۷ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۶
کد خبر: 83082782
۰ نفر
پناهجویان در مرز كرواسی دست به اعتصاب غذا زدند

بلگراد - ایرنا - تعدادی از پناهجویان به كشورهای اتحادیه اروپا در منطقه «ولیكا كلادوشا» بوسنی و هرزگووین در نزدیكی مرز كرواسی تجمع كرده و به اعتصاب غذا دست زدند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، مذاكرات مسئولین محلی بوسنی و هرزگوین با این پناهجویان برای انتقال و اسكان آنان در اردوگاه های درون قلمرو این كشور با شكست مواجه شده و این عده بر عبور از مرز بوسنی برای ورود به قلمرو كروواسی تاكید دارند.
كرواسی قبلا تاكید كرده است كه خط مرزی با بوسنی و هرزگوین را تا زمانی كه پناهجویان از آن دور نشوند، باز نخواهد كرد.
این پناهجویان كه از چند روز پیش درپشت مرزهای صربستان و بوسنی وهرزگوین با كرواسی تجمع كرده اند خواهان باز شدن مرزهای این كشورها برای عبور و رسیدن به كشورهای مرفه اتحادیه اروپا هستند.
دولت صربستان در منطقه مرزی این كشور با كرواسی برای پناهجویان كه بیشتر از كشورهای ایران، پاكستان و افغانستان هستند، چادر برپا كرده و تسهیلات اولیه از قبیل موادغذایی در اختیار آنها قرار داده است.
تقاضای پناهجویان كه حدود 200 نفر هستند ، تنها عبور از مرزهای كرواسی برای رسیدن به كشورهای اتریش، آلمان و دیگر كشورهای بزرگ و مرفه اتحادیه اروپا است.
تعدادی از این پناهجویان ایرانی هستند كه برای رسیدن به كشورهای اروپایی وارد بوسنی شده و اكنون با مشكلات زیادی مواجه شده اند.
صربستان یكی از كشورهای نامزد عضویت در اتحادیه اروپاست. این كشور شهریور 96 برای توسعه گردشگری و تسهیل سرمایه‌گذاری صدور روادید برای شهروندان ایران و هند را لغو كرد.
دولت صربستان بر اساس اظهارات مقامات این كشور؛ پس از سوء استفاده برخی از ایرانیان از قوانین ورود بدون روادید، مجددا روادید را بر ایرانیان بر قرار كرده است.
پس از كنترل شدید مرزهای كشورهای یونان، مقدونیه، صربستان و كرواسی به اروپای غربی، پناهجویان مسیر بوسنی و هرزگوین را برای عبور به دیگر كشورهای اروپایی یافته اند وبه همین خاطر است كه بوسنی و هرزگوین درسال گذشته مسیر تردد پناهجویان بوده و تحت فشار قرار گرفته است.
همچنین گفته شده است كه بیشتر مهاجرین و پناهجویان دربوسنی و هرزگوین را اتباع كشورهای افغانستان، لیبی، ایران، الجزایر و پاكستان تشكیل می دهند.
سه شنبه شب گذشته نیز تعدادی از پناهجویان كه حدود 200 نفر گزارش شده اند با عبور از صف پلیس بوسنی و هرزگوین خود را به خط مرزی كرواسی رساندند.
پناهجویان خواهان توقف و اسكان در كرواسی نیستند و تنها خواهان عبور از این كشور عضو اتحادیه اروپا هستند تا خود را به كشورهای مرفه اتجادیه برسانند.
اكنون اوضاع در مرزهای صربستان و بوسنی و هرزگوین با كرواسی آرام است.
اروپام**436**1590