تركیه: با ایران و سه كشور دیگر با پول ملی تجارت می كنیم

آنتالیا- ایرنا - مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه تركیه گفت كه كشورش قصد دارد مبادلات تجاری خود با ایران و سه كشور چین، روسیه و اوكراین را با پول ملی خود انجام دهد.

به گزارش ایرنا، چاووش اوغلو روز شنبه در حاشیه هجدهمین اجلاس كشورهای عضو گروه دی.8 در آنتالیا با تاكید بر اهمیت استفاده از پول های ملی كشورهای عضو این سازمان در مبادلات تجاری، افزود: استفاده از ارز ملی در دوره ای كه برخی كشورها از نرخ ارز به عنوان اهرم فشار برای تحقق اهداف سیاسی استفاده می كنند، ضروری است.
وی استفاده از پول ملی در تجارت میان كشورها را بهترین پاسخ در برابر فشارهای ارزی خارجی بیان كرده و بر استفاده از ارز ملی در مبادلات تجاری میان كشورهای عضو دی.8 تاكید كرد.
چاووش اوغلو با اشاره به بررسی نقشه راه سالیانه گروه دی.8 در نشست كارشناسی روز گذشته (جمعه) و نیز تصویب برنامه و بودجه این سازمان گفت: تاسیس 'اتاق تهاتر گروه دی8' نیز به تصویب رسید كه بر اساس آن مكانیزمی غیر از ارزهای دلار و یورو در تجارت میان اعضا مورد تاكید قرار گرفته و استفاده از ارزهای ملی در تجارت فی مابین در اولویت قرار می گیرد.
وزیر امورخارجه تركیه اضافه كرد: در این قالب مبادله پایاپای و تسهیل تجارت بین اعضای گروه نیز می تواند بسیار موثر باشد.
وی همچنین بر تاسیس صندوق حمایت از پروژه های گروه دی.8 تاكید كرد و ادامه داد: در این اجلاس نقشه راه دهه 2020 تا 2030 نیز تدوین شده و جزئیات این نقشه راه در جلسات ماه های آتی كارشناسان نهایی می شود.
چاووش اوغلو همچنین با اشاره به پایین بودن میزان تجارت میان اعضای گروه دی.8، خواستار توجه كشورهای این گروه به هدف 500 میلیارد دلاری در تجارت فی مابین شد.
وی همچنین خواستار اضافه شدن اعضای جدید به سازمان دی.8 شد و اظهار كرد: این امر موجب افزایش قدرت و كارآیی این تشكیلات خواهد شد.
به گزارش ایرنا، هجدهمین اجلاس وزیران امور خارجه كشورهای دی.8، با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران صبح روز شنبه در هتل كورنلیای شهر آنتالیای تركیه برگزار شد.
هشت كشور اسلامی شامل ایران، اندونزی، بنگلادش، پاكستان، تركیه، مالزی، مصر و نیجریه عضو دی.8 هستند.
گروه دی.8 (Developing 8 / D-8 or Developing Eight) متشكل از هشت كشور مسلمان در حال توسعه است كه به منظور ایجاد روابط مستحكم اقتصادی بین كشورهای در حال توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این كشورها در بازارهای جهانی تشكیل شده است.
پایه گذار گروه D8 نجم الدین اربكان نخست وزیر فقید و اسلام گرای تركیه بود كه با سفر به هشت كشور عضو در تیرماه سال 1375 زمینه تأسیس این گروه را فراهم كرد.
نخستین اجلاس سران دی 8، در شهر استانبول در خرداد ماه 1376 برگزار شد.
دبیرخانه دائمی این سازمان در استانبول قرار دارد و دبیركل آن به مدت چهار سال و به صورت دوره ای از سوی كشورهای عضو تعیین می شود.
تجارت كنونی میان این كشورها رقمی در حدود 150 میلیارد دلار برآورد شده ولی هدف این سازمان رسیدن به رقم 500 میلیارد دلار است.
كشاورزی، صنعت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات، تجارت و گردشگری از جمله زمینه هایی است كه در سازمان دی.8 در اولویت قرار دارد و در این رابطه اقدامات مناسبی برای تسهیل تجارت میان كشورهای عضو صورت گرفته است.
موافقت نامه تجارت ترجیحی، موافقتنامه تسهیل صدور روادید بازرگانی، همكاری های هواپیمایی كشوری، موافقت اولیه تاسیس دانشگاه دی.8 در همدان، همكاری های علمی و فناوری، تشكیل فدراسیون اتاق های بازرگانی از جمله این اقدامات است.
خاورم/1905**شبس**1613