مخزن زلال ساز آب در تصفیه خانه مراغه احداث می شود

مراغه - ایرنا - مدیرعامل شركت آب و فاضلاب مراغه از احداث مخزن زلال ساز آب در تصفیه خانه این شهرستان با ظرفیت پنج هزار مترمكعب خبرداد.

به گزارش ایرنا، حسین صدیقی روز یكشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به هزینه بالای احداث مدول دوم تصفیه خانه آب كه به 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، این زلال ساز در راستای كاهش كدورت آب و كاهش آلاینده ها و نیز افزایش ظرفیت تصفیه خانه آب ساخته می شود.
وی ادامه داد: با احداث و بهره برداری از این مخزن، ظرفیت تصفیه خانه آب این شهرستان 30 درصد افزایش خواهد یافت.
صدیقی با اشاره به توسعه تجهیزات تصفیه خانه آب مراغه اضافه كرد: با تجهیز این تصفیه خانه با 150 میلیون تومان اعتبار، آزمایشگاه این تصفیه خانه برای اولین بار در آذربایجان شرقی موفق به كسب استاندارد بین المللی زیست محیطی ایزو 17025 شده است.
وی با اشاره به ظرفیت 500 لیتر بر ثانیه تصفیه خانه فاضلاب شهری مراغه نیز گفت: با توجه به ورود برخی آب های سطحی و جاری در سطح شهر در موقع نزولات جوی، ظرفیت این تصفیه خانه نیاز به افزایش دارد.
وی با بیان اینكه برای احداث مدول سوم این تصفیه خانه نیز نیاز به بیش از 50 میلیارد تومان اعتبار است افزود: برای ایجاد و احداث این واحد ، ورود بخش خصوصی پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: با تخصیص اعتبار مورد نیاز از محل اعتبارات احیای دریاچه ارومیه علاوه براحداث این فاز از تصفیه خانه، خروجی مناسب آب از این طریق نیز ایجاد خواهد شد.
وی با تاكید بر كیفیت مناسب آب شرب شهر مراغه گفت: این اطمینان به شهروندان داده می شود كه آب شهری مراغه از كیفیت بالایی برخوردار بوده و هیچ مشكل بهداشتی و زیست محیطی ندارد.
صدیقی با اشاره به لزوم فرهنگ سازی در زمینه مصرف بهینه آب شرب شهری افزود: در این راستا و با همكاری سازمان های مردم نهاد طرح های فرهنگی از جمله پیاده روی خانوادگی و كارگاه آموزشی بانوی آب در این شهرستان برگزار شده است.
وی اضافه كرد: همچنین در راستای جلوگیری از هدر رفت و پرت آب در شبكه انتقال آب شهری، طرح مطالعاتی تحلیلی شبكه آب این شهر انجام می شود.
وی افزود: با اجرای این طرح و با استفاده از حسگرهای نصب شده نقاط آسیب پذیر و نشتی های احتمالی شناسایی و مشكلات موجود آن مرتفع خواهد شد.
به گزارش ایرنا، هم اكنون 100 درصد جمعیت شهری مراغه از شبكه آب شرب بهداشتی برخوردار بوده و 73 هزار مشترك آب شهری و 63 هزار مشترك فاضلاب شهری در شهرهای مراغه و خداجو از خدمات شركت آب و فاضلاب این شهرستان بهره مند هستند.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 كیلومتری تبریز، مركز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487