۵ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۵
کد خبر: 83080016
۰ نفر
6 اطلس فرونشست زمین تهیه شد

تهران- ایرنا- رییس سازمان نقشه برداری كشور میانگین فرونشست زمین در برخی نقاط كشور را 22 سانتیمتر اعلام كرد و از تهیه 6 اطلس فرونشست از مناطق مختلف خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا «مسعود شفیعی» روز شنبه در نشست خبری در محل سازمان نقشه برداری افزود: فرونشست كه به شكل كاسه ای رخ می دهد، محدوده وسیعی را در بر می گیرد و هرچه به مركز نزدیك باشد، میزان نشست بیشتر است.
وی ادامه داد: میزان فرونشست در كف بیشتر بوده و ممكن است در ظاهر احساس نشود و علائم ظاهری چندانی در دشت ها نداشته باشد اما چون با شیب ملایم اتفاق می‌افتد، گاهی با ظاهر شدن شكاف هایی در سطح زمین و یا تَرَكهایی در دیوار ساختمان ها به شكل تدریجی خود را بروز می دهد.
شفیعی گفت: در بیشتر نواحی كشور پدیده فرونشست را داریم اما در استان های تهران، البرز، قزوین، اصفهان، خراسان رضوی، قم، همدان، مركزی و شمال غرب كشور بیشتر است.
وی اظهار داشت: برای بررسی فرونشست زمین 5٠ پهنه كشور مورد مطالعه قرار گرفت و از اواخر سال گذشته 6 اطلس از نقاط مختلف تهیه شد.
رییس سازمان نقشه برداری ادامه داد: اطلاعات حاصل از این بررسی ها در اختیار وزارتخانه های كشور و راه و شهرسازی نیز سازمان برنامه و بودجه كشور و استانداری ها قرار گرفته است و انتظار داریم در توسعه مناطق مورد توجه قرار گیرد.
این مقام مسوول افزود: با توجه به اینكه میزان فرونشست در تهران بالاست، ٢ اطلس تهیه شده مربوط به جنوب، جنوب غرب تهران، رباط كریم، شهریار، ورامین است و اطلس های دیگر به قم، مشهد، نیشابور و تربت جام اختصاص دارد.
وی اضافه كرد: اكنون اطلس فرونشست اصفهان در دست تهیه بوده و اطلس دشت قزوین هم در دست مطالعه است.
شفیعی تاكید كرد: سازمان نقشه برداری تنها سازمانی است كه صلاحیت اعلام نرخ فرونشست را دارد و اعداد و ارقام ارایه شده توسط دستگاه های دیگر كه سبب تشویش اذهان عمومی می شود، صحیح نیست.

** تهران و البرز در اولویت نخست تجهیز دستگاه های زلزله شناسی
رئیس سازمان نقشه برداری گفت: هیچ كشوری با داشتن شبكه وسیعی از دستگاههای ژئودینامیك نمی تواند زمان و مكان دقیق زلزله را مشخص كند بلكه تنها می‌توانیم به كمك دستگاهها از خسارات بیشتر جلوگیری كنیم.
وی ادامه داد: ایجاد ایستگاه های زلزله شناسی از برنامه‌های سازمان نقشه برداری كشور است و استان‌های تهران و البرز به دلیل جمعیت و اهمیتی كه دارند، در اولویت نخست ایجاد این ایستگاه ها قرار گرفته اند.
شفیعی اظهار داشت: پایش مربوط به راه اندازی این ایستگاهها در اختیار وزارت كشور قرار گرفته و برای تامین بودجه به سازمان برنامه و بودجه كشور پیشنهاد شده است.
به گفته وی، 140 میلیارد تومان برای ایجاد ایستگاه های ژئودینامیك سنجش زلزله نیاز است كه سهم سازمان نقشه برداری كشور از این میزان 15 میلیارد تومان برآورد می شود.

** برداشت آب دلیل اصلی فرونشست است
در ادامه این نشست «یحیی جمور» معاون فنی سازمان نقشه برداری گفت: تعداد دشتهای محتمل به فرونشست ۵٠ منطقه است كه مورد مطالعه قرار گرفته اند.
وی افزود: دلیل اصلی فرونشست ها در دنیا استخراج منابع زیرزمینی همچون نفت، گاز و مواد معدنی است اما در كشور ما برداشت آب دلیل عمده فرونشست است كه رفع آن نیازمند راهكاری جامع است.
جمور تاكید كرد: فرونشست یك فرایند تدریجی است و با چشم معمولی دیده نمی شود؛ علاوه بر فرونشست فروچاله هایی را نیز در كشور شاهد هستیم كه با توجه به جنس و تخلخل خاك اتفاق می افتد برای نمونه می توان به فروچاله كبودرآهنگ اشاره كرد كه در مساحت بزرگی اتفاق افتاد.
معاون فنی سازمان نقشه برداری گفت: بیشترین نرخ فرونشست ها در تهران مربوط به مناطق 18 و 19 است و در محدوده مهرآباد حتی بیشتر از یك سانتی متر فرونشست داشتیم و اما در شمال تهران هیچ فرونشستی ثبت نشده است.
در ادامه رئیس سازمان نقشه برداری درخصوص اهمیت مطالعه فرونشست ها در تهران گفت: میزان فرونشست در نقاط مختلف تهران متفاوت است و نمی توان گفت بین خطرپذیری و میزان فرونشست رابطه مستقیمی وجود دارد.
وی توضیح داد: فرونشست زمین در منطقه مهرآباد 2 تا سه سانتی متر است و در منطقه رباط كریم تهران 23 سانتی متر است.
شفیعی تاكید كرد: برای كاستن از خسارت ناشی از فرونشست در این مناطق باید به زیرساخت ها و اهمیت منطقه توجه شود كه این كار به عهده سازمان زمین شناسی است كه مطالعات لازم را انجام داده و اظهارنظرهای لازم را ارائه دهد.

** عكسبرداری از مناطق زلزله زده كرمانشاه در امداد رسانی و برآورد خسارت ها استفاده شد
در ادامه این نشست «علی اسلامی راد» مدیركل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه برداری گفت: پس از زلزله بم سازمان نقشه برداری توانست عكسبرداری را انجام دهد و پس از 2 روز نقشه میزان تخریب ارائه شد.
وی ادامه داد: در زلزله كرمانشاه نیز پس از پنج روز توانستیم از 18 شهر و 400 روستا عكسبرداری كنیم و برای اولین بار بود كه عكسبرداری سرپل ذهاب در مقیاس بزرگ انجام می شد.
اسلامی راد گفت: پس از پردازش تصاویر، نقشه تصویری به دست آمد كه در امدادرسانی مورد استفاده قرار گرفت.
وی اظهارداشت: پیش از این در تخمین خسارت ها از روش های مشاهده ای انجام می شد و به صورت تقریبی بود اما به كمك تصاویر و تطبیق آنها با نقشه ها تخمین خسارت ها با دقت بالایی همراه بود.
اقتصام**٩١٣٢**2078*2025