بيل گيتس همكاري با بنياد وليعهد سعودي را تعليق كرد

تهران - ايرنا - بنياد 'بيل و مليندا گيتس' متعلق به بيل گيتس بنيانگذار شركت مايكروسافت همكاري با يك بنياد وابسته به «محمدبن سلمان» وليعهد سعودي را تعليق كرد.

به گزارش بامداد جمعه ايرنا به نقل از وال استريت ژورنال، تعليق اين همكاري نشان دهنده نارضايتي شركت هاي غربي از تعامل با عربستان در پي قتل «جمال خاشقچي» است.
يك سخنگوي بنياد گيتس اظهار داشت: ربايش و قتل خاشقچي به شدت آزاردهنده است. ما تحولات جاري را با نگراني رصد مي كنيم.
بنياد گيتس و بنياد 'Misk' كه يك شركت رسانه هاي فرهنگي و آموزشي مستقر در رياض است، سال گذشته يك برنامه مشترك 10 ميليون دلاري را آغاز كردند.
هدف از اين برنامه كمك به جوانان در زمينه ابتكارات بهداشتي و توسعه بود. سهم بنياد گيتس از اين برنامه 5 ميليون دلار اعلام شد.
سخنگوي بنياد گيتس اعلام كرد: 1.5 ميليون دلار از سهم اين بنياد ارائه شده اما بقيه آن پرداخت نخواهد شد.
وي افزود: اوضاع فعلي عاملي در اتخاذ اين تصميم است.
اخيرا «ريچارد برانسون» ميلياردر انگليسي طرح همكاري اقتصادي با عربستان را تعليق كرد. گروه لابي گري «هاربر» در واشنگتن نيز توافق با سفارت عربستان را فسخ كرد.
علاوه بر اين شمار زيادي از شركت ها از جمله زيمنس، جي.پي مورگان و سيتي گروپ و همچنين روساي صندوق بين المللي پول و بانك جهاني نيز از شركت در يك كنفرانس سرمايه گذاري در رياض انصراف دادند.
خاشقچي روزنامه نگار منتقد سعودي دوم اكتبر(دهم مهر) براي انجام امور مربوط به ازدواجش وارد كنسولگري عربستان در استانبول شد و در آنجا كشته شد.
مدارك و شواهد نشان مي دهد كه 15 مامور از نزديكان وليعهد عربستان كه از طرف او به استانبول اعزام شده بودند،عامل قتل خاشقچي هستند.
شبك**9423**1392