تصمیم برزیل برای انتقال سفارتش به قدس غیر قانونی است

تهران-ایرنا- سازمان همكاری اسلامی، تصمیم رئیس جمهوری جدید برزیل برای انتقال سفارت كشورش از تل آویو به قدس اشغالی را غیرقانونی خواند و خواستار بازنگری برازیلیا در این خصوص شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی تركیه، سازمان همكاری اسلامی با صدور بیانیه ای از «ژایر بولسونارو» رئیس جمهوری جدید برزیل خواست كه در مورد موضع 'غیرقانونی' خود درباره انتقال سفارت این كشور از تل آویو به قدس اشغالی، تجدید نظر كند.
بولسونارو در جریان تبلیغات انتخاباتی اش از شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت كشورش به این شهر در صورت پیروزی در انتخابات خبر داده بود.
بیانیه یاد شده افزود: اعلام این تصمیم، نقض آشكار قوانین بین المللی و همه معاهدات و قطعنامه ها درباره قدس و فلسطین است.
سازمان همكاری اسلامی از برزیل خواست كه بر پایه دیدگاه تشكیل دو كشور، موضعی اتخاذ كند كه در راستای برقراری صلح و سازش میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی باشد.
بولسونارو روز پنجشنبه گذشته پس از تصدی پست ریاست جمهوری، بار دیگر وعده انتخاباتی خود درخصوص انتقال سفارت كشورش به قدس را تكرار كرد.
اتحادیه عرب نیز درخصوص اظهارات بولسونارو درباره قدس ابراز ناخرسندی كرد و از وی خواست اظهاراتش را پس بگیرد.
این اتحادیه با صدور بیانیه ای اعلام كرد: انتقال سفارت برزیل به قدس به منزله نقض آشكار قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت محسوب خواهد بود؛ قطعنامه هایی كه قدس را شهری تحت اشغال می داند و درباره تغییر اوضاع كنونی در این شهر هشدار می دهد.
در همین راستا، سامی ابوزهری سخنگوی جنبش اسلامی فلسطین (حماس)، این تصمیم را اقدامی خصمانه علیه ملت فلسطین و جهان اسلام دانست و خواستار بازنگری در این باره شد.
بولسونارو همچون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا از حامیان سرسخت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی است.
ترامپ 15 آذرماه سال گذشته با شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، دستور انتقال سفارت كشورش در فلسطین اشغالی به این شهر را صادر كرد.
به دنبال این تصمیم ترامپ كه مخالفت جهانی را در پی داشت، اردیبهشت ماه سال جاری سفارت آمریكا در فلسطین اشغالی از تل آویو به قدس منتقل شد.
شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل توسط همه 14 عضو دیگر این شورا محكوم اما قطعنامه مربوطه با رای مخالف آمریكا وتو شد.
پس از آن مجمع عمومی سازمان ملل با اكثریت قاطع رای به محكومیت تصمیم انتقال سفارت آمریكا در فلسطین اشغالی از تل آویو به قدس داد.
خاورم**9329**شبس**1613