هنرمندان فارس مجوز فعاليت مشاغل خانگي دريافت مي كنند

شيراز- ايرنا- مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس اعلام كرد: اصحاب فرهنگ، ادب و هنر با ورود به عرصه آموزش هاي مؤثر كسب و كار، با هدف رونق فعاليت هاي اقتصادي فرهنگي مجوز فعاليت مشاغل خانگي دريافت مي كنند.

به گزارش ايرنا، صابر سهرابي يكشنبه 6 آبان ماه در جمع خبرنگاران افزود: كارگاه هايي در زمينه هاي بيمه، ماليات، بازاريابي و شيوه هاي كسب و كار در شش ماه نخست سال برگزار شده و در پي آن هستيم در نيمه دوم سال طي تفاهم نامه هايي با نهادهايي همچون جهاد دانشگاهي دوره هاي كارآفريني فرهنگي هنري و ساير دوره هاي مرتبط را به صورت رسمي تر و علمي تر با گواهي هاي معتبر به صورت عمومي و خصوصي براي صاحبان مجوز فعاليت از اين اداره كل برگزار كنيم.
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس گفت:با اجراي اين طرح مشكلات متداول مؤسسات، آموزشگاه هاي آزاد و مهارتي هنري، رسانه ها، نگارخانه ها، مشاغل خانگي و... كه در رشته هاي مختلف از اين اداره كل مجوز دارند، به حداقل مي رسد.
سهرابي افزود:از صاحبان مجوز اين اداره كل درخواست مي كنيم تا مشكلات خود در زمينه اشتغال و رونق كسب و كار را به واحد اشتغال اداره كل در ميان بگذارند تا با بررسي آن موارد بتوانيم براي حل آن ها پس از بررسي كارشناسانه اقدامات لازم را صورت دهيم.
وي افزود: همچنين به منظور حمايت از كسب و كار هاي فرهنگي اين اداره كل همراه و هم قدم با اداره تعاون، كار و امور اجتماعي تسهيلات قانوني لازم را به صاحبان مجوز از اين اداره كل خواهيم داد كه مي توان به طرح كاج، طرح تكاپو، طرح كارورزي و... اشاره كرد.
سهرابي با بيان اينكه از ابتداي امسال تاكنون تعداد مجوزهاي صادر شده مشاغل خانگي نسبت به سال گذشته دو برابر شده و بر اساس راستي آزمايي انجام شده است؛ بيش از 85 درصد مجوزهاي صادره منجر به اشتغال شده كه درحال حاضر مشغول به فعاليت هستند و در رسته مد و لباس، بصورت صد درصدي به اشتغال و درآمد زايي قابل توجهي دست يافته اند و از جمله مي توان به فاطمه فرهادي از داراب اشاره كرد كه توانسته كارآفرين برتر در زمينه مشاغل خانگي شود.
وي افزود: از ابتداي امسال تا كنون حدود 20 مجوز آموزشگاه مهارتي صادر شده كه به طور متوسط 68 نفر به صورت مستقيم و 68 نفر نيز به صورت غيرمستقيم در اين آموزشگاه هاي مشغول به كار شده اند؛همچنين مجوز 70 آموزشگاه مهارتي و آزاد هنري نيز تمديد شده كه به صورت ميانگين حدود 280 نفر نيز در آن آموزشگاه ها مشغول فعاليت هستند.
سهرابي بيان كرد: در طول يك سال گذشته حدود 20 مؤسسه فرهنگي هنري چند منظوره مجوز گرفته اند كه صورت ميانگين 100 نفر در اين مؤسسات مشغول كار شده اند و 20 موسسه تك منظوره نيز با حدود 100 نفر نيرو موفق به اخذ مجوز شده اند.
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس اظهار داشت: صاحبان مجوزي كه براي ايجاد يا توسعه اشتغال خود نياز به تسهيلات دارند مي توانند با مراجعه به سامانه كارا (kara.mcls.gov.ir ) پس از ثبت نام و ارائه طرح خود، فرم خلاصه طرح را از واحد اشتغال ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي سطح استان تهيه و تكميل كنند تا پس از بررسي براي دريافت تسهيلات به اداره كار معرفي شوند.
سهرابي با اشاره به طرح كارورزي گفت: صاحبان مجوز مي توانند پس از ثبت نام در سامانه http://karvarzi.mcls.gov.ir از نيروي كارورز نيز استفاده كنند. واحدهايي كه مي خواهند از كارورز استفاده كنند، بايد دقت داشته باشند كه به ازاي يك تا سه نفر بيمه شده تنها از يك كارورز و بالاتر از سه نفر به ازاي هر سه نفر بيمه شده مي توانند يك كارورز داشته باشند.
وي اضافه كرد: بيمه و حقوق افراد كارورز، در طي دوران كارورزي كه از سه تا 9 ما مي تواند باشد، را دولت پرداخت خواهد كرد و در صورتي كه واحد پذيرنده پس از اتمام دوران كارورزي با كارورز قرارداد ببندد، مي تواند از مزاياي ديگري همچون تخفيف بيمه اي استفاده كند.
رئيس شوراي فرهنگ عمومي استان فارس بيان كرد: فارغ التحصيلان دانشگاهي نيز مي توانند با ثبت نام در سامانه كارورزي، به عنوان كارورز توسط واحدهاي پذيرنده مشغول به كار شوند. همچنين اصحاب فرهنگ، ادب و هنر مي توانند با مراجعه به سامانه مشاغل خانگي به آدرس mashaghelkhanegi.ir ثبت نام كنند و براي گرفتن مجوز فعاليت به واحد اشتغال اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سراسر استان مراجعه كنند.
سهرابي ادامه داد: هم اكنون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي در حدود 150 رشته شغلي در رسته هاي پژوهش، طراحي، مد و لباس، نشريات مكتوب، نرم افزار و رسانه برخط، بازي هاي رايانه اي، هنرهاي حجمي، هنرهاي شنيداري، سينمايي و هنرهاي نمايشي مي تواند به هنرمندان و فرهنگ وران مجوز فعاليت دهد.
وي افزود: متقاضيان مشاغل خانگي مي توانند به سه صورت مستقل، تحت پوشش و پشتيبان اقدام به ثبت نام نمايند. متقاضي مستقل به كسي گفته مي شود كه مجوز تنها براي يك نفر و براي خودش ايجاد اشتغال كند. متقاضي تحت پوشش نيز به كسي گفته مي شود كه در سامانه اعلام بيكاري كند كه تقاضا دارد كه توسط فرد پشتيباني به كارگيري شود. متقاضي پشتيبان نيز به كسي گفته مي شود كه حداقل پنج سال سابقه كار مرتبط با شغل مورد تقاضا داشته باشد و بر اساس تعداد نفراتي كه در مجوز صادره قيد شده است متعهد به كارگيري افرادي كه به عنوان تحت پوشش اقدام به ثبت نام كرده اند، شود.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه كرد: همچنين در روشي ديگر افراد مي توانند با داشتن شرايط قانوني اقدام به راه اندازي شركت هاي تعاوني مشاغل خانگي كنند. در اين حالت شركت بايد حداقل بيست نفر را به كار گيرد.
7375 /1876