هدف آموزش زيلو بافي به زنان سرپرست خانوار ميبد توانمند سازي آنهاست

ايرنا - يزد - رئيس اداره بهزيستي ميبد گفت: اين نهاد در اجراي رسالت هاي خود در حوزه تامين اشتغال و توانمندسازي بانوان سرپرست خانوار شهرستان، از سال 89 اقدام به برگزاري آموزش زيلوبافي به آنها كرده است.

به گزارش ايرنا، سيد محسن فلاح عصر شنبه در حاشيه ديدار با بافندگان يكي از كارگاه هاي زيلو بافي شهرستان ، افزود : با پيگيري هاي انجام شده ، 20 زن سرپرست خانوار كه مشتاق يادگيري آموزش زيلو بافي بودند ، با همكاري جهاد دانشگاهي، اين هنر به آنها آموزش داده شد و به دنبال آن يك كارگاه زيلوبافي در شهر ميبد و يك كارگاه ديگر در ندوشن تاسيس شد.
وي با اشاره به اينكه هم اكنون در اين كارگاه هفت نفر زن فعاليت دارند، اظهار داشت : در حال حاضر 20 نفر هم بازتوان شدند و در خانه هاي خود به بافت زيلو مشغول هستند.
فلاح تصريح كرد : با توجه به نظارت خوبي كه انجام مي شود، آنچه توسط بانوان كه بيشتتر پادري و سجاده است توليد و به بازار عرضه مي شود و فروش خوبي هم دارد.
اين مسئول اظهار اميدواري كرد: با رويكردي كه دولت و سازمان بهزيستي دارد ، افراد بيشتري از مددجويان درگير اين حرفه شوند و بتوانند با ثبت جهاني زيلو درآمد خوبي از اين راه كسب و امرار معاش كنند.
وي در ادامه رسيدگي به مشكلات زيلوبافان با توجه به سختي كار و بيمه اين افراد را خواستار شد.
هم اكنون 33 نفر از زنان سرپرست خانوار در شهرستان ميبد به زيلو بافي اشتغال دارند.
زيلوبافي در شهر ميبد سابقه‌اي ديرينه دارد، برخي سابقه آن را به قرن هشتم هـ . ق و دوره مظفريان نسبت مي‌دهند.
در صورت ثبت جهاني زيلوي ميبد، اين شهر در رديف كشورهاي جهاني قرار مي‌گيرد، صادرات زيلوي آن رونق مي‌يابد و درآمد خوبي عايد زيلوبافان مي‌شود.
مركز شهرستان 100 هزارنفري ميبد در 50 كيلومتري شمال غرب شهر يزد قرار دارد.
م.ا/ 2047/