فایل صوتی بازجویی منتشر نمی‌شود؟
روزنامه گاردین پیش از این در گزارشی كه در همان روز قتل خاشقچی منتشر شد، افشا كرده بود كه بودجه 250 میلیون دلاری شبكه تلویزیونی ایران اینترنشنال را دولت عربستان سعودی تامین می‌كند.
آشنا در همین رابطه در توئیت دیگری یادآور شد: سعود القحطانی كه طبق گزارش رویترز، كسی بود كه در روز قتل خاشقچی از او بازجویی كرده و آمر قتلش بود، طبق گزارش دوم گاردین، پدرخوانده‌ ایران‌اینترنشنال است.
گاردین در گزارش دومی كه هفته گذشته در همین ارتباط منتشر كرد، از قحطانی به عنوان نماینده تام‌الاختیار «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی یاد كرده بود كه در تامین بودجه این رسانه دست داشته است.
در همین رابطه، «حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در انگلیس هم روز شنبه نوشت: همزمانی اعلام سعودی به عنوان منبع مالی شبكه‌ی ایران اینترنشنال از سوی گاردین به نقل از «یك فرد مطلع سعودی»، با قتل خاشقچی، این سناریو را تقویت كرده است كه منبع گاردین، خاشقچی بوده است.
وی ادامه داد: روشنگری گاردین پیرامون نقش خاشقچی در این پرونده، حالا هم وظیفه اخلاقی و حرفه‌ای و هم خواسته جهانی است.
خاشقچی كه از دوم اكتبر (10 مهر) پس از مراجعه به كنسولگری كشورش در استانبول ناپدید شد، از منتقدان سیاست های هیأت حاكمه سعودی در خصوص بحران قطر، قطع روابط با كانادا، بمباران مردم یمن و برخورد حكومت با رسانه ها و فعالان مدنی بود.
رسانه‌ها پیش از این گزارش داده بودند كه كار بازجویی از خاشقچی در كنسولگری سعودی، با نظارت شخصی القحطانی انجام شده است.
شبس ** 9383*1859