احكام اولیه متهمان پرونده شهرداری و شورای مرودشت صادر شد

شیراز- ایرنا – یك منبع نزدیك به ایرنا گفت: احكام اولیه متهمان پرونده شهرداری و برخی اعضای شورای شهر مرودشت در شعبه 101 دادگاه كیفری دو شیراز صادر شد.

وی كه خواست نامش اشاره نشود، شامگاه سه شنبه افزود: در این پرونده اتهام ٢٩ نفر با عناوین اتهامی راشی، مرتشی ، تدلیس در معاملات دولتی و اختلاس طی ٦ جلسه دادرسی علنی هفت ساعته مورد تحقیق و دفاع قرار گرفت كه در نهایت دادگاه با احراز بزهكاری متهمین به محكومیت ٢٨ نفر اعلام رأی كرد و به لحاظ تعدد جرائم ارتكابی مشمول تشدید كیفر شناخت.
وی اظهار داشت: متهم اصلی پرونده جمعاً به ٣٠٤ و نیم سال حبس، ٢٨ میلیارد ریال جزای نقدی ، ٨١ سال انفصال از خدمات دولتی و جبران خسارت ١٢٠ میلیون ریالی در حق دولت به خاطر مشاركت در رشاء و ارتشاء و همچنین تدلیس در معاملات دولتی محكوم شد.
این منبع مطلع گفت: عامل اصلی این فساد در این پرونده به تحمل 6 فقره 4.5 سال حبس تعزیری بابت مشاركت در 6 فقره رشاء، 18 فقره 15 سال حبس تعزیری و 18 فقره 111 ضربه شلاق ، 18 فقره انفصال موقت به مدت 4.5سال از خدمات دولتی محكوم گردید.
وی ادامه داد: عامل اصلی این فساد همچنین به پرداخت 18 فقره جزای نقدی به مبلغ یك میلیارد و 582 میلیون و 170 هزار و 633 تومان معادل یك و نیم برابر وجوه محصله بابت شركت در 18فقره ارتشاء و یك فقره 7.5 سال حبس تعزیری علاوه بر جبران خسارت وارده به میزان 120 میلیون ریال در حق صندوق دولت بابت تدلیس در معاملات دولتی محكوم شد.

** احكام سایر متهمان
به گفته این منبع مطلع، ٩ نفر دیگر از متهمان این پرونده نیز هر كدام به لحاظ ارتشاء و به مانند متهم ردیف اول و به تعداد بزه های محرز شده و یا مشاركت در تحقق آن به ١٥ سال حبس تعزیری ، ١١١ ضربه شلاق، انفصال از خدمات دولتی ، پرداخت جزای نقدی به میزان وجوه اخذ شده و همچنین7.5 سال حبس تعزیزی و جبران خسارت به لحاظ تدلیس در معاملات دولتی محكوم شدند .
وی افزود: ١٣ نفر دیگر از متهمان این پرونده كه اقدام به رشاء و پرداخت رشوه و مشاركت در تحقق این جرم كرده بودند نیز هر كدام به شش ماه حبس تعزیزی محكوم شدند.
وی گفت: پنج نفر دیگر از پرداخت كنندگان رشوه در این پرونده نیز به هر كدام یك سال حبس تعزیری و ضبط كلیه وجوهات نقدی، حواله، چك و اسناد پرداخت شده به نفع دولت محكوم شدند.
این منبع آگاه همچنین گفت: پرونده در خصوص یك نفر دیگر از متهمان همچنان مفتوح است.

** رأی صادره قطعی نیست
این منبع همچنین اظهار داشت: دادگاه در راستای اعمال مجازات تكمیلی متهمین ردیف های اول تا هشتم را علاوه بر مجازات های اعلام شده به دو سال اقامت اجباری و منع خروج از كشور محكوم كرده است.
به گفته وی، رأی صادره در خصوص این افراد قطعی نیست و مطابق قانون قابل تجدید نظرخواهی در دادگاه های تجدید نظر استان فارس است.
وی ادامه داد: در رأی صادره از شعبه ١٠١ دادگاه كیفری ٢ شیراز قید شده است كه مطابق با قانون در خصوص متهمانی كه با تعدد كیفر مواجه هستند تنها شدیدترین مجازات اعمال خواهد شد و در صورتی كه به هر علت مجازات اشد به یكی از علل قانونی تقلیل یا تبدیل و یا غیر قابل اجرا شود؛ مجازات اشد بعدی اجرا خواهد شد.
ششمین نشست محاكمه شهردار سابق و برخی اعضای شورای اسلامی شهر مرودشت به اتهام اختلاس و فساد مالی و اقتصادی، شنبه 14 مهر 97 در شعبه 101 كیفری استان فارس برگزار شده بود.
اوایل اردیبهشت ماه 97 اعلام شد كه شهردار سابق و شماری از اعضای شورای اسلامی، بخشدار مركزی و معاون عمرانی فرمانداری مرودشت در پی اتهامات وارده در زمینه مفاسد اقتصادی توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شدند.
سی و یكم خرداد 97 رئیس كل دادگستری فارس اعلام كرد: این پرونده به اتهامات مربوط به ارتشا در دادسرای مركز استان تحت نظارت و رسیدگی است.
مرودشت در 45 كیلومتری شمال شیراز است.
6113/ 2027