سرانجام سازوكار ويژه اروپا براي مبادلات مالي با ايران

تهران-ايرنا- رايزني ها و پيش بيني ها در خصوص اجرايي شدن 'سازوكار ويژه' (SPV) اتحاديه اروپا براي مبادلات مالي با ايران در فضاي رسانه اي كشور ادامه دارد.

به گزارش ايرنا؛ اين موضوع از سوي رسانه هاي منتسب به جريان هاي سياسي كشور با رويكردهاي متفاوتي پيگيري شده است. به طوري كه رسانه هاي اصلاح طلب اميدوارانه از نتايج مثبت SPV و رسانه هاي اصولگرا مايوسانه از بي ثمر بودن آن نوشتند.
اين تحليل و موضعگيري هاي متفاوت حول موضوع ها و اظهاراتي مطرح شده است كه در 24 ساعت گذشته بازتاب رسانه اي داشته است. مانند سخنان وزير خارجه و رئيس كميسيون امنيت‌ملي در خصوص سازو كار مالي اتحاديه اروپا، تصميم دولت آمريكا مبني بر معافيت از تحريم براي برخي كشورها، اختلاف ها در آمريكا بر سر ادامه و تشديد تحريم ها و اختلاف نظرها بر سر محل محل گشايش دفتر 'سازوكار ويژه' (SPV).
نكته قابل تامل اينكه از ميان موضوع هاي فوق، رسانه هاي اصولگرا به دليل مواضع مشخص و ثابت خود در خصوص دولت و دستاوردهاي آن، بيش از همه بر مورد آخري(اختلاف بر سر محل دفتر SPV ) پرداخته اند. در همين راستا كيهان از آن به عنوان نمونه اي از 'وقت‌كشي و پشت‌هم‌اندازي اتحاديه اروپا' ياد كرده است.
اين در حالي است كه بنا به تحليل روزنامه آرمان بايد اذعان كرد اقدامات اروپايي‎ها در اين راستا از اهميت بسياري برخوردار است و ايران نيز بايد بيش از گذشته نقش و جايگاه اروپا را براي خود تعريف كند. با توجه به اينكه هر دو طرف، اراده سياسي براي در پيش گرفتن راهكار‎هاي سازنده و موثر در ارتباطات مالي و مراودات تجاري خود دارند.

** تصميم آمريكا بر معافيت از تحريم نفتي ايران براي برخي كشورها
خبرگزاري ايلنا و تارنماي نامه نيوز به نقل از آناتولي خبر دادند: دولت آمريكا اعلام كرد كه قصد دارد براي كشورهايي كه واردات نفت از ايران را به‌صورت جدي كاهش دهند، معافيت تحريم اعمال كند.

ايسنا مي نويسد: يكي از ملموس‌ترين نتايج تلاش اروپا براي اجرايي كردن سازوكار ويژه مالي، بعد از واكنش تند مقامات آمريكايي از جمله وزير خارجه آمريكا، معافيت‌هايي است كه آمريكايي‌ها براي برخي كشورهاي خريدار نفت ايران و نيز در رابطه با سوئيفت قائل شده‌اند و به دامنه و تعداد آن هر روز افزوده مي‌شود و اين نشان‌دهنده آن است كه آمريكا نمي‌تواند بدون در نظر گرفتن ملاحظات هم‌پيمانان و شركاء خود و ضربتي سياست‌هايش را تا انتها به پيش ببرد. علاوه بر اين، اقدام حاكي از محدوديت‌هاي آمريكا در اعمال محدوديت‌ براي كشورهاي ديگر و تعاملات مالي و سياسي‌شان است.

** سخنان محمدجواد ظريف در جريان سفر به استانبول
روزنامه هاي ايران و ابتكار نوشتند: وزير امور خارجه كشورمان در جريان سفر به تركيه و در جمع خبرنگاران از عملياتي شدن ساز و كار مالي اتحاديه اروپا در راستاي ادامه فعاليت‌هاي تجاري و اقتصادي با ايران در چند روز آينده خبر داد و گفت: «ممكن است تا زماني كه بشود از اين سازوكارها استفاده كرد مقدار ديگري طول بكشد، به خاطر فشارهاي امريكا و كارشكني‌هايي كه امريكايي‌ها در تمامي مراحل اين كار داشتند، برخي اقدامات زمان بيشتري برده است.»

روزنامه قانون هم در اين باره گزارش داد: وزيرامور خارجه جمهوري اسلامي ايران گفت كه جامعه جهاني د‌رمقابل تحريم آمريكا ايستاد‌ه است به طوري كه همسايگان و كشورهاي اروپايي د‌ر برابر اقد‌ام يكجانبه واشنگتن خوب مقاومت كرد‌ه اند‌. ظريف د‌ر حاشيه نشست سه جانبه وزراي امور خارجه ايران، تركيه و جمهوري آذربايجان د‌ر استانبول، گفت: آمريكايي ها با تحريم هاي غيرقانوني عليه ايران به هد‌ف پيش بيني شد‌ه خود‌ نرسيد‌ند‌.

