۵ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۵
کد خبر: 83080265
۰ نفر
صادرات میوه 17 درصد رشد كرد

تهران- ایرنا- گمرك جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد: در نیمه نخست امسال یك میلیون و 138 هزار تن انواع میوه های خوراكی، پوست مركبات یا پوست خربزه به ارزش 741 میلیون دلار صادر شده كه نسبت به پارسال 17 درصد رشد داشت.

به گزارش ایرنا، در نیمه نخست امسال مجموع صادرات غیرنفتی كشور به بیش از 56 میلیون و 644 تن كالا به ارزش 23 میلیارد دلار كالا از ایران صادر شده است.
میوه و سبزیجات جزو اقلام صادراتی كشور به شمار می روند؛ مقایسه میزان صادرات میوه نشان می دهد كه با وجود ممنوعیت صادرات برخی میوه ها به دلیل نیاز داخل اما همواره شاهد رشد صادرات آن بوده ایم. برابر آمار گمرك در نیمه نخست امسال نیز صادرات میوه 17 درصد و صادرات سبزیجات 98 درصد رشد داشت.
در 6 ماهه نخست پارسال 974 هزار تن میوه به ارزش 633 میلیون دلار و 732 هزار تن انواع سبزیجات به ارزش 221 میلیون دلار صادر شده بود.
نكته جالب در میوه های صادراتی، صادرات پوست خربزه است كه در صنایعی همچون تولید دارو و لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد و بررسی جداول آماری گمرك نشان می دهد كه به كشورهای پاكستان، آذربایجان، ارمنستان، افغانستان، تركیه، عراق، قطر، گرجستان، آلمان و انگلستان صادر شده است.
برابر آمار گمرك در نیمه نخست امسال یك میلیون و 116 هزار تن انواع سبزیجات، نباتات، ریشه و غده‌های زیرخاكی خوراكی صادر شده كه به میزان 438 میلیون دلار برای كشورمان ارزآوری به همراه داشته است.
گمرك ایران در تازه ترین اقدام حمایتی از تولید و صادرات، به تازگی بسته ضد تحریمی برای حمایت از صادرات را رونمایی كرده است كه بر اساس آن تسهیلات گمركی برای ورود موقت كالا و استرداد حقوق ورودی با هدف حمایت از تولید و صادرات در 17 بند افزایش یافته است كه این اقدام تسهیلات بیشتری را در اختیار واحدهای تولیدی برای صادرات قرار می دهد.
با الكترونیكی شدن مراحل مختلف تشریفات صادرات كالا در گمرك، عملیات صادرات در بستر الكترونیكی و به صورت دور اظهاری انجام می‌ گیرد. صادركننده پس از اظهار كالای خود به صورت الكترونیكی، از گمرك درخواست ارزیابی كالا در محل را می كند و بدون مراجعه حضوری، مراحل تشریفات صادرات انجام می‌پذیرد. همچنین در صورت نیاز به مجوزهای موردی مراحل انجام كار از طریق پنجره واحد مجازی انجام می‌شود.
به گزارش ایرنا و بر اساس آمارهای وزارت جهادكشاورزی سالیانه بیش از 120 میلیون تن انواع محصولات كشاورزی و نزدیك 22 میلیون تن انواع محصولات باغی در كشور تولید می شود.
اقتصام**9132*2025