۱۲ آبان ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۰۱
کد خبر: 83087840
۰ نفر
صادرات استان كرمانشاه 47 درصد رشد داشت

كرمانشاه- ایرنا- استاندار اعلام كرد كه میزان صادرات استان از ابتدای سال تا پایان مهرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل 47 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند عصر شنبه در كارگروه توسعه صادرات غیرنفتی كه در استانداری كرمانشاه برگزار شد، اظهار كرد: این میزان رشد صادرات غیرنفتی كرمانشاه در حالی رخ داده كه میانگین رشد صادرات غیرنفتی كشور در این مدت 13.5 درصد بوده است.
وی اعلام كرد: از ابتدای سال تا پایان مهرماه، استان كرمانشاه یك میلیارد و 633 میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته كه امیدواریم روند رشد صادرات در نیمه دوم سال نیز ادامه داشته باشد.
استاندار كرمانشاه در ارتباط با تأمین زیرساخت های پایانه های مرزی گفت: به منظور توسعه مرز پرویزخان 70 میلیارد تومان توسط گمرك و 15 میلیارد تومان توسط سازمان پایانه ها اختصاص پیدا كرده است.
وی تصریح كرد: بدون شك برای توسعه صادرات كشور و استان باید زیرساخت های صادراتی را توسعه دهیم.
استاندار كرمانشاه با بیان اینكه زیرساخت های مرز شوشمی مشكلاتی دارد، گفت: دو میلیارد تومان برای بارانداز و دیگر زیرساخت های این مرز هزینه خواهد شد.
بازوند، به فعالیت مرز شوشمی اشاره كرد و گفت: فعالیت های صادراتی مرز شوشمی در شش ماه نخست امسال مطلوب و چشمگیر بود.
وی افزود: این مرز از نظر كمبود زیرساخت ها رنج می برد و امیدواریم این مشكلات هرچه زودتر مرتفع شود.
استاندار كرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود در مورد برنامه ریزی برای نشست استانداران منطقه چهار كشور نیز گفت: مقرر شده كه در این نشست، بحث خدمات اعم از بهداشت و درمان و گردشگری مطرح شود.
مدیركل گمركات كرمانشاه نیز در ادامه این جلسه اظهار كرد: میزان صادرات استان نسبت به سال گذشته به لحاظ وزنی 28 درصد افزایش داشته است.
خلیل حیدری، میزان واردات به استان كرمانشاه در این مدت را 15 میلیون دلار عنوان كرد و بیان داشت: واردات به استان به لحاظ ارزش 39 درصد و از حیث وزنی 45 درصد افزایش را نشان می دهد.
وی در مورد آمار ترانزیت از كرمانشاه نیز گفت: در نیمه نخست امسال 436 میلیون دلار كالا از استان ترانزیت شده است.
مدیركل گمرك كرمانشاه، میزان صادرات اظهاری از گمركات استان را 838 میلیون دلار اعلام كرد و گفت: این آمار 38 درصد به لحاظ وزنی و 52 درصد از حیث ارزش رشد داشته است.
7445/8066