به گزارش روزنامه همدلي به نقل از ايرنا، ظريف گفت: ممكن است كه به خاطر فشارها و كارشكني كه آمريكايي ها در تمام مراحل تدوين اين ساز و كارها دنبال مي كرد، زمان استفاده از اين ساز و كارها مقدار ديگري طول بكشد.

** اظهارات حشمت الله فلاحت پيشه درباره ساز و كار ويژه مالي بين ايران و اروپا
بررسي امروز نشان مي دهد بيشتر رسانه هاي داخلي به سخنان رئيس كميسيون امنيت‌ملي و سياست‌خارجي مجلس شوراي اسلامي پرداخته اند. فلاحت پيشه در بخشي از سخنان خود با تاكيد بر اين كه اروپايي‌ها عزم راسخ براي همكاري با ايران را دارند، زيرا امنيت و مولفه‌هاي ناامني را احساس مي‌كنند، افزود: اروپايي‌‎ها باور كرده‌اند كه سياست‌هاي امنيت‌‎سازي كه دنبال مي‌كنند به سود كشورهاي اروپايي است و آن‌ها تيز متقابلا مي‌خواهند با ايران همكاري كنند.
تارنماي انتخاب از ميان سخنان وي اين عبارت را به عنوان تيتر خود برگزيد: بسته پيشنهادي اروپا براي ايران تا هفته آينده ثبت مي‌شود.
اين در حالي است كه تسنيم و به نقل از آن روزنامه رسالت در تيتر خود نوشتند: 'ظريف' براي شنا در آب‌هاي شور خود را آماده كند.

** اختلاف ها در آمريكا بر سر ادامه و تشديد تحريم ها
مردم سالاري به نقل از ايسنا نوشت: در حالي كه ترامپ و مقامات ارشد مانند جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريكا به طور آشكار طرفداري خود را از رويكرد سختگيري به ايران اعمال كرده‌اند، به نظر مي‌رسد فشار برخي اروپايي‌ها وزارت خزانه‌داري را از پا درآورده است كه در هفته پيش به پايگاه خبري واشنگتن فري بيكن گفت ارتباط ايران با سوييفت بر جاي خود باقي مي‌ماند.

اما خبرگزاري مهر در اين باره نوشت: كارشكني‌هاي كنگره آمريكا در حالي انجام مي‌گيرد كه اتحاديه اروپا در تلاش براي حفظ برجام، خود را ملزم به ايجاد كانال مالي جديدي براي داد و ستد با ايران عليرغم تحريم‌هاي آمريكا مي‌داند. بااين‌حال، «فايننشال تايمز» به نقل از منابع آگاه مدعي است از بيم انتقام‌جويي آمريكا، هيچ‌يك از اعضاي اين اتحاديه حاضر به ميزباني از مكانيزم مالي ايران- اروپا نيستند.

** اختلاف نظرها بر سر محل محل گشايش دفتر 'سازوكار ويژه' (SPV)
به گزارش ايسنا در حالي كه برخي رسانه‌هاي خارجي از وجود برخي موانع از جمله اختلاف بر سر محل گشايش دفتر 'سازوكار ويژه' (SPV) در يكي از كشورهاي عضو اتحاديه اروپا در هفته جاري خبر دادند، اما به نظر مي‌ِآيد تفاهم‌ها و نتايج مثبتي در اين رابطه به وجود آمده و محل اين دفتر نيز مشخص شده است.

روزنامه كيهان با استناد به ادعاهاي چند رسانه خارجي (فايننشال تايمز، يورونيوز و رويترز) از وقت‌كشي و پشت‌هم‌اندازي اتحاديه اروپا در راه‌اندازي مكانيسم دور زدن تحريم‌ها نوشت و افزود: اتحاديه اروپا در حالي مدعي تلاش براي حفظ برجام با ابزار ويژه مالي جديد است كه بنا به گفته ديپلمات‌هاي اين اتحاديه هيچ يك از كشورهاي اروپايي بويژه فرانسه ، آلمان و انگليس به عنوان امضا كنندگان برجام حتي حاضر نيستند ميزبان مقر اين ساز و كار جديد مالي باشند. ( اين مطلب در تارنماهاي رجا و راه دانا بازنشر شده است.
روزنامه جوان نيز در گزارشي با تيتر 'بازي جديد اروپا با جايگزين سوئيفت' نوشت: هيچ كشوري از اتحاديه اروپا متمايل نيست ميزبان دفتر كانال يا سازوكار اين اتحاديه براي تبادلات مالي با ايران با هدف دور زدن تحريم‌هاي امريكا باشد.
وطن امروز نيز با اشاره به سخنان ظريف نوشت: اظهارات وزير امور خارجه عملا تمام نگراني‌ها پيرامون وقت‌كشي كشورهاي اروپايي در ارائه بسته جبراني تحريم‌هاي آمريكا كه به SPV معروف شده را تاييد مي‌كند.

** فروش مقادير بالاي نفت ايران برغم تحريم ها
خبرگزاري فارس و تسنيم به نقل از پايگاه خبري سي ان بي سي آمريكا نوشتند: با وجود اينكه تنها چند روز تا آغاز اجراي تحريم هاي نقتي آمريكا عليه ايران باقي مانده است، تهران همچنان مقادير بالايي از نفت را صادر مي كند.
*گروه نشريات خبري
پژوهشم**9026**1732