عفو بین الملل: سوپر جام ایتالیا را در ریاض برگزار نكنید

تهران- ایرنا- سازمان عفو بین الملل با اشاره به قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی، از باشگاه های آ.ث میلان و یوونتوس خواست تا از برگزاری بازی سوپرجام ایتالیا كه قرار است به میزبانی ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار شود، اجتناب كنند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه روز شنبه به نقل از «آلن هوگارت» رئیس دفتر سیاستگذاری سازمان عفو بین الملل در بریتانیا نوشت: حتی پیش از قتل هولناك جمال خاشقجی، عربستان سعودی در حوزه حقوق بشر كارنامه مخوف و وحشتناكی داشت.
وی ادامه داد: براین اساس، باشگاه های بزرگ همچون یوونتوس و آ.ث میلان باید درك كنند كه مشاركت آنها در برگزاری یك رویداد ورزشی در این كشور، استفاده از ورزش برای سرپوش گذاشتن روی اقدامات ناقض حقوق بشر است.
خاشقچی روزنامه نگار منتقد حكومت سعودی، دوم اكتبر پس از ورود به كنسولگری عربستان در استامبول تركیه به منظور انجام كارهای اداری ازدواج با نامزد ترك تبارش، به قتل رسید.
هوگارت در ادامه افزود: ما مصرانه از این دو باشگاه ایتالیایی می خواهیم تا در مورد پیامی كه این اقدام آنها به هواداران، جهان فوتبال و همچنین فعالان حقوق بشری كه در عربستان سعودی فعالیت می كنند، می فرستد، به خوبی فكر كنند.
گزارش های تكان دهنده حاكی از آن است كه جسد خاشقچی كه به نوشتن مطالب علیه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، مشهور است؛ توسط گروهی گسیل داده شده از سوی عربستان سعودی تكه تكه شده است.
قتل خاشقچی ضربه مهلكی را به وجهه عربستان سعودی كه بن سلمان از زمان روی كار آمدن سعی در بهبود آن داشته، وارد كرده است؛ از جمله اقدامات اصلاحاتی بن سلمان می توان به برداشتن ممنوعیت رانندگی زنان اشاره كرد.
سوپرجام ایتالیا بین قهرمان فصل گذشته اسكودتو یعنی یوونتوس و نایب قهرمان این سری.آ یعنی آ.ث میلان، قرار است در ژانویه 2019 در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار شود.
ورزشی**3991**9129