۹ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۱
کد خبر: 83084617
۰ نفر
جودو؛ روزهاي خوب يا انزوا - امير ميرزاييان*

فدراسيون جودو در ابتداي هفته آينده با اتفاقات جديدي از جمله استعفاي «محمد درخشان» از رياست و انتخاب سرپرست مواجه مي شود، اتفاقاتي كه آينده اين رشته المپيكي را تحت تاثير قرار مي دهد. روزهاي خوب يا انزوا؟

درخشان كه 2 سال قبل و پس از سال ها دوري در مجمع انتخاباتي اين فدراسيون المپيكي شركت كرد و رياست آنرا عهده دار شد، روز (شنبه) در جريان مجمع ساليانه فدراسيون جودو از سمت خود استعفا مي دهد.
جودوي ايران در سال هاي گذشته با افول عجيبي روبرو شد. رشته اي كه حتي قهرماني آسيا را در ويترين افتخارات داشت، چهار مدال جهاني و چندين مدال بازي هاي آسيايي در كارنامه خود مي ديد به شرايطي رسيد كه حتي در سطح قاره كهن نيز به زنگ تفريح تبديل شده بود.
حضور روساي مختلف در راس فدراسيون كه همگي نيز از خانواده جودو بودند، دردي را دوا نكرد تا باز هم مسئولان وزارت ورزش به سراغ درخشان بروند.
طي 2 سال اخير جودوي ايران روند خوبي را طي كرد و حتي موفق شد در مسابقات جهاني 2017 به يك مدال برنز و در جهاني 2018 به 2 طلا و برنز دست يابد كه در اين بين طلاي «سعيد ملايي» كه پس از سال ها به دست آمد باعث شد تا بار ديگر جودوي ايران از حالت انزوا خارج شود.
تيم ايران در بازي هاي آسيايي 2018 جاكارتا نيز به 2 مدال نقره و برنز رسيد تا ناكامي هاي دوره گذشته در بازيهاي اينچئون كره جنوبي را جبران كند. به اين جمع بايد مدال هاي رنگارنگ در مسابقات مختلف گرندپري و گرنداسلم را اضافه كرد.
حال قرار است، درخشان به دليل قانون منع ادامه فعاليت بازنشستگان در دستگاه دولتي، روز شنبه و در مجمع ساليانه اين فدراسيون از سمت خود استعفاء دهد.
استعفايي كه دو حالت دارد؛ يا جودوي ايران را به روزهاي بهتر مي رساند و يا سقوط و انزوا را به همراه خواهد داشت.
حكم سرپرست فدراسيون نيز كه از اعضاي هيات رئيسه محسوب مي شود، آماده است و به زودي كارش را آغاز مي كند، اما طبق اعلام مسئولان وزارت ورزش هيچكدام از سرپرستان نمي توانند براي مجمع انتخاباتي ثبت نام كنند.
از «مهرعلي باران چشمه»، «محمدتقي عصار» و «آرش ميراسماعيلي» به عنوان نفراتي ياد مي شود كه از شانس زيادي براي تصدي رياست اين فدراسيون برخوردارند.
«آرش ميراسماعيلي» در دوره گذشته مجمع انتخاباتي نتوانست به آراء لازم را براي كسب اين كرسي دست يابد.
اميد است هر تصميمي كه مجمع فدراسيون جودو براي انتخاب رئيس جديد مي گيرد به سود اين رشته باشد تا قطار جودوي ايران از حركت بازنماند و بار ديگر شاهد نزول و درجا نزدن اين رشته نباشيم.
------------
- خبرنگار