دومین جلسه دادگاه متهم خارجی معاملات ارزی در شیراز برگزار شد

شیراز - ایرنا - دادگاه علنی رسیدگی به جرائم مفسدان و اخلالگران نظام اقتصادی استان فارس دوشنبه هفتم آبان 97 در دومین نشست، رسیدگی به اتهامات یكی از اتباع افغانستان را ادامه داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، میامحمد آخوند زاده این تبعه كشور افغانستان متهم است كه طی پنج سال 20 هزار میلیارد ریال ارز از كشور خارج كرده است.
به اتهامات او در شعبه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران نظام اقتصادی و ارزی رسیدگی شد.
این جلسه از دادگاه به ریاست قاضی سید محمود ساداتی و مستشاران دادگاه محسن رجایی نیا و علی فرهادی پور در دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار و به اتهامات متهم 48 ساله اهل افغانستان و ساكن شیراز رسیدگی شد.
كوروش زارعی نماینده دادستان و سرپرست دادسرای انقلاب شیراز در ابتدای جلسه دادگاه با قرائت كیفرخواست خواستار تعیین مجازات قانونی برای متهم یاد شده شد.
وی متهم است كه از سال ٩٠ تا ٩٦ تراكنش مالی ٢٠ هزار میلیارد ریالی در مبادلات پولی و ارزی داشته این در حالی است كه متهم یاد شده مجوزی از بانك مركزی ایران نداشته است.
بر اساس محتویات پرونده میامحمد آخوند زاده فرزند شیرمحمد اهل افغانستان متهم به اخلال در نظام اقتصادی از طریق قاچاق ارز به ارزش 20 هزار و 900 میلیارد ریال طی 5 سال است.
او همچنین اقدام به افتتاح چند حساب قرض‌الحسنه و پشتیبان و گردش مالی در بانك صادرات كرده و همچنین به عنوان عضو هیات مدیره یك شركت تجاری فعالیت داشته است.
متهم با اشاره به بخشی از فعالیت های خود در زمینه مبادلات پولی و ارزی ضمن دفاع از خود تاكید كرد به صورت سنتی در زمینه خرید و فروش اجناس فعالیت داشته است.
متهم در دفاع از اتهام صادره از سوی مراجع قضایی با بیان اینكه من در كار ارز نبوده و نیستم، گفت: از هیچ كسی حواله‌ای دریافت نكرده‌ام و مدارك نیز موجود است.
میامحمد با بیان اینكه دارای گذرنامه تجاری و روادید برای فعالیت آزاد در ایران است گفت: من فارسی زبان نیستم و در اولین جلسه محاكمه نتوانستم به خوبی از خود دفاع كنم.
این متهم ارزی با تاكید مجدد بر اینكه در ایران حساب ارزی نداشته‌ام، گفت: واریزی‌ها به شكل انتقال از طریق كارت به كارت بوده است.
متهم همچنین گفت : توسط شخص حقیقی اقدام به خرید كنجد در پاكستان كردم و برای پرداخت مطالبه جنس خریداری شده شماره كارت یك زن برای واریز داده شد و اطلاعی از وجود این زن ندارم.
وی با بیان اینكه نسبت به برخی قوانین جمهوری اسلامی اطلاعی ندارد گفت: اگر مرتكب اشتباه شده‌ام، تقاضا می‌كنم با رأفت اسلامی با من برخورد شود.
قاضی سید محمود ساداتی بیان كرد: با استعلام از بانك صادرات مشخص شد كه هیچ انتقال كالایی وجود نداشته و همه مبالغ مشخص به شكل نقدی به افرادی انتقال داده شده كه برخی به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر شده‌اند.
رییس دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم مفسدین و اخلا‌ گران اقتصادی دادگاه انقلاب اسلامی استان فارس گفت : اسناد بانكی حكایت از انتقال حواله‌های نقدی از طریق درگاه‌های اینترنتی و كارت به كارت به افراد مشخص از كشورهای دیگر دارد.
وی ادامه داد: مسئولان بانك مربوط نیز در رابطه با این پرونده تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.
این مقام قضایی گفت: طبق قانون بانك مركزی، هیچ یك ازاتباع خارجی غیرمجاز در ایران حق افتتاح حساب بانكی و تراكنش‌های الكترونیكی ندارند اما متهم تنها با داشتن گذرنامه تجاری اقدام به افتتاح حساب قرض‌الحسنه و پشتیبان كرده است.
رای دادگاه رسیدگی به جرائم مفسدان و اخلالگران نظام اقتصادی استان فارس در باره این متهم در موعد قانونی اعلام می شود.
دادگاه تبعه خارجی متهم به اخلال اقتصادی در شیراز برگزار شد
نخستین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به اتهامات میامحمد آخوندزاده تبعه افغانستان ساكن ایران، شنبه 21 مهر 97 در محل دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی استان فارس در شیراز برگزار شد.
6113 /1876