تمام نظام باید پای كار اربعین بیاید

نجف-ایرنا- رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف با اشاره به اینكه برگزاری اربعین سال به سال در حال سخت تر شدن است، خواستار جدیت بیشتر و برنامه ریزی دقیق تر مسئولان شد.

محمدرضا فداكار تصریح كرد: به علت مسائل زیرساختی در عراق و در مرزها و هم در خود جمهوری اسلامی،كشش سازماندهی دو میلیون زائر تنها از ایران وجود ندارد، مگر اینكه تمام نظام پای كار بیاید.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف ادامه داد: من با این موضوع مخالفم كه گفته می شود هر چه سختی های بیشتری باشد ثواب بیشتری دارد. دلیل نمی شود كه دو میلیون زائر ایرانی را به عراق بیاوریم اما نتوانیم به آنها خدمات دهیم. جا دارد كه برای اربعین 98 از بعد از ماه صفر كارمان را آغاز می كنیم. این تصمیم نظام است. برنامه ریزی برای یك اربعین خوب برای جمهوری اسلامی ایران كاری ندارد.
برگزاری مراسم اربعین از حج هم مهمتر و دشوارتر و نیازمند برنامه ریزی دقیق تر است.
وی درباره مشكلات برگزاری اربعین در سال جاری گفت: مشكلات اقتصادی مردم در شرایط را سخت كرد. دیناری هم كه قرار بود در اختیار زوار بگذارند، مشكل ساز شد. بارندگی های شدید و راهبندان ها هم به مسائل زوار افزوده شد و اگر غیر از كار جهادی بود به غیر از مشكلات اسكان، تغذیه زوار هم با دشواری روبه رو می شد اما با هماهنگی موكب ها توانستیم مشكل تغذیه را حل كنیم.
فداكار تصریح كرد: روند خدمت رسانی به زئران اربعین با تغییر هوا و گرم تر شدن آن در سال های بعد دشوارتر هم خواهد شد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف تصریح كرد: تعداد موكب های فعال در نجف 81 موكب است كه از این تعداد، موكب استان تهران، به تنهایی، روزانه در هر وعده 70 هزار صبحانه و نهار و شام را توزیع كرد. موكب استان البرز هم روزانه 30 هزار زائر را در سه وعده غذایی پوشش داده است.
به گفته فداكار، آمار روز چهارم آبان نشان می دهد كه این موكب های فعال 97 هزار و 457 زن و 119 هزار و 116 مرد را اسكان داده است. در همان روز، جمع صبحانه های توزیع شده به 258 هزار و 555 مورد رسید. 249 هزار و 415 نهار، تهیه توزیع شد. تعداد شام توزیع شده 248 هزار و 532 مورد بود. 700 حمام در اختیار زائران گذاشته شد و 9 درمانگاه در نجف برای درمان مشتاقان اربعین حسینی فعال شد.
وی افزود: پیش تر یكی از مشكلات اصلی زائران، مساله آب بود كه در نجف كارخانه تصفیه آب تاسیس شد و اكنون دو سال است كه آب مطمئن و تمیز در اختیار زائران قرار می گیرد.
وی با اشاره به پروژه عظیم صحن حضرت زهرا (س) گفت: در 6 سال این پروژه بی نظیر در خاورمیانه به اجرا درآمد.
فداكار با تقدیر از همكاری مسئولان شهر نجف افزود: مسئولان نگذاشتند این پروژه، سیاسی یا دچار اختلاف سلیقه ها شود. این پروژه، سیاسی نشد بلكه بالعكس، همكاری خوبی بین مسئولان تولیت آستان حضرت علی (ع) و مسئولان شهر نجف برقرار شد.
خاورم**9241*1933*شبس*1488 **