۹ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۰۷
کد خبر: 83084569
T T
۰ نفر

حل معمای 100 ساله فشار خون

۹ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۰۷
کد خبر: 83084569
حل معمای 100 ساله فشار خون

تهران– ایرنا– محققان موفق به كشف دو پروتئین شده اند كه فشار خون را حس كرده و با هدایت یك فرآیند غیر ارادی، افزایش و كاهش فشار خون را كنترل می كند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، رفلكس بارورسپتور (baroreceptor reflex) یك مكانیسم غیر ارادی و طبیعی بدن است كه برای ثابت نگه داشتن فشار خون به كار می رود. به عنوان مثال، فشار خون بالا باعث پایین آمدن میزان تپش قلب شده و به دنبال آن فشار خون كاهش خواهد یافت. فشار خون پایین فعالیت رفلكس بارورسپتور را كم می كند و در نتیجه میزان تپش قلب زیاد شده و فشار خون هم افزایش می یابد. این رفلكس توسط نورون های ویژه ای كنترل می شود كه در كسری از ثانیه واكنش نشان می دهند.
نحوه این فرآیند و انجام آن به طور غیر ارادی برای ثابت نگه داشتن فشار خون، سوالی است كه حدود یك قرن ذهن محققان را درگیر كرده بود. در این راستا محققان موسسه تحقیقاتی اسكریپس در آمریكا به تازگی به موفق به كشف دو پروتئین شده اند كه فشار خون را حس كرده و به فرآیند رفلكس بارورسپتور كمك می كند. این دو پروتئین PIEZO1 و PIEZO2 نام دارند. این دو پروتئین علاوه بر اینكه در كنترل فشار خون نقش مهمی دارند، احساس فشار ریه ها، حفظ شكل گلبول های قرمز و فرآیندهای حیاتی دیگری را نیز بر عهده دارند.
محققان معتقدند نحوه عملكرد این دو پروتئین و تعامل آنان با یكدیگر، اطلاعات ارزشمندی را در زمینه روش های موثر كنترل فشار خون در اختیار محققان قرار می دهد.
فشار خون نیرویی است كه توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا كند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشكلات زیادی روبرو می شود. به طور متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یك نفر به این عارضه مبتلاست. فشار خون مهمترین عامل بروز بیماری های قلبی و بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است.
نتایج این مطالعه در نشریه Science منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259*2017
۰ نفر