سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات، تمرين شفافيت است

تهران- ايرنا- معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات را «تمرين شفافيت» برشمرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات هفدهم تيرماه پارسال با حضور «سيدرضا صالحي اميري» وزير وقت فرهنگ و ارشاد اسلامي و «محمود واعظي» وزير وقت ارتباطات و فناوري اطلاعات، رونمايي شد.
اين سامانه پس از يك دوره آزمايشي 45 روزه فعاليت خود را به طور رسمي آغاز كرد.
ماده يك آيين‌نامه‌ اجرايي ماده (8) قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات توضيح مي‌دهد: هر شخص حقيقي يا حقوقي ايراني مي‌تواند درخواست خود براي دسترسي به اطلاعات را به صورت برخط از طريق درگاه الكترونيك حقيقي با ثبت‌نام در سامانه به آدرس foia.iran.gov.ir و ايجاد حساب كاربري، پيشخوان دولت الكترونيك، پست يا مراجعه‌ حضوري به واحد اطلاع‌رساني موسسه‌ درخواست‌ شونده، تسليم كند.
براساس ضوابط موجود در مورد استفاده از اين سامانه و دسترسي به اطلاعات، كاربر درخواست خود را از طريق فرم مربوطه كه به تصويب كميسيون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات رسيده است، تكميل و ارسال مي‌كند.
دستگاه‌ها 10 روز مهلت دارند اطلاعات مورد نظر شهروندان را بدهند و در صورتي كه اين زمان به تاخير بيفتد، شهروندان در همين سامانه، شكايت خود را ثبت مي‌كنند تا از طريق كميسيون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات پيگيري شود.
مطابق آيين ‌نامه اجرايي اين قانون، پاسخ‌هاي دستگاه‌ها به شهروندان، همزمان در سايت نيز منتشر مي شود؛ مگر اينكه حاوي اطلاعات شخصي باشد.
در همين پيوند، رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران كه معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات است، امروز در صفحه توئيتر خود درباره فعاليت اين سامانه نوشت: تاكنون 3028 پاسخ به مردم داده شده است.
«اميرناظمي» ادامه داد: از عجايب پاسخ‌دهي (اين است كه) در ميان 67 نفري كه از وزارت بهداشت پاسخ گرفته‌اند، فقط سه نفر رضايت داشته‌اند و 57 نفر گفته‌اند پاسخ، بي‌ربط به سوال آنان بوده است.
دبيرخانه كميسيون قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات پنجم آبان ماه امسال پنج دستگاهي را كه اسناد خود را منتشر كرده اند، به شرح زير معرفي كرد: سازمان تامين اجتماعي با ٣٣١ سند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با ٥٣ سند، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با ٤١ سند، وزارت راه و شهرسازي با ٤٠ سند و شهرداري تهران با ٢٥ سند.
اين اسناد به همراه ديگر اطلاعات مورد نياز مخاطبان در سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات، در دسترس است.
براساس اين گزارش، اكنون ٤٨٠ دستگاه به سامانه متصل شده است.
قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات يك قانون ملي و ميهني است كه در مجلس شوراي اسلامي تصويب و از سوي دولت به دستگاه هاي مختلف ابلاغ شده است.
دستگاه هاي مختلف بايد با احترام به اين قانون ملي، گام نخست را با پيوستن به آن برداشته و در مراحل بعدي با پاسخگويي و به روزرساني اطلاعات، درفرهنگ سازي و نهادينه كردن اين قانون در جامعه گوي سبقت را از ديگري گرفته و پيشقدم شوند.
مردم مي توانند با مراجعه به آدرس اينترنتي foia.iran.gov.ir درخواست هاي خود را نسبت به 480 دستگاه پيوسته به سامانه ثبت كنند.

اقتصام*2078*1961*