15 هزار زائر افغانستاني وارد مرز دوغارون شدند

مشهد- ايرنا- فرماندار تايباد گفت: از 29 مهر گذشته تا دهم آبان جاري 15 هزار و 300 زائر در قالب 330 كاروان از اتباع افغانستان براي شركت در راهپيمايي اربعين حسيني و آيينهاي دهه آخر ماه صفر از طريق مرز دوغارون در شرق خراسان رضوي وارد ايران شده اند.

حسين شرافتي راد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: زيرساختهاي لازم براي عبور آسان و بدون دغدغه زائران كربلا در مرز دوغارون فراهم و تمام امكانات و ظرفيتهاي شهرستان مرزي تايباد براي رفاه آنها بكار گرفته شده است.
وي اظهار داشت: دوغارون تنها گذرگاه رسمي ورود اتباع افغانستان به ايران است لذا براي عبور زائران اربعين حسيني در آمادگي كامل قرار دارد. پيش بيني مي شود در اين ايام حدود 40 هزار نفر از اتباع افغانستان به قصد سفر به عراق از طريق مرز دوغارون وارد ايران شوند.
فرماندار تايباد گفت: پليس مهاجرت و اتباع خارجي نيز در مرز دوغارون با برنامه ريزي انجام شده اين آمادگي را دارند كه در صورت افزايش ورود زائران افغانستاني گيتهاي خروجي مسافران را در اين پايانه مرزي به صورت موقت افزايش دهند تا زائران به آساني تردد كنند. هم اينك در اين گذرگاه مرزي چهار گيت خروجي به شش گيت افزايش پيدا كرده و ساعت كاري پليس گذرنامه از هشت ساعت به 12 ساعت رسيده است.
وي افزود: علاوه بر مكانهاي اقامتي موجود در تايباد از ظرفيت مدارس و ميهمانسراهاي ادارات براي اسكان زائران استفاده مي شود.
با توجه به موكبهاي برپا شده از سوي نيروي انتظامي، مرزباني و ستاد اربعين تايباد، مرز دوغارون روزانه آمادگي پذيرايي از 10 هزار زائر افغانستاني را دارد.
تايباد 90 كيلومتر مرز با افغانستان دارد و در فاصله 225 كيلومتري جنوب شرقي مشهد واقع است.
7494/1858