۱۲ آبان ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۱۶
کد خبر: 83087803
۰ نفر
رئیس فیفا روی لبه تیغ

تهران - ایرنا - تارنمای «فوتبال لیكس» در گزارشی، رسوایی دیگری را در فوتبال و این بار در حوزه لیگ قهرمانان اروپا منتشر كرد؛ رسوایی كه جریمه قریب الوقوع منچسترسیتی و پاری سن ژرمن و همچنین تزلزل موقعیت «جیانی اینفانتینو» رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) را در پی خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، روزنامه ماركا اسپانیا روز شنبه نوشت: بر اساس اسنادی كه به تازگی منتشر شده است، «میشل پلاتینی» و «جیانی اینفانتینو» اعضای اسبق اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا)، به 2 باشگاه مذكور در ارتباط با مقررات بازی جوانمردانه مالی كمك كرده اند.
در این گزارش كه مجله اشپیگل آلمان به نقل از تارنمای «فوتبال لیكس» منتشر كرده، آمده است: این 2 باشگاه اگرچه در معرض خطر حذف از لوشامپیونه و لیگ برتر جزیره قرار ندارند اما خطر حذف از لیگ قهرمانان به شدت آن ها را تهدید می كند.
مطابق گزارش فوتبال لیكس، تاكنون 16 باشگاه بزرگ اروپایی توافقی را امضا كرده اند كه به موجب آن رقابتی تحت عنوان سوپر لیگ اروپا جایگزین لیگ قهرمانان اروپا خواهد شد.
پلاتینی به عنوان رییس یوفا در سال 2012 و اینفانتینو به عنوان دبیركل این نهاد در همان سال، مورد تحقیق قرا گرفته اند و این در حالی است كه سمت رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) به شدت در معرض خطر قرار گرفته است.
مطابق گزارش مذكور، پی اس جی و منچسترسیتی كه مالكیت آن ها در اختیار مالكان اماراتی است با بودجه ای غیرقانونی پشتیبانی شده اند اما هر دو باشگاه با كمك پلاتینی و اینفانتینو مقررات بازی جوانمردانه مالی را اصطلاحا دور زده اند تا تخلفشان فاش نشود.
برای این منظور، قرارداد اسپانسرینگ و اقتصادی آن ها به شكلی غیرواقعی زیادتر از مبلغ واقعی عنوان شد.
در این راستا باشگاه پاری سن ژرمن مبلغ 1 میلیارد و 800 میلیون یورو از دولت قطر و به شكلی فریبكارانه دریافت كرد؛ در سال 2013 قرارداد توسعه باشگاه پاریسی با قطر درآمدی معادل 215 میلیون یورو به باشگاه سرازیر كرده و اینفانتینو از آن چشم پوشی می كند.
مبلغ مذكور با دستكاری به 115 میلیون یورو كاهش یافته و در نتیجه با مقررات بازی جوانمردانه مالی تناقضی پیدا نكرده و متعاقبا پی اس جی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا ماندگار می شود.
در سوی دیگر، منچسترسیتی گزارش ضرر 451 میلیون یورویی خود را منتشر می كند و بدین ترتیب زمینه ایجاد تورم در بازار نقل و انتقالات فراهم می شود؛ دقیقا علتی كه موجب شد تا باشگاه های دیگر از وجود شرایط نابرابر در زمینه رقابت برای جذب بازیكنان سخن به میان بیاورند.
اینفانتینو می بایست در این خصوص توضیح دهد و توضیحات او بی شك حضور پی اس جی و سیتی را در لیگ قهرمانان اروپا در معرض خطر قرار می دهد.
این در حالی است كه یوفا به تازگی تیم های روبین كازان، مالاگا و آ. ث میلان را به دلیل نقض قوانین بازی جوانمردانه مالی از حضور در رقابت های بزرگ كه یكی از مجازات های در نظر گرفته شده برای متخلفان محسوب می شود، كنار گذاشته است البته لازم به ذكر است كه باشگاه ایتالیایی با ارجاع پرونده خود به دادگاه حكمیت ورزش (CAS) رای یوفا را به سود خود بازگرداند.
علاوه بر باشگاه ها، شرایط پیش آمده ادامه حضور بازیكنان بزرگی همچون «نیمار» و «كیلین امباپه» ستاره های پاری سن ژرمن را نیز به خطر می اندازد.
یوفا نمی تواند این باشگاه را مجبور به فروش بازیكنان خود كند اما مسلما تراز كردن اعداد و ارقام بدون تقلب كار سختی است كه در صورت اثبات جریمه های سنگینی را به همراه خواهد داشت.
با این حال، توافق 16 باشگاه بزرگ اروپایی برای برگزاری سوپر لیگ اروپا، بقای لیگ قهرمانان را در معرض خطر قرار داده است؛ این رقابت ها كه از سال 2021 آغاز می شود به توقف فعالیت لیگ قهرمانان انجامیده و در نتیجه آن تمام تیم های اروپایی از جمله باشگاه های بزرگ مجبور به ترك یوفا خواهند شد و با قوانین و فرمت جدید، باشگاه های پاری سن ژرمن و منچسترسیتی مجبور می شوند تا یك بار برای همیشه در شرایطی مساوی وارد بازار رقابت نقل و انتقالاتی شوند.
فوتبال لیكس علاوه بر این، از تهدید خود خبر داده كه قصد دارد تا فهرستی را مملو از ستاره های دوپینگی، تقلب های مالیاتی و یك دوجین رسوایی كوچك و بزرگ منتشر كند.
اما آنچه در حال حاضر محرز است، اكران فصل اول فیلم مخوف رسوایی هایی است كه گریبان محبوب ترین ورزش جهان را گرفته است.
ورزشی**3991**1597