۵ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 83080524
۰ نفر
اينوكس كيش 2018، نفسي تازه در رهيافتهاي اقتصادي

كيش - ايرنا - جزيره كيش درهفته گذشته ميزبان برگزاري دهمين نمايشگاه بين المللي معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري كشور با عنوان اينوكس 2018 و پنجمين نمايشگاه بين المللي بورس، بانك، بيمه و خصوصي سازي بود.

به گزارش ايرنا در اين رويداد مهم اقتصادي بيش از 300 شركت و موسسه داخلي و خارجي در گستره اي به وسعت 21 هزار متربع در مركز نمايشگاه بين المللي جزيره گردشگري كيش توانمنديهاي خود و فرصت هاي سرمايه گذاري كشور را به نمايش گذاشتند.
علاوه بر تفاهمنامه ها و توافقهاي حاصله در اين رويداد، در نگاهي كلي برگزاري اين نمايشگاه در شرايط فعلي، نفسي تازه و نگاهي دوبار براي حركتي موفق در رونق بخشيدن به وضعيت اقتصادي بويژه بازار كسب و كار ارزيابي مي شود.
از طرفي حضور، مسؤلان بلند پايه و نهاد هاي موثر و تصميم ساز كشور در اين نمايشگاه نشان دهنده عزم جدي، سياستگذاران و رويكردهاي مصمم دولت و نظام براي بهره گيري از توانمنديهاي بخش خصوصي و بهره وري از سرمايه علمي و مالي داخلي و خارجي جهت رشد و پيشرفت كشورو گذر از چالش هاي اقتصادي است.
حضور معاون پارلماني رييس جمهوري، دبير شورايعالي مناطق آزاد، مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش، رييس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاون وزير اقتصاد و رييس سازمان خصوصي سازي، رييس اتاق بازرگاني، معاون اقتصادي وزارت امور خارجه، استاندار هرمزگان، رييس شوراي عالي بيمه مركزي، مديران و فعالان بخش هاي مختلف اقتصادي كشور در مراسم گشايش اينوكس كيش 2018 نشاندهنده تلاش و رويكرد جدي دولت و نظام براي بهره وري از قابليت ها و توانمنديهاي سرمايه اي و فني داخلي و خارجي براي برون رفت از مشكلات اقتصادي و رونق بخشيدن به كسب و كار در سطوح محلي و ملي است.
در اين زمينه معاون پارلماني رئيس جمهوري تصريح كرد: توسعه و تحكيم همكاريهاي اقتصادي در سطوح بين المللي، افزايش توانمنديهاي بخش خصوصي، تقويت صنعت گردشگري و توسعه مناطق آزاد از جمله اهداف وسياستگذاريهاي جمهوري اسلامي ايران است.
حسينعلي اميري طي سخناني در مراسم افتتاحيه اينوكس كيش 2018 افزود: مجموعه اركان نظام جمهوري اسلامي درخصوص تعامل سازنده با دنيا، جذب سرمايه، بهره مندي از توان بخش خصوصي، افزايش سرمايه هاي اجتماعي، رفع موانع توليد، حفظ امنيت ملي و كم كردن اثر تحريم ها اتفاق نظر دارند.
وي تمركز بر افزايش توليد، توسعه كارافريني، تقويت شركت هاي دانش بنيان، توجه بيشتر به بخش گردشگري و توسعه مناطق آزاد و ويژه اقتصادي از جمله سياست گذاريهاي دولت در جهت توسعه تجارت و سرمايه گذاري هاي داخلي و خارجي ذكر كرد.
معاون رئيس جمهوري تاكيد كرد: در شرايط فعلي؛ انسجام، اتحاد، همدلي و درك مشترك دولتمردان، فعالان اقتصادي و مردم از مشكلات روز، دركنار موقعيت استراتژيكي، دانش فني و توان دفاعي از مهمترين مؤلفه هاي امنيت ملي است.
