۱۰ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۱۷
کد خبر: 83085638
۰ نفر
شب ادراری‌هایی كه باید جدی گرفت

تهران- ایرنا- رییس دومین كنگره بین‌المللی نورویورولوژی ایران گفت: 25 درصد شب ادراری‌ها از نوع نهفته فلج عصبی مثانه است كه در صورت تشخیص دیرهنگام ممكن است سبب برگشت ادرار از مثانه به كلیه، ایجاد مثانه عصبی و حتی مرگ كودك شود.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، «فرزانه شریفی‌اقدس» امروز (پنجشنبه) در دومین كنگره بین‌المللی نورویورولوژی ایران توضیح داد: بیماری‌هایی همچون ﻣﻨﻨﮕﻮﺳﻞ و ﻣﻨﻨﮕﻮﻣﯿﻠﻮﺳﻞ سبب می‌شود بخشی از استخوان‌های ستون فقرات كودك به درستی تشكیل نشده و ضایعاتی به صورت آشكار یا نهفته شكل گیرد.
وی 2 علت اصلی ابتلا كودك به ضایعات ستون فقرات و در نتیجه ایجاد مثانه نوروژونیك را كمبود مصرف اسیدفولیك در مادر باردار و دیابت بارداری اعلام كرد.
رییس دومین كنگره بین‌المللی نورویورولوژی ایران شب‌ادراری در كودكان را به 2 دسته ساده و پیچیده تقسیم كرد كه در نوع ساده اگر نتیجه آزمایش و سونوگرافی كودك طبیعی باشد، می‌توان تا پنج سال صبر كرد.
وی اضافه كرد:‌ در نوع پیچیده شب ادراری اطفال، نشانه‌هایی از بیماری نورولوژی و اختلال عصب مثانه وجود دارد كه این نوع از شب ادراری بسیار خطرناك و نوع نهفته عصب مثانه است كه به صورت شب ادراری تظاهر می‌كند.
شریفی‌اقدس گفت: بسیاری از والدین دیر متوجه ابتلا فرزندشان به این مشكل می‌شوند؛ زیرا در سال‌های نخستین فرزند خود را پوشك می‌كنند و این امر سبب از دست رفتن زمان می‌شود كه در نهایت با طولانی شدن بی كنترلی ادرار در مثانه كودك، كلیه‌ها آسیب می بیند و متاسفانه زمانی به متخصص اورولوژیست مراجعه می‌شود كه مثانه به مسیر غیربازگشت رسیده و كلیه‌ها نیز دچار ضایعه شده است.
وی ادامه داد:‌ والدین باید ضایعات پوستی ناحیه كمر كودك را جدی بگیرند؛ زیرا در صورت شناسایی بموقع، 50 درصد درمان‌های موجود به كنترل ادرار منجر می شود و از عوارض كلیوی پیشگیری می‌ كند.

** نورویورولوژی؛ دانش جوان برای شناخت بهتر سیستم اعصاب مغز و لگن
استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی یادآوری كرد: نورویورولوژی به بررسی مشكلات و اختلالات مثانه، كف لگن و روده‌ها می‌پردازد و مشخص می‌كند كدام بیماری‌ها روی عصب مثانه اثر منفی می گذارد تا تشخیص و درمان بیماری به درستی صورت گیرد.
رییس دومین كنگره بین‌المللی نورویورولوژی ایران گفت: این رشته جوان در دنیا بر اساس نیاز بیماران راه‌اندازی شده است و كمك می‌كند كه شناخت بهتری از سیستم اعصاب مغز و لگن انجام گیرد.
وی افزود: بیماری‌های متابولیكی مثل دیابت، مشكلات ستون فقرات، مشكلات مادرزادی و بیماری‌های نورولوژی همچون ام.اس در بروز مثانه عصبی دخیل است.
شریفی‌اقدس ادامه داد: این بیماری‌ها بر اعصاب كف لگن، مثانه، مجاری ادرار و روده‌ها تاثیر گذاشته و باعث اختلال عملكرد آنها می‌شود كه در نهایت با تهدید زندگی اجتماعی و سلامت فرد، در بلندمدت بر كلیه‌ها اثر بسیار منفی می‌گذارد.
«بیشتر مواقع متخصصان از دید خود، بیمار را درمان كرده و این مساله سبب ایجاد مسیر اشتباه در درمان فرد می‌شود؛ در حالی كه نورویورولوژی رشته‌ای بوده كه سبب می‌شود بیماران با هم‌اندیشی بهتر درمان شده و از جراحی و درمان اضافه برای آنها پیشگیری شود».
به گفته وی، بیماران نورویورولوژی درمان دارویی، جراحی و كمكی همچون فیزیوتراپی كف لگن را لازم دارند كه در دومین كنگره بین‌المللی نورویورولوژی ایران جراحان مغز و اعصاب، اورولوژیست‌ها، متخصصان غدد، پزشكان اطفال، متخصصان زنان و فیزیوتراپیست‌ها درباره این موضوعات گفت‌وگو می كنند.
وی یادآوری كرد: هدف از برگزاری این كنگره ارتقای آگاهی پزشكان و اعضای هیات علمی در زمینه نورویورولوژی و ارتباط بین‌رشته‌ای برای درمان بیماری‌های بین‌حوزه‌ای است؛ از سوی دیگر پزشكان در این كنگره می‌توانند تجارب خود را به یكدیگر منتقل كنند.
به گزارش ایرنا، دومین كنگره بین‌المللی نورویورولوژی ایران امروز (پنجشنبه) آغاز شد و تا دوازدهم آبان ماه ادامه می یابد.

علمی*1201*9491*1961*

سرخط اخبار جامعه