۱۲ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۴۶
کد خبر: 83087354
۰ نفر
قطر : انتقال سفارت برزيل به قدس خروج از اجماع جهاني است

دوحه – ايرنا – وزارت امور خارجه قطر با صدور بيانيه اي ضمن اشاره به تصميم رييس جمهوري جديد برزيل براي انتقال سفارت اين كشور از تل آويو به قدس اشغالي ، اعلام كرد : اين تصميم در صورت اجرا خروج از اجماع جهاني محسوب مي شود.

به گزارش روز شنبه ايرنا ، در اين بيانيه آمده است : از رييس جمهوري منتخب برزيل مي خواهيم در تصميم خود براي انتقال سفارت اين كشور از تل آويو به قدس اشغالي بازنگري كند.
بيانيه با بيان اينكه تصميم رييس جمهوري برزيل در صورت اجرا ، خروج اين كشور از اجماع جهاني عليه شناسايي قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي است ، اعلام كرد : دولت قطر اميدوار است كه دولت جديد برزيل مردم فلسطين را كمك كند.
«ژاير بولسونارو» رئيس جمهوري جديد برزيل يك نظامي راست‌گراي پيشين است كه در جريان تبليغات انتخاباتي‌اش از شناسايي قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي و انتقال سفارت كشورش به اين شهر در صورت پيروزي در انتخابات خبر داده بود.
بولسونارو از حاميان سرسخت «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي است.
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا 15 آذرماه سال گذشته با شناسايي قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي ، دستور انتقال سفارت كشورش در فلسطين اشغالي به اين شهر را صادر كرد.
به دنبال اين تصميم ترامپ كه مخالفت جهاني را در پي داشت، سفارت آمريكا در فلسطين اشغالي ارديبهشت ماه سال جاري از تل آويو به قدس منتقل شد.
شناسايي قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي در نشستي در شوراي امنيت سازمان ملل از سوي همه 14 عضو ديگر اين شورا محكوم اما قطعنامه مربوطه با راي مخالف آمريكا وتو شد.
پس از آن مجمع عمومي سازمان ملل با اكثريت قاطع راي به محكوميت تصميم انتقال سفارت آمريكا در فلسطين اشغالي از تل آويو به قدس داد.
خاورم**1508