160 هزار زائر از خدمات موكب هاي كردستان در كربلا بهره مند شدند

سنندج - ايرنا - معاون امور مذهبي نماينده ولي فقيه در كردستان گفت: بيش از 160 هزار زائر از خدمات اقامتي و پذيرايي موكب هاي اربعين اين استان در كربلاي معلا بهره مند شدند.

حجت الاسلام سيدمحمد سادات روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اربعين امسال مردم كردستان براي سومين سال متوالي در اربعين حسيني سه موكب راه اندازي كردند كه 10 روز در مسير پياده روي به زائران خدمت ارائه كردند.
وي اضافه كرد: در اين مدت 60 هزار زائر از خدمات اسكان و 100 هزار نفر نيز از خدمات غذايي و پذيرايي اين موكب ها بهره مند شدند و علاوه بر آن ارائه خدمت هاي فرهنگي و مذهبي ديگر برنامه هاي انجام شده در اين موكب ها بود.
معاون امور مذهبي نماينده ولي فقيه در كردستان يادآور شد: موكب هاي فداييان ولايت كردستان، حضرت زينب (س) بيجار، دلدادگان ولايت دلبران شهرستان قروه سه موكب فعال اين استان در كربلاي معلي بودند.
وي تاكيد كرد: در كنار اين موكب ها اداره كل اوقاف و امور خيريه با نهادهاي ديگر نيز موكب امام رضا (ع) را تشكيل داده بود و در اين مدت همپاي ساير موكب ها در خدمت عزاداران حسيني بود.
حجت الاسلام سادات گفت: در پياده روي اربعين حسيني استان كردستان 12 موكب شامل هشت مورد در داخل كشور و چهار مورد نيز در كربلاي معلي تشكيل داده بود و روزانه به صورت ميانگين امكان اسكان 10 هزار زائر و پذيرايي غذايي 20 هزار نفر در آنها فراهم شده بود.
به گزارش ايرنا، تمام اين موكب ها از روز پنجشنبه 26 مهر سال جاري با حضور 200 خادم موكب فعاليت خود را آغاز و تا اربعين حسيني (هشتم آبان) در خدمت عزاداران حسيني بودند.
مردم استان كردستان در سومين سال متوالي با برپايي موكب در خدمت عزاداران و زائرين اربعين حسيني بودند كه چهار موكب در مسير راهپيمايي نجف تا كربلا و هشت موكب در شهرستان هاي سنندج، كامياران، قروه و بيجار راه اندازي شد.
راهپيمايي اربعين، پياده روي مسلمانان و آزاديخواهان كشورهاي مختلف از نجف تا كربلا در كشور عراق است.
جمعيت حاضر در اين راهپيمايي همه ساله ميليون‌ها نفر تخمين زده مي‌شود بطوريكه تعداد زائران در سال 1392 حدود 15 ميليون، سال 1393 حدود 20 ميليون نفر و در سال 1394 نيز حدود 27 ميليون نفر گزارش شده است.
زائران ايراني مسير 80 كيلومتري نجف اشرف تا كربلاي معلا را براي پياده‌روي انتخاب مي‌كنند؛ اين مسير شامل يك هزار و 452 ستون (عمود) است كه براي راهپيمايي پيش بيني شده و فاصله بين هر ستون با ديگري 50 متر است.
با متوسط پياده روي هفت تا هشت ساعت در هر روز، مسير نجف تا كربلا سه تا چهار روز طول مي‌كشد.
كردستان با وسعتي معادل 28 هزار و 817 كيلومتر مربع در غرب ايران واقع شده و 227 كيلومتر با كشور عراق مرز دارد؛ اين استان در مجموع يك ميليون و 603 هزار نفر جمعيت دارد كه در 29 شهر و هزار و 703 روستا ساكن هستند.
3034/9102

سرخط اخبار استان‌ها