10 درصد دانش آموزان قزوین در مدارس غیردولتی تحصیل می كنند

قزوین – ایرنا – سرپرست اداره كل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: هم اكنون 10 درصد دانش آموزان قزوین در مدارس غیردولتی تحصیل می كنند و باید تا پایان برنامه ششم توسعه این رقم افزایش یك درصدی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، مرتضی سمیعی روز چهارشنبه به همراه عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین در بازدید از هنرستان غیردولتی كتاب مبین در شهر قزوین افزود: عمده نگاه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و زیرنظام های آن توسعه مدرسه محوری است و به عبارت دیگر مدارس در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان كانون اصلی مورد توجه قرار گرفته اند.
وی اضافه كرد: امروزه ساخت مدارس با قابلیت های كامل شامل كارگاه های مهارت آموزی و كلاس های استاندارد با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در دستور كار قرار دارد كه در این راستا باید از بانیان و خیران مدرسه و هنرستان كتاب مبین در شهر قزوین قدردانی كرد.
سمیعی ادامه داد: باید با استفاده از ظرفیت خیران و بخش خصوصی تا پایان برنامه ششم توسعه 11 درصد دانش آموزان قزوینی در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل شوند كه تحقق این مهم نیازمند همكاری و مشاركت مجموعه دستگاه های اجرایی استان است.
مدیرعامل موسسه خیریه فرهنگی همره افق قریب و بانی مدرسه كتاب مبین نیز در این بازدید گفت: طی 16 سال فعالیت مدرسه سازی 60 واحد آموزشی كوچك و بزرگ را در كشور و حدود 20 مدرسه را در قزوین احداث كرده ایم.
وحید صباغیان افزود: رویكرد موسسه با توجه به مساله اشتغال جوانان، ترویج رشته های فنی و حرفه ای و كار و دانش است كه امیدواریم با احداث مجموعه های فعلی گام های بلندی را در این زمینه برداشته باشیم.
وی اضافه كرد: تلاش برای نهادینه سازی مدرسه داری در كنار مدرسه سازی، ساخت مدارس با تكیه بر معماری بومی مناطق، استفاده از انرژی های نو و بهره گیری از دستگاه های تصفیه فاضلاب، بازیافت پسماند، موزه های مردم شناسی، حیات وحش و ... در ساخت مدارس در دستور كار موسسه قرار دارند كه در صورت همكاری و مساعدت مسئولان شاهد تسریع در تحقق آنها خواهیم بود.
6101