پایان آیین اربعین حسینی با 14 میلیون زائر و امنیت كامل

بغداد – ایرنا – بعد از 10 روز ورود و خروج زائران از داخل و خارج عراق به كربلای معلا به مناسبت بزرگداشت اربعین حسینی، این آیین باشكوه مردمی با حضور 14 میلیونی زائران و بدون هیچگونه رخداد ضد امنیتی عصر امروز سه شنبه مصادف با 20 صفر بطور رسمی پایان یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مسوول بخش كنترل دوربین های مدار بسته تولیت حسینی در بیانیه ای اعلام كرد كه كل زائرانی كه از 10 صفر تا امروز سه شنبه وارد كربلا شده اند، بیش از 11 میلیون نفر است و با محاسبه آمار زائران در قبل از 10 صفر و بعد از 20 صفر این رقم به 14 میلیون نفر می رسد.
'رسول محمد فضاله' با انتشار جدول كاملی از ورودی های 10 گانه زائران به داخل شهر كربلای معلا و آمار جزیی هریك از این ورودی ها اعلام كرده است كه آمار جمعیت زائران در طول 10 روز گذشته 11 میلیون و 853 هزار و 487 نفر بوده است.
وی با اشاره به ورود زائران در قبل از 10 صفر و بعد از 20 صفر به كربلا به نیت زیارت اربعین حسینی گفت كه با احتساب این تعداد، جمعیت زئران اربعین حسینی امسال به 14 میلیون نفر می رسد.
این مسوول در تولیت آستان حسینی به آمار تفكیكی زائران عراقی و خارجی از جمله زائران ایرانی اشاره نكرده است.
این در حالیست كه پیشتر شورای استان كربلا دیروز دوشنبه، تعداد كل زائران را بالغ بر 15 میلیون عنوان كرده بود.
مقامات ایرانی آخرین آمار زائران ایرانی كه برای شركت در مراسم اربعین وارد عراق شده اند را نزدیك به دو میلیون نفر اعلام كرده اند.
هرساله استانداری كربلا به همراه اعضای شورای این استان و فرمانده پلیس كربلا و فرماندهی عملیات منطقه مركزی عراق در یك كنفرانس خبری ویژه، آمار كلی زائران اربعین حسینی را اعلام می كنند اما امسال تا این لحظه چنین نشستی برگزار نشده است.
همزمان با اعلام آمار زائران اربعین امسال توسط تولیت آستان مقدس حسینی، فرماندهی عملیات امنیت منطقه میانی عراق در بیانیه ای ، از موفقیت طرح ویژه امنیت زائران اربعین در كربلا و استان های حومه آن خبر داد.
از طرفی «ابومهدی المهندس» جانشین تشكیلات مردمی الحشد الشعبی در بیانیه ای جداگانه با اشاره به موفقیت طرح ویژه امنیت زیارت اربعین حسینی گفت كه نیروهای الحشد الشعبی در موفقیت این طرح نقش موثری ایفا كردند.
پیش از این نیز «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق از نقش ارزنده نیروهای الحشد الشعبی در كنار دیگر نیروهای ارتش و پلیس عراق در حفظ امنیت مراسم اربعین حسینی تقدیر كرده بود.
وزارت بازرگانی عراق نیز در بیانیه ای با اشاره به اختصاص 800 دستگاه خودرو خود برای جابجایی زائران در ایام اربعین حسینی تاكید كرده است كه سازماندهی مراسم اربعین در مقایسه با سال های گذشته بهتر بوده است.
شركت پخش فراورده های نفتی وابسته به وزارت نفت عراق نیز در بیانیه ای اعلام كرد كه از اول ماه صفر كه اولین قافله زائران پیاده اربعین حسینی از بصره به سمت كربلا به راه افتاد، ناوگان توزیع و پخش فراورده های نفتی این شركت مسوولیت خدمات رسانی را به استان ها و موكب ها برعهده گرفت.
براساس بیانیه این شركت در طول این مدت 130 میلیون لیتر انواع فراورده های نفتی و بالغ بر 2 میلیون سیلندر گاز مابع بین استان ها و موكب ها خصوصا در استان های جنوبی كه شاهد بیشترین حضور زائران در اربعین است، توزیع كرده است.
براساس گزارش رسانه های عراق، در طرح جامع اربعین امسال بیش از یكصد هزار نیروی امنیتی و نظامی به علاوه الحشد الشعبی و 10 هزار و 700 دستگاه خودرو برای جابجایی زائران شركت كردند.
همچنین وزارت مدیریت شهری و شهرداری ها در عراق از بكار گیری یك هزار و 700 دستگاه خودرو حمل زباله و فعالیت سه هزار رفتگر، 7 هزار داوطلب نظافت و توزیع 350 هزار كیسه زباله بین موكب ها خبر داده است.
زیارت میلیونی اربعین حسینی كه در آن زائرانی از كشورهای مختلف جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران حضور دارند، به رغم چالش های امنیتی و تهدیدهای تروریستی كه امسال وجود داشت، اما این مراسم بدون هیچ خلل و نقص امنیتی در كمال آرامش و امنیت برگزار شد.
اربعین امسال به رغم توطئه هایی كه برای ناآرام كردن آن وجود داشت در آرامش كامل به صحنه برادری و صلح و آشتی بین ملت های مختلف به ویژه دو ملت بزرگ ایران و عراق تبدیل شد.
مشاركت و كمك نهادهای ایرانی با نهادهای عراقی در مدیریت و سازماندهی مراسم اربعین امسال نیز یكی از جلوه های زیبا و باشكوه انسجام و وحدت بین دو ملت بود و افق های گسترده تری را به روی روابط فراگیر دو كشور باز كرد.
هر چند هر ساله عصر روز اربعین، پایان رسمی این مراسم اعلام می شود اما كار دست اندركاران عراقی و ایرانی برگزاری اربعین و ستادها و كمیته های هماهنگی دو كشور و بویژه بخش حمل و نقل و نیز نهادهای امنیتی و انتظامی عراق همچنان تا بازگشت آخرین زائران و موكب ها به شهرها و كشورهایشان ادامه دارد.
در این میان پیگیری های قانونی و عملی مربوط به رویدادهایی مانند تصادف های منجر به فوت، گمشدگان و لوازم مفقود شده زائران از جمله مواردی است كه دست اندركاران مراسم اربعین همچنان تا چند روز آینده درگیر آن خواهند بود.
خاورم *10*353*380*