صنعت خوراك دام و طیور؛ تشنه سرمایه های داخلی و خارجی

تهران- ایرنا- كارشناسان صنعت دام، طیور و آبزیان بر این باورند كه با توجه به تامین یارانه ارزی واردات نهاده ها از سوی دولت، می توان تولید و اشتغال در این صنعت را با جذب سرمایه داخلی و خارجی رونق بیشتری داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، امسال دولت با اصلاح سیاست نظام ارزی متعهد شد نهاده های دام و طیور را با ارز 4200 تومان وارد كند تا هزینه های تولید كاهش یابد.
صنعت خوراك دام، طیور و آبزیان با ظرفیت اسمی 23 میلیون تن تولید سالیانه می تواند در ارتقای تولید، اشتغال و ارزآوری نقش بسزایی داشته باشد؛ در حالی كه به گفته كارشناسان، اكنون این صنعت با 10 میلیون تن ظرفیت، یعنی 50 درصد توان خود كار می كند.
طبق آمارها، نیاز سالیانه كشور به انواع خوراك دام، طیور و آبزیان 19 میلیون تن است.
پارسال 9 میلیون و 896 هزار تن انواع خوراك در كشور تولید شد؛ از این میزان پنج میلیون و 645 هزار تن خوراك دام، سه میلیون و 960 هزار تن خوراك طیور و 291 هزار تن خوراك آبزیان بود.
صنعت خوراك دام، طیور و آبزیان كشور دارای 70 سال قدمت است. اكنون 645 واحد تولیدی در این زمینه فعالیت دارد و این صنعت توانسته است برای 399 دامپزشك، 492 متخصص تغذیه دام، دامپروری و علوم دامی، یك هزار و 100 تكنسین فنی و 12 هزار كارگر به طور مستقیم شغل ایجاد كند كه 89 درصد شاغلان را مردان و 11 درصد را بانوان تشكیل می‌دهند.
55 واحد تولیدی معادل 12 درصد خوراك دام، طیور و آبزیان را تولید می‌كنند كه به دلیل رعایت همه جوانب بهداشتی از اهمیت ویژه ای برخوردارند.
اكنون 98 درصد خوراك آماده دام كشور در كارخانه های خوراك دام، طیور و آبزیان و بخشی در واحدهای پرورشی تولید می شود و فقط 2 درصد آن وارداتی است.
گزارش ها نشان می دهد پارسال ارزش كنسانتره و خوراك كامل وارداتی بیش از 74 میلیون دلار بود.
پارسال صادرات خوراك آماده دام، طیور و آبزیان به بیش از 186 هزار تن با ارزش بیش از 74 میلیون دلار رسید كه نسبت به سال 1390 از نظر حجمی 139 درصد و از نظر ارزشی 135 درصد رشد داشت.

** برخورداری 39 كارخانه تولیدكننده خوراك دام از شناسه آی.آر
رییس انجمن صنایع خوراك دام، طیور و آبزیان در گفت و گو با ایرنا درباره ظرفیت های این صنعت گفت: اكنون 39 كارخانه تولید خوراك دام و طیور (معادل 8.5 درصد كل آنها) شناسه آی.آر دارند كه بدون طی كردن بروكراسی اداری برای دریافت مجوزهای مختلف می توانند صادرات انجام دهند؛ 63 واحد نیز در حال دریافت این كد هستند.
شناسه آی.آر این امكان را به تولیدكنندگان می دهد كه در مدت زمان كوتاه تری و بدون گذراندن مراحل اداری، محصول خود را به بازارهای صادراتی ارسال كنند.
«مجید موافق قدیری» ادامه داد: در پنج سال گذشته خطوط تولیدی 345 كارخانه (75 درصد) به روزرسانی شده و 97 كارخانه معادل 21 درصد نیازمند به روزرسانی است كه از معاونت امور دام وزارت جهادكشاورزی انتظار داریم سال آینده اعتبار لازم را برای این امر اختصاص دهد.
به گفته موافق قدیری، اكنون 59 واحد تولیدی با شركت‌های مطرح خارجی مشاركت می كنند و 51 كارخانه تولیدی در بخش خوراك دام، طیور و آبزیان سابقه صادرات دارند كه محصولات خود را 17 كشور دنیا صادر می‌كنند اما 78 درصد كارخانه ها برنامه صادراتی ندارند.
وی درباره كشورهای سازنده ماشین آلات خوراك دام اعلام كرد: 131 واحد تولیدی صنعت خوراك دام و طیور از دستگاه ها و ماشین آلات خارجی، 186 واحد از ماشین آلات داخلی و 132 واحد نیز از تركیب آنها استفاده می كنند.
این فعال صنعت دام و طیور تاكید كرد 20 واحد تولیدی خوراك دام، طیور و آبزیان كشور تحت لیسانس فعالیت می كنند و 14 واحد تولیدی در سازمان های بین المللی ثبت اختراع كرده اند.

