آموزش در مدارس مهم ترين راه پيشگيري از اعتياد است

آستارا - ايرنا - دبير ستاد پيشگيري از اعتياد استان گيلان گفت: آموزش در مدارس مهم ترين راه پيشگيري از اعتياد است و معلمان، خطرات اعتياد را در كلاس ها به دانش آموزان گوشزد كنند.

به گزارش خبرنگار ايرنا محمد حسين شاهكويي روز شنبه در جلسه شوراي مبارزه با مواد مخدر در فرمانداري آستارا افزود: 400 نوع ماده مخدر صنعتي در كشور شناسايي شده و افزايش آگاهي دانش آموزان از آسيب هاي آنها ضروري است.
وي بيان كرد: دولت تدبير و اميد براي كاهش مصرف مواد مخدر گام هاي موثر برداشته و كاهش شمار معتادان با اجراي برنامه هاي فرهنگي و اجتماعي مشهود است.
وي ادامه داد: چهارمين بحران بين المللي و عامل مرگ و مير در كشور اعتياد است و خانواده ها براي مقابله با گسترش آن، علاوه بر كنترل فرزندان، ارتباط صميمي و نزديك با آنها داشته باشند.
شاهكويي اظهار كرد: ايران در مقايسه با بسياري از كشورهاي همسايه در مبارزه با قاچاق مواد مخدر پيشتاز است و در آستارا متناسب با حساسيت هاي مرزي، اقدامات خوبي در اين زمينه انجام شده و نشانگر پشتكار بالاي عوامل آن است.
وي فقر، بيكاري، نا آگاهي خانواده ها، ابزارهاي فرهنگي جديد، سبك زندگي، تضعيف مباني ديني و تاثيرات فردي، اجتماعي و محيطي را از دلايل شيوع اعتياد در جامعه دانست.
فرماندار آستارا نيز در اين جلسه گفت: امسال 50 برنامه فرهنگي با محوريت اجتماعي كردن مبارزه با مواد مخدر، توسط دستگاه هاي متولي در اين شهرستان اجرا شده است.
يونس رنجكش افزود: بخشي از اعتبار ملي به مبارزه با مواد مخدر صرف مي شود و در آستارا بايد دستگاه هاي متولي، برنامه هاي متناسب با سند ملي مبارزه با مواد مخدر را با جديت پيگيري كنند.
وي ادامه داد: ضربه به كشور به وسيله مواد مخدر به ويژه در مناطق مرزي از برنامه هاي دشمن است و در آستارا كمپ هاي ترك اعتياد به وسايل ورزشي مجهز شده و بايد بر عملكرد عطاري ها، داروخانه ها و واحدهاي مختلف صنفي نظارت منظم و مستمر صورت گيرد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7105 / 7124/2007