سازمان هواپیمایی كشوری: تامین سوخت هواپیماها پیگیری می شود

تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان هواپیمایی كشوری گفت: با توجه به روابط تنگاتنگ ایران و تركیه و موافقت نامه هوایی امضا شده بین دو كشور، موضوع تامین سوخت هواپیماها در دست پیگیری است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان هواپیمایی كشوری، رضا جعفرزاده درباره اقدام اخیر یك شركت تركیه ای در توقف سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی اظهار داشت: هیچ وقفه ای در پروازهای ایران و تركیه به دلیل تامین سوخت ایجاد نخواهد شد.
وی با بیان اینكه حجم پروازهای در حال انجام نشان از مراودات بالا و اهمیت روابط بین دو كشور است، گفت: طبق موافقتنامه امضا شده بین دو سازمان هواپیمایی كشوری ایران و تركیه، هفته ای 100 پرواز برنامه ای برای هر طرف در نظر گرفته شده كه همچنان در حال انجام است و طرفین موظف هستند خدمات مورد نیاز پروازها از جمله سوخت هواپیماها را تامین كنند.
در این پیوند مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شركت‌های هواپیمایی نیز از پیگیری مانع ایجاد شده برای سوخت رسانی به هواپیماهای تركیه از طریق سازمان هواپیمایی كشوری و هواپیمایی كشوری تركیه خبر داد.
بنا بر اعلام پایگاه وزارت راه و شهرسازی، وی افزود: یك شركت تركیه ای اعلام كرده است كه بعد از اول نوامبر (10 آبان) نمی‌تواند به شركت‌های ایرانی سوخت بدهد.
اسعدی سامانی افزود: این موضوع با توجه به جابجایی سالانه 2.5 میلیون مسافر ایرانی بین ایران و تركیه و هفته‌ای 200 پرواز بر اساس توافق دو كشور و اعلام رسمی تركیه در تبعیت نكردن از تحریم‌های آمریكا، دور از انتظار بود.
سامانی درباره اقدام متقابل شركت های ایرانی در این باره نیز گفت: ایرلاین‌های ایرانی موضوع را به هواپیمایی كشوری منتقل كردند، آنها نیز به هواپیمایی تركیه پیام داده اند و در حال پیگیری موضوع هستیم.
وی افزود: انتظار داریم با توجه به منافع بسیار تركیه از این پروازها، دولت این كشور مانع را زودتر برطرف كند.
به گزارش ایرنا، رسانه های تركیه روز گذشته از خودداری یك شركت ترك در سوخت رسانی به ایرلاین های ایرانی خبر دادند كه به گفته آنان منجر به لغو یك پرواز شد.
سالانه 2.5 میلیون ایرانی به تركیه سفر می كنند.
اقتصام **1070**2025