اميري با اشاره به حمايت نظام و دولت از كارآفرينان، سرمايه گذاران و نوآوران درعرصه هاي مختلف اقتصادي وعلمي بر ضرورت حضورفعالان اقتصادي، ايده پردازان و خلاقان سيستمي نگر در عرصه اقتصادي كشور تاكيد كرد.
بي ترديد رشد و شكوفايي و گذر از چالشهاي اقتصاي موجود در درجه نخست نيازمند درك مشترك همه بخشها و عوامل موثردر سطوح مختلف تصميم سازي و تصميم گيري در اقتصاد كشور است لذا برگزاري رويداد اينوكس كيش 2018 تلاشي موثر در اين زمينه ارزيابي مي شود.
از طرفي نشست هاي متعدد تخصصي، گپ و گفت هاي دو و چندنفره در غرفه هاي متعدد و متنوع نمايشگاه اينوكس 2018 نشان دهنده ضرورت ايجاد بسترهاي مناسب براي ارتباط بين سازمانها، دستگاهها و شخصيت هاي تصميم گيرنده در ساختارهاي اقتصادي كشور و نهادها و بخش هاي تصميم ساز از يكسو و سرمايه گذاران و صاحبان دانش و فناوري از ديگر سو است.
* رويداد اينوكس كيش 2018 سواي دستاوردهاي ملموس و كميت هاي آماري، پژوهشي ميداني و مهم براي بازشناسي مشكلات و موانع سرمايه گذاري و دستيابي به راهكارها و رهيافت هاي اقتصادي است به همين جهت ثبت و گرداوري داده ها، ايده ها، نظرات و تمامي اتفاقات اين نمايشگاه از اهميتي خاص برخورداراست.
بي ترديد پايان هر رويداد، مي تواند سرآغازي تحول آفرين باشد و در اين راستا تجزيه و تحليل امور ريز و درشت و بهربرداري تجارب به دست آمده از اهميت راهبردي برخوردار است.
برگزاري اينوكس 2018 كيش در واقع نشانده همت و تلاشي جدي در فضاي اقتصادي كشور ارزيابي مي شود، به همين جهت به عنوان يك تمرين بزرگ در ميدان تجربه و پژوهش، مي تواند در تصميم سازي ها، تصميم گيرها، رفع چالش هاي اقتصادي و برنامه ريزي هاي كلان نقشي اثر گذار داشته باشد.
دهمين نمايشگاه بين المللي معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري كشور و پنجمين نمايشگاه بين المللي بورس، بانك، بيمه و خصوصي سازي با مشاركت شركت و موسسه داخلي و خارجي از دوشنبه تا پنجشنبه گذشته در مركز همايش هاي جزيره گردشگري كيش برگزارشد.
گسترش تعاملات بين المللي بازار سرمايه، جذب سرمايه، تمركز بر راهكارهاي تامين مالي پروژه ها، افزايش توليد داخلي، توسعه كارآفريني و رشد صادرات كشور از طريق مشاركت بازار سرمايه، توانمند سازي شركت هاي بخش خصوصي در مواجه با چالش هاي اقتصادي پيش رو از جمله محورها و اهداف اين نمايشگاه بود .
تقويت حوزه فناوري هاي دانش بنيان، مباحث مربوطه به ارزهاي ديجيتال، چگونگي و نحوه تراكنش هاي بين المللي در فضاي جديد پيش رو، تبيين جايگاه مناطق آزاد و ويژه اقتصادي كشور در توسعه تجارت و جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي، مديريت فني-حقوقي مراودات بين المللي در ساير محدوديت هاي تجاري، بررسي روش هاي همكاري بنگاه هاي كوچك و متوسط ايراني با شركاي خارجي از ديگر اهداف نمايشگاه بين المللي اينوكس كيش بود.
جزيره كيش به عنوان يك منطقه آزاد اقتصادي و برخوردار از مزيت‌هاي فراوان خدماتي و زيرساختي با جاذبه هاي بي بديل گردشگري و اقامتي و موقعيت ممتاز جغرافياي در آبهاي خليج فارس مي تواند به عنوان دروازه مبادلات تجاري، همكاري اقتصادي و تعاملات فرهنگي كشور در سطوح ملي ، منطقه اي و جهاتي ايفاي نقش كند.
'محمد سلطانمرادي '
1339

ا