روسیه موشك فوق سنگین برای اكتشاف بیشتر در ماه می سازد

مسكو - ایرنا - رئیس سازمان فضایی روسیه موسوم به «روس كاسموس» اعلام كرد كه كشورش یك موشك فوق سنگین برای اكتشاف بیشتر در ماه خواهد ساخت.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، «دمیتری راگوزین» كه همزمان معاون نخست وزیر روسیه نیز است در حساب كاربری خود در توئیتر با بیان این مطلب افزود: تمام كارشناسان و طراحان شركت روس كاسموس در ساخت و طراحی این موشك نقش دارند و این موشك قرار است برای برنامه های تحقیقاتی و اكتشافات مورد نظر در ماه به كار گرفته شود.
وی با بیان اینكه پیشنهادها برای طراحی و ظاهر فنی این موشك فوق سنگین و برنامه ساخت آن مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: این پروژه بزودی كلید خواهد خورد.
خبرگزاری ریانووستی نیز به نقل از راگوزین اعلام كرد كه او چند ماه پیش اعلام كرده بود: روسیه در پروژه آمریكا در خصوص ایستگاه فضایی درماه مشاركت نخواهد كرد و مسكو می تواند با مشاركت كشورهای عضو بریكس (قدرت های اقتصادی نوظهور) ایستگاه فضایی در ماه راه اندازی كند.
معاون نخست وزیر روسیه بارها در خصوص نیاز به اكتشافات بیشتر در ماه سخن گفته است، ضمن اینكه در سال 2016 كشورهای عضو ایستگاه فضایی بین المللی شروع به ایجاد پلت فرمی در نزدیكی ماه برای آغاز اكتشافات از آن كردند.
ولادیمیر پوتین فروردین ماه امسال، كمتر از یك ماه پس از انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور روسیه، اعلام كرد كه این كشور برنامه ساخت موشك فضایی فوق سنگین برای تسخیر كره ماه و انتقال محموله ها به این قمر زمین را در دستور كار قرار داده است.
ولادیمیر پوتین در دیدار با گروهی از فضانوردان و پیشكسوتان این عرصه در بازدید از موزه نوسازی شده فضانوردی روسیه در مجموعه نمایشگاهی «ودنخا» مسكو این مطلب را بیان كرد.
وی با بیان اینكه توسعه برنامه های فضایی در اولویت روسیه قرار دارد، گفت: چندی پیش دستور ساخت موشك فوق سنگین را صادر كردم كه برای پرواز به پهنه فضایی دوردست درنظر گرفته می شود، پروازها در ابتدا در مدار پیرامون كره زمین خواهد بود، سپس این موشك محموله ها را به كره زمین انتقال می دهد تا در آنجا ایستگاه فضایی تاسیس شود.
وی تصریح كرد كه برای پروازهای فضانوردان به كره ماه نیز فضاپیماهای مخصوصی ساخته خواهد شد.
رئیس جمهوری روسیه گفت: به این ترتیب برنامه تسخیر كره ماه را دنبال خواهیم كرد، بدیهی است كه در آینده به برنامه تحقیقات كره مریخ نیز توجه خواهد شد.
وی با بیان این كه درباره كره مریخ دو برنامه پیش بینی شده است، اظهار داشت: با شركا موافقتنامه مربوطه امضا شده است.
پوتین از اینكه بخش فضایی به مسائل سیاسی ارتباطی ندارد، ابراز خرسندی كرد وگفت: امیدوارم كه برنامه ها در عرصه فضایی توسعه یابد چرا كه به سود بشریت است.
طرح های اخیر روسیه در حوزه فضایی در حالی دنبال می شود كه كمتر از یك ماه پیش فضاپیمای سایوز كه در حال حاضر تنها وسیله انتقال انسان به فضا است در انجام ماموریت خود برای انتقال دو فضانورد روسی و آمریكایی به ایستگاه بین المللی دچار مشكل شد و نتوانست فضانوردان را به ایستگاه فضایی برساند.
روس ها پس از توقف اعزام فضانوردان به جهان توسط این فضاپیما از احتمال تعطیلی ایستگاه بین المللی فضایی به دلیل این مشكل خبر دادند و هنوز معلوم نیست كه چه زمانی سایوز دوباره آغاز به كار خواهد كرد و فضانوردان را از زمین خارج خواهد كرد.
اروپام ** 1346 **