شریعتمداری: مشكلات حوزه كار با سه جانبه گرایی حل می شود

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: به دنبال تحقق علمی و عملی مفهوم سه جانبه گرایی در حوزه كار با همراهی نمایندگان بخش كارفرمایی و كارگری هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد شریعتمداری» روز یكشنبه در نخستین برنامه خود پس از تصدی وزارت تعاون، در دیدار با نمایندگان حوزه كارگری، كارفرمایی و بازنشستگی در محل این وزارتخانه گفت: ما در این زمینه امانت دار مردم هستیم، بنابراین لازم است تشكل ها به كمك وزارتخانه بیایند.
وی با اشاره به مشكلات فعلی جامعه خاطرنشان كرد: ایجاد رونق در زمینه تولید و خدمات بهترین راهكار برای عبور از گرفتاری های كنونی است.
وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: شورای عالی كار هفته آینده تشكیل جلسه می دهد تا درباره وضعیت معیشت كارگران بحث شود.
شریعتمداری گفت: همچنین درباره اساسنامه تامین اجتماعی نیز هفته آینده جلسه ای تشكیل خواهد شد.
وی ادامه داد: صیانت از اشتغال موجود و كمك به واحدهای تولیدی مشكل دار از مهمترین اقدام هایی است كه باید انجام شود.

** عقب ماندگی دستمزد كارگران پیگیری می شود
در حاشیه این نشست نیز وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی درباره افزایش دستمزد كارگران با توجه به كاهش قدرت خرید این قشر گفت: میزان عقب ماندگی دستمزد باید بررسی شود.
شریعتمداری درباره اینكه بسته حمایتی چه زمانی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت نیز اظهار داشت: توزیع بسته حمایتی برای گروهها و افراد بررسی شده است و توزیع آن برای افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی از هفته آینده انجام می شود.
وی افزود: امروز، نخستین جلسه ای است كه به عنوان وزیر تعاون در هیات دولت شركت می كنم و بنابراین این موضوع را پیگیری خواهم كرد.

** خواسته های فعالان حوزه كار از شریعتمداری
«محمد عطاردیان» رییس كانون عالی كارفرمایان نیز در این نشست گفت: پولی كه به عنوان حق بیمه از سوی كارگر و كارفرما پرداخت می شود نباید صرف بخش هایی شود كه روا نیست بلكه برای تقویت اشتغال به توسعه طرح های عمرانی نیاز داریم.
شریعتمداری در واكنش به این سخنان گفت: وقتی مجلس تصویب می كند كه از جیب سازمان تامین اجتماعی مالیات بردارد به زیان مردم است اما چون مجلس تصویب و شورای نگهبان تایید كرده، هم شرعی و هم قانونی است.
در ادامه «حمیدرضا سیفی» دبیر كل كانون عالی انجمن های كارفرمایی ایران گفت: ما امروز در جنگ اقتصادی هستیم اما در دولت مدیریت بحرانی و جنگی نداریم؛ اینكه فقط در جلسات بنشینیم و صحبت ها را گوش كرده و اقدامی نكنیم، اتفاقی رخ نمی دهد.
وی افزود: بخش كارگری نیاز به جراحی دارد و باید اقدام های فوری در این زمینه انجام شود؛ ما ۳۵۰۰ تشكل داریم اما تاكنون وزیری از نزدیك آنها را ندیده است.
وی با تاكید بر ضرورت واگذاری امور اجرایی به تشكل ها خطاب به شریعتمداری گفت: امیدواریم بدنه كار، شما را حذف نكند.
سیفی با انتقاد از عملكرد سازمان تامین اجتماعی كه فقط از كارگران و كارفرمایان پول می گیرد گفت: بهترین شركتها در سبد دارایی های شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی هستند اما سود آنها صفر است زیرا توسط تشكل ها اداره نمی شود.
در ادامه این جلسه نماینده بخش كارگری در شورای عالی كار گفت: ترس از امنیت شعلی مانع پیوستن كارگران به تشكل ها می شود.
علی خدایی افزود: در بسیاری از موارد كارفرمایان به بهانه تمدید نشدن قرارداد، كارگران عضو تشكل ها را اخراج می كنند كه سبب شده تنها 10 درصد كارگران تحت پوشش تشكل های كارگری باشند.
نماینده بخش كارگری در شورای عالی كار از برگزار نشدن جلسه این شورا در دو ماه اخیر كه وزارتخانه با سرپرست اداره می شد، گلایه كرد و گفت: بی توجهی به برگزاری جلسات شورا آن هم در دوره كه معیشت كارگران تحت تاثیر شرایط اقتصادی قرار گرفته بود، منجر به بی اعتمادی شد.
خدایی ادامه داد: برخی به دنبال محدود كردن وظایف و اختیارات شورای عالی كار در حد حقوق و دستمزد هستند كه این كار اصولی نیست.
ابوالفضل فتح اللهی رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران ایران نیز در این نشست خطاب به شریعتمداری گفت: مشكلات بخش صنعت و تولید با حوزه كار به هم گره خورده است و شورای عالی كار تنها جایگاه اطمینان بخش برای كارگران است پس اجازه ندهید به عملكرد آن خدشه ای وارد شود.
این فعال حوزه كارگری خواستار پیگیری و پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی به دلیل ارتباط تنگاتنگ آن با سرنوشت جامعه كارگری شد و از شریعتمداری خواست كارگاه های مشكل دار را شناسایی و از آنها حمایت كند.
به گزارش ایرنا، «محمد شریعتمداری» پنجم آبان با كسب 196 رای موافق از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت تا این بار دولت دوازدهم را این بار با عنوان «وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی» همراهی كند. وی صبح امروز با حكم رییس جمهوری به سمت جدید منصوب شد.
اقتصام*9454**9132*2025

سرخط اخبار اقتصاد