كارشناسان یونسكو، طرح ایمن سازی سی و سه پل را تائید كردند

اصفهان- ایرنا- مدیر امور بین الملل اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: طرح ایمن سازی موقت سی و سه پل از سوی متخصصان كمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری(ایسكارسا ISCARSAH) وابسته به یونسكو تائید شد.

شهرام امیری روز دوشنبه در حاشیه بازدید اعضای كمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری(ایسكارسا ISCARSAH) وابسته به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسكو) از بناهای تاریخی اصفهان افزود: این گروه 13 نفره وابسته به یونسكو از كشورهای ژاپن، اسپانیا، یونان و فرانسه هستند كه در سفر یكروزه خود با محوریت پژوهش و همفكری با مرمتگران از نحوه مرمت سی و سه پل و میدان تاریخی امام اصفهان بازدید كردند.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تبادل نظر در باره نحوه پایش و مرمت آثار تاریخی با مرمتگران از برنامه های سفر این كارشناسان به شهر تاریخی اصفهان است.
امیری افزود: در بازدید این كارشناسان از سی و سه پل، پیامدهای فرونشست زمین ناشی از خشكسالی در این اثر مورد تایید اعضای تیم یاد شده قرار گرفت.
امیری تصریح كرد: نظر اعضای كمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری(ایسكارسا ISCARSAH) این بود كه طرح مقاوم سازی این پل می تواند به عنوان یك طرح پایلوت ایمن ساز موقت در خیلی از بناهای تاریخی جهان اجرا شود.
وی ادامه داد: این گروه با تایید این طرح، اطلاعات مربوط به آن را دریافت كردند تا سایر بناهای نیازمند مرمت در جهان هم از اطلاعات آن استفاده كنند.
مدیر امور بین الملل اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، استفاده از خشت، گل و آجر در بنای سی و سه پل و نگهداری این مصالح با ساروج را از مهمترین نكاتی دانست كه مورد توجه كارشناسان كمیته یاد شده قرار گرفته است.
وی تاكید كرد: هرچند طرح ایمن سازی موقت پل مورد تایید قرار گرفت اما آنها روی پایش های پل و فرو نشست زمین ناشی از پایین رفتن آب های زیر زمینی و قطع و وصل مكرر جریان آب در زمان خشكسالی تاكید داشتند و طبق نظر آنها باید پایش ها دائمی شود.
امیری گفت: اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت هایی در باره پایش پل ها با همكاری دانشگاه صنعتی اصفهان انجام داده كه البته فرونشست زمین تاكنون، پل های تاریخی این شهر تاریخی را تهدید نكرده است.
وی با اشاره به وجود پنج پل تاریخی در اصفهان گفت: این پل ها و سازه های تاریخی بطور دائم پایش می شوند و بزرگترین آنها سی و سه پل و پل خواجوست كه در حال حاضر هیچگونه خطری آنها را تهدید نمی كند و اگر هم خطری آنها را تهدید كند، بسرعت رسیدگی می شود.
مدیر امور بین الملل اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در باره بازدید این متخصصان بین المللی از مجموعه نقش جهان اصفهان نیز گفت: اعضای این كمیته در بازدید از كاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام در جریان آخرین تئوری های مرمت كارشناسان میراث فرهنگی قرار گرفتند.
وی تصریح كرد: كارشناسان كمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری، میدان امام اصفهان را یكی از بهترین میدان هائی دانستند كه هم از لحاظ كالبد معماری و هم از لحاظ تزئینات وابسته به آن، منحصر به فرد است.
وی ادامه داد: كاخ عالی قاپو به عنوان دومین سازه چوبی تاریخی كشور بعد از كاخ موزه چهلستون نیز برای كارشناسان یونسكو بسیار جذاب بود و شیوه كار مرمتگران اصفهانی در نگهداری 400 ساله بنایی كه 80 درصد آن هم از چوب است، حیرت آنها را برانگیخت.
مدیر امور بین الملل اداره كل میراث فرهنگی اصفهان گفت: این تیم با بازدید از هشت بنای تاریخی با كارشناسان مرمت میراث فرهنگی تبادل نظر كردند و امیدواریم بر اساس آن و با یك تعامل بتوانیم از ایده ها و نوآوری های جدیدی برای مرمت این بناها بهره بگیریم.
به گزارش ایرنا، كمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه‌های میراث معماری 'ایسكارسا'، فعالیت خود را از سال 1996 شروع كرد و در این نهاد مهندسان و معماران جهانی حضور دارند.
این كمیته هر دو سال یكبار جلسه‌ای را با موضوع حفاظت از ابنیه تاریخی برگزار می‌كند.
كمك به دانش حفظ میراث فرهنگی، ارائه توصیه‌های مربوط و مشاركت در ساماندهی برنامه های حفاظت از آثار تاریخی از فعالیت‌های این كمیته وابسته به یونسكوست.
به گزارش ایرنا، با توجه به بروز خشكسالی های مكرر و تاثر مخرب آن در رودخانه زاینده رود، برخی از پل های تاریخی اصفهان بتدریج دچار مشكلاتی می شوند كه لازم است نظارت دقیق تری روی آنها انجام شود.
به گفته مسئولان اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خشكسالی بر روی كیفیت نگهداری از پل های تاریخی تأثیر منفی دارد و برای كاهش این آسیب ها اعضای كمیته پایش پل های تاریخی مشتمل بر كارشناسان میراث فرهنگی به صورت منظم پل های تاریخی زاینده رود را از مبدأ تا مقصد به صورت مستمر بررسی می كنند و اقدامات لازم را برای نگهداری و مرمت آنها انجام می دهند.
سی‌ و سه‌ پل یكی از پل های تاریخی اصفهان است كه در معرض آسیب های ناشی از خشكسالی قرار گرفته است.
این پل با 33 دهانه، 295 متر طول و 14 متر عرض در دوره شاه عباس صفوی ساخته و با شماره 110 در سال1310 ثبت ملی شده است.
میدان تاریخی امام اصفهان نیز شامل عالی ‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و سر در قیصریه به شماره 102 سال 1313 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.
/60277141