بنیاد مستضعفان بیش از 10 هزار میلیارد ریال مالیات می پردازد

تهران- ایرنا- بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اعلام كرد؛ مالیات سال گذشته این نهاد بیش از 10 هزار و 492 میلیارد ریال محاسبه شده كه بر اساس قوانین در مهلت مقرر قانونی پرداخت می شود.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا، نشست مجمع عمومی عادی سالیانه بنیاد مستضعفان شنبه با حضور رییس و اعضا تشكیل شد.
بر پایه گزارش تارنمای بنیاد مستضعفان درباره این نشست، این نهاد در سال‌های 1384 تا 1395، بیش از 47 هزار میلیارد ریال مالیات پرداخت كرد.
مجموع پرداخت مالیاتی سالانه بنیاد مستضعفان از 430 میلیارد ریال در سال 1384 به بیش از 9 هزار و 902 میلیارد ریال در سال 1395 رسید.
همچنین از مجموع 179 شركت تابع بنیاد مستضعفان در سال 1396 كه گزارش حسابرسی آنها دریافت شد، 151 شركت نظر 'مقبول' حسابرس را دریافت كردند.
در این نشست، رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به واگذاری سهام شركت های فولاد كاوه جنوب كیش، دامپروری زاگرس شهركرد و هتل پارسیان كوثر در سال 1396 گفت: امسال سهام شركت های قیام اصفهان، بینالود نیشابور و شیشه سازی مینا در بورس عرضه شده است.
محمد سعیدی كیا اضافه كرد: بنابر این در نیمه نخست امسال از مجموع شش شركتی كه سهام آن در بورس عرضه شد، سه شركت متعلق به بنیاد مستضعفان بود.
وی از پس انداز 43 میلیارد ریالی در صندوق های خرد توسعه روستایی 144 روستای قلعه گنج كرمان خبر داد و گفت: به اندازه پس انداز اعضای این صندوق ‌ها بنیاد به آنها كمك مالی می كند؛ همانگونه كه 38 میلیارد ریال به صندوق خرد توسعه روستاهای قلعه گنج واریز كرده است.
به گفته وی، با سرمایه‌ای افزون بر حدود 80 میلیارد ریال، افزون بر 100 میلیارد ریال برای كار آفرینی و پیشرفت و آبادانی روستا‌ها از محل موجودی صندوق و اقساط برگشتی وام پرداخت شده است.
سعیدی كیا همچنین از تصویب 2400 طرح با 14 هزار میلیارد ریال، اعطای تسهیلات به 2100 طرح و بهره برداری از 1061 طرح در چارچوب وام ‌های اشتغال روستایی یارانه دار خبر داد كه نتیجه همكاری بنیاد مستضعفان، بنیاد علوی، بانك سینا و معاونت توسعه مناطق محروم و روستایی ریاست جمهوری است.
بر اساس این گزارش، سال گذشته 81 هزار و 700 میلیارد ریال در حوزه اجتماعی و محرومیت زدایی از طرف بنیاد مستضعفان هزینه شد كه از جمله آنها می توان به اعطای تسهیلات طرح اشتغالزایی در مناطق روستایی كشور، خرید تجهیزات و ساخت مراكز درمانی، كمك به تهیه مسكن نیازمندان، كمك به اماكن مذهبی، كمك به سازمان‌ها و موسسات حمایتی، پیشرفت و آبادانی مناطق محروم از جمله منطقه قلعه گنج، اردو‌های هفتگی دانش آموزی و كمك به ارتقای تحصیلی دانش آموزان و همچنین طرح سلامت مادران باردار اشاره كرد.
پارسال همچنین 385 میلیارد ریال كمك بلاعوض برای تأمین مسكن خانوار‌های شهری و روستایی دارای حداقل دو عضو معلول از سوی این بنیاد پرداخت شد.
كمك به تجهیز بیمارستان 32 تختخوابی قلعه گنج، ساخت مجتمع دامپروری با ظرفیت سه هزار رأس دام در قلعه گنج، راه اندازی كارخانه رب گوجه فرنگی و روغن كنجد با پرداخت وام به بخش خصوصی و احیای معادن منطقه قلعه گنج استان كرمان از دیگر دستاوردهای این نهاد در سال 1396 عنوان شد.
به گزارش ایرنا، بنیاد مستضعفان 12 هلدینگ اقتصادی و 179 شركت فعال دارد.
اقتصام*6984*1961*