گرانی تجهیزات حرفه ای، فعالیت در رشته دارت را دشوار كرده است

بجنورد - ایرنا - دبیر انجمن دارت گفت: گرانی تجهیزات استاندارد، فعالیت حرفه ای دارت بازان كشور را با مشكل مواجه كرده است.

محمدحسین فاضلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به اینكه تجهیزات و لوازم حرفه ای مورد نیاز این رشته از خارج تامین می شود، با توجه به افزایش قیمت آن فعالیت حرفه ای ورزشكاران سخت شده است.
وی افزود: هم اینك با توجه به گرانی های اخیر، قیمت یك تخته دارت استاندارد در كشور افزون بر پنج میلیون ریال و قیمت هر تیر نیز از 800 هزار ریال به بالای چهار میلیون ریال افزایش یافته است.
فاضلی اظهار داشت: البته تجهیزات ارزان تر چینی نیز در بازار موجود است كه برای فعالیت حرفه ای مناسب نیست.
وی خاطرنشان كرد: در صورت حمایت از این رشته و قرار دادن تجهیزات، ورزشكاران بسیاری در كشور می توانند در سطح حرفه ای و قهرمانی برای كشور افتخارآفرینی كنند.
وی افزود: رشته دارت جزو ورزش های همگانی است كه می توان در هر خانه ای به آن پرداخت و در صورت امكان به صورت حرفه ای نیز آنرا دنبال كرد.
دبیر انجمن دارت گفت: وزارت ورزش و جوانان با حمایت از تولید كنندگان داخلی و مخترعان فعال در این زمینه برای تولید تجهیزات استاندارد و با قیمت كمتر، می تواند امكان فعالیت حرفه ای ورزشكاران بیشتری را فراهم سازد.
وی افزود: متاسفانه شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان، مهر امسال به دلیل هزینه های بالای اعزام، اجازه حضور ورزشكاران این رشته در مسابقات آسیایی را نداد.
فاضلی ابراز امیدواری كرد كه با توجه وزارت ورزش و جوانان، جوانان دارت باز ایران در مسابقات جهانی كه سال آینده در رومانی برگزار می شود، شركت كرده و از عنوان نائب قهرمانی سال گذشته خود دفاع كنند.
وی افزود: آمادگی برای مسابقات جهانی سال آینده با شركت 40 ورزشكار آغاز شده و هم اینك 10 نفر از ورزشكاران برتر در اردو به سر می برند كه در نهایت 4 نفر شامل 2 مرد و 2 زن برای مسابقات جهانی اعزام می شوند.
دبیر انجمن دارت گفت: در حال حاضر 500 ورزشكار در سطح حرفه ای و قهرمانی و پنج هزار ورزشكار در سطح همگانی در كشور در این رشته فعالیت دارند و استقبال زیادی نیز از آن می شود.
فاضلی اظهار داشت: بر اساس برنامه تعیین شده مسابقات كشوری دارت اول و دوم آذرماه امسال به میزبانی استان خوزستان در آبادان برگزار می شود كه در آن 120 ورزشكار، شامل 4 خانم و 4 آقا از هر استان به رقابت می پردازند.
وی آینده دارت كشور را مطلوب خواند و گفت: سال 96 سال خوبی برای دارت كشور بود به طوری كه در رده جوانان 2 تن از دختران كشورمان در مسابقات قهرمانی جهان موفق به كسب نشان طلا شدند و یك ورزشكار دختر ما نیز عنوان قهرمانی جهان از آن خود كرد.
فاضلی یادآور شد: تیم جمهوری اسلامی ایران نیز در مسابقات رنكینگ جهانی نائب قهرمان جهان شد.
وی از برگزاری مسابقات قهرمانی كارگران كشور در آذرماه امسال در شهرستان شاهرود استان سمنان خبر داد.
سومین مرحله رنكینگ دارت منطقه 2 كشور با حضور 48 ورزشكار خانم و آقا به مدت دو روز در بجنورد، مركز استان خراسان شمالی در حال برگزاری است.
ط/5132