** ارزش بیش از 100 میلیارد تومانی تولیدات سالیانه دامی كشور
به گفته معاون تولیدات دامی وزارت جهادكشاورزی، در چند دهه اخیر ارزش تولیدات دامی كشور سالیانه به بیش از 100 میلیارد تومان رسیده است.
«مرتضی رضایی» در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت خوراك، دام، طیور و آبزیان كه این هفته در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران برگزار شد، از صنعت تولید خوراك دام به عنوان كه یكی از حلقه های تولیدات دامی یاد كرد و گفت: طبق برآوردها امسال 10 میلیون 700 هزار تن شیرخام، تا 2 میلیون و 400 هزار تن گوشت مرغ، 870 هزار تن تخم مرغ و 850 هزار تن گوشت قرمز تولید می شود.
وی افزود: تغییر نرخ ارز سبب می شود صادرات محور بودن سرلوحه كار تولیدكنندگان كشور قرار گیرد و این نوید خوبی برای تولیدكنندگان است كه برنامه ریزی درازمدتی برای تولید و كسب بازارهای صادراتی داشته باشند.
معاون وزیر جهادكشاورزی گفت: خوراك دام فقط مخلوط كردن مواد خوراكی با یكدیگر نیست بلكه باید با فناوری و فرموله كردن غذای دام ارزش غذایی خاصی پدید آید كه كیفیت غذا، سلامت مواد اولیه، سلامت دام و انسان را در پی داشته باشد.
به گفته وی، اكنون فناوری لازم در این زمینه در كشور وجود دارد؛ البته باید ابتدا به نیاز بازارهای داخلی توجه كنیم؛ زیرا نزدیك 20 میلیون پوند ظرفیت تولید ماده خوراك آماده دام در كشور وجود دارد، در حالی كه فقط 50 درصد آن فعال است.
«این آمار 2 پیام دارد: یعنی هم ظرفیت افزایش تولید در كشور داریم و هم فرصت جذب بازارهای صادراتی به وجود آمده است».
وی تولید خوراك آماده دام را در كشور دارای مزیت دانست و گفت: اكنون قیمت حامل های انرژی، دستمزد و حمل و نقل در كشور ما نسبت به بسیاری از كشورهای منطقه كمتر است؛ بنابراین با استفاده بهینه از این امكانات می توان تولید بیشتر و جذب بازارهای صادراتی را داشت.
«آزادسازی صادرات گوشت مرغ می تواند صنعت مرغ مادر، مرغ اجداد، جوجه یك روزه و در نهایت صنعت خوراك دام، طیور و آبزیان را رونق بخشد و ارز ناشی از صادرات غیرنفتی را افزایش دهد».
البته نهاده های ذرت، كنجاله سویا، افزودنی ها و مكمل ها به عنوان اصلی ترین مواد اولیه در این صنعت وارداتی است.
به گفته رضایی، هیچ منعی ندارد كه مواد اولیه باكیفیت از كشورهای مختلف تامین و وارد شود و در ایران به خوراك آماده دام تبدیل و دوباره صادر شود؛ زیرا این امر در همه كشورهای دنیا متداول است و هیچ مشكلی ندارد، منتهی باید بازارهای داخلی را از لحاظ قیمتی و تامین مواد خوراكی در نظر بگیریم.
وی ادامه داد: زنجیره تولید یكی از سرفصل های وزارت جهاد كشاورزی در سال های اخیر است تا حلقه های مختلف زنجیره به هم متصل شود. به طور مثال اكنون 50 درصد ظرفیت صنعت خوراك دام، طیور و آبزیان خالی است؛ بنابراین چه اشكالی دارد كه مرغداران فرمول باكیفیتی را سفارش بدهند.
معاون وزیر جهاد كشاورزی گفت: به دنبال تخصیص تسهیلاتی از سوی بانك كشاورزی هستیم تا بتوانیم با تمركز این اعتبار و گردش نقدینگی در این صنعت، همه حلقه های زنجیره تولید را حمایت كنیم.

** ارتقای فناوری صنعت خوراك دام؛ نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی
معاون توسعه بازرگانی و صنایع كشاورزی وزارت جهادكشاورزی نیز در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت خوراك، دام، طیور و آبزیان گفت: برای توسعه این صنعت بویژه فناوری به سرمایه‌گذاری خارجی نیازمندیم.
«علی اكبر مهرفرد» افزود: گردش مالی صنعت دامپروری در ایران بیش از 50 میلیارد دلار است اما این صنعت كاستی‌هایی دارد و كشورهای دیگر می‌توانند در زمینه تبادل فناوری و سرمایه‌گذاری با ما همكاری داشته باشند.
مهرفرد اضافه كرد: در زمینه ساخت و به روز رسانی ماشین آلات صنعت خوراك دام، طیور و آبزیان نیز به سرمایه‌گذاری و ارتقای فناوری نیازمندیم؛ زیرا در این بخش برخی از كارخانه‌های ما نیمه‌تمام و حتی قدیمی است.
وی یادآوری كرد: پارسال 218 میلیون تن مواد خام به ارزش حدود 80 میلیارد دلار از فعالیت‌های كشاورزی حاصل شد كه باید برای تبدیل ضایعات به كالاهای مصرفی همچون خوراك آماده دام، طیور و آبزیان سرمایه گذاری شود؛ برای نمونه از حدود 9 میلیون تن چغندر قند، حدود هفت میلیون تن تفاله حاصل می‌شود و می توان از ضایعات آن و همچنین ذرت علوفه ای، جو و نیشكر در خوراك دام استفاده كرد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی در بخش توسعه بازرگانی گفت: در صنعت آبزیان رو به توسعه ایم اما در خوراك آبزیان كمترین تولید را داریم؛ به طوری كه طبق افق 10 ساله باید پرورش ماهی در قفس به یك میلیون تن برسد كه برای تامین خوراك مورد نیاز این بخش نیز سرمایه‌گذاری نیازمندیم.
به گفته وی، همچنین باید در زمینه تولید استارترها و افزودنی هایی مانند اسید آمینه ها و آنزیم ها سرمایه گذاری شود.

گزارش از هما همت خواه
اقتصام**9186*1961*