سوپرجام فوتبال ايتاليا را در عربستان برگزار نكنيد

اصفهان - ايرنا - طرفداران حقوق بشر پس از مرگ جمال خاشقچي از مسئولان باشگاههاي يوونتوس و آث ميلان خواستند ديدار سوپر جام ايتاليا را در عربستان سعودي برگزار نكنند.

به گزارش ايرنا، روزنامه «استاد» دوحه روز شنبه در گزارشي نوشت: سازمان عفو بين الملل از اين دو باشگاه ايتاليايي درخواست كرد براي برگزاري ديدار سوپر جام ايتاليا كه قرار است در ماه ژانويه در عربستان برگزار شود به رياض سفر نكنند.
اين سازمان تاكيد كرد: برگزاري اين ديدار به رياض كمك مي كند تا ورزش را براي اصلاح و رنگ آميزي چهره خود بكار گيرد و چهره تحريف شده اي از خود به جهانيان نشان دهد.
مسئولان ليگ فوتبال ايتاليا در ماه ژوئن گذشته قرارداد هشت ميليون دلاري را براي برگزاري سوپرجام اين كشور در عربستان امضا كردند تا بر اساس آن در پنج سال آينده سه بار سوپرجام ايتاليا به ميزباني رياض برگزار شود.
قرار است اولين آن در ماه ژانويه بين يوونتوس قهرمان ليگ برتر و آث ميلان قهرمان مسابقات حذفي ايتاليا برگزار شود.
پيش از اين سوپرجام ايتاليا در كشورهاي آمريكا، چين، ليبي و قطر برگزار شده است.
در همين حال پس از قتل وحشيانه خاشقچي در كنسولگري عربستان سعودي در استانبول، درخواست ها براي تحريم رويدادهاي ورزشي بزرگ به ميزباني اين كشور افزايش يافته است.
همچنين رافائل نادال و نواك ديوكوويچ ستاره هاي تنيس جهان براي كناره گيري از يك ديدار نمايشي و دوستانه در عربستان كه قرار است ماه آينده ميلادي برگزار شود تحت فشار قرار گرفته اند.
آلن هگارت رئيس سازمان عفو بين الملل در امور سياسي و دولتي در بيانيه شديد الحني درباره برگزاري سوپرجام ايتاليا در عربستان گفت: واضح است كشوري همانند عربستان سعودي به خوبي تاثير ميزباني رويدادهاي ورزشي بر جبران اعتبار از دست رفته اش را درك مي كند.
وي افزود: حتي قبل از قتل وحشيانه جمال خاشقچي، رعايت حقوق بشر در عربستان به شدت كاهش يافته بود و باشگاههاي بزرگي همانند يوونتوس و ميلان بايد درك كنند كه ممكن است شركت آنها در اين رويداد ورزشي براي اهداف ديگري مورد سوء استفاده قرار گيرد.
هگارت اضافه كرد: ما از اين دو باشگاه ايتاليايي مي خواهيم كه بار ديگر به در خواست هايي كه از سوي دوستداران ورزشي در نقاط مختلف جهان و فعالان شجاع حقوق بشر در عربستان به سوي آنها ارسال مي شود، فكر كنند.
15 فعال حقوق زنان نيز با ارسال نامه اي به مسئولان فدراسيون فوتبال ايتاليا خواستار برگزار نشدن سوپرجام فوتبال اين كشور در عربستان شده اند اما تاكنون مسئولان فدراسيون فوتبال ايتاليا در اين باره اظهار نظري نكرده اند.
2093**ورزشي**1597