توجه كنگره مهندسی شیمی به تجربیات صنایع با هدف مستندسازی

تهران- ایرنا- شانزدهمین كنگره ملی مهندسی شیمی ایران با هدف توجه ویژه به تجربیات موفق صنایع مرتبط و مستندسازی دستاوردهای این صنایع برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دانشكده مهندسی شیمی دانشگاه امیركبیر امروز (شنبه) میزبان نشست خبری این كنگره بود كه دوم تا چهارم بهمن برگزار خواهد شد.
در این نشست رئیس دانشكده مهندسی شیمی دانشگاه امیركبیر با بیان این مطلب گفت: كنفرانس سال جاری با عنوان توسعه پایدار در صنایع ایران برگزار می شود زیرا توسعه پایدار یكی از مسائل و دغدغه های جهانی است.
دكتر بهرام ناصرنژاد با تاكید بر تشكیل كمیته ارتباط با صنعت در كنفرانس امسال و تفاوت آن با دیگر كنفرانس ها افزود: مقالات علمی در بیشتر كنگره ها اصل قرار می گیرد، اما معمولا نمی پرسیم صنایع و بخش های تحقیق و توسعه ای صنایع به چه دستاوردهایی و چه تجربیات موفقی دست یافته اند.
عضو هیات علمی دانشگاه امیركبیر ادامه داد: بنابراین در كنفرانس سال جاری این كمیته را گنجاندیم تا مدیران صنایع و مدیران بخش های تحقیق و توسعه ای دستاوردهای خود را در قالب سخنرانی و ارائه مقالات تجربیات موفق خود را بیان كنند.

*انجمن های علمی واسطه صنعت و دانشگاه هستند
رئیس انجمن علمی مهندسی شیمی نیز با اشاره به اساسنامه انجمن های علمی افزود: باید برای نزدیكی این دو نهاد با مرتبط كردن دانش به نیازهای صنایع تلاش كنیم.
دكتر نوید مستوفی ادامه داد: انجمن مهندسی شیمی سطوح مختلفی از تحصیلكردگان در این حوزه را از دانشجو تا اعضای هیات علمی به عنوان عضو خود دارد؛ همچنین اعضای حقیقی و حقوقی صنایع مختلف نیز عضو انجمن مهندسی شیمی هستند.
وی با اشاره به وجود فاصله بین صنعت و دانشگاه اظهار داشت: ارتباط این دو نهاد خیلی خوب نیست و به همین دلیل به اختصاص یك پنل به مسایل صنایع در این كنفرانس بسنده نكردیم و كمیته ای ویژه برای پرداختن به نیازهای صنایع و تجربیات آنها در حل مشكلات تشكیل دادیم.

***مستندسازی تجربیات صنعتی موجب هم افزایی دانشگاه و صنعت است
معاون پژوهشی دانشكده مهندسی شیمی دانشگاه امیركبیر نیز در این نشست با اشاره به اقدامات پیشین در حوزه توسعه پایدار و فناوری های سبز گفت: دو كنفرانس صنعتی مهندسی و فناوری های سبز برای آینده پایدار را با حضور صنعتگران به عنوان متقاضیان دانش پیش از این در سال های 94 و 95 برگزار كردیم كه این كنفرانس ها مقاله محور نبود و بیشتر تجربیات صنایع در آن بیان شد.
دكتر نرگس فلاح ادامه داد: از آنجایی كه مستندسازی تجربیات صنعتی بسیار اهمیت دارد در شرایط فعلی و به ویژه با تحریم هایی كه صنایع ما را محدود می كند اگر مستندسازی به نحو خوبی انجام شود، هم افزایی صنعت و دانشگاه بهتر صورت می گیرد.
وی در مورد مقالات این كنفرانس توضیح داد: مقالات علمی توسط داوران دانشگاهی و مقالات صنعتی توسط داورانی از صنعت و دانشگاه داوری شده و برای ارائه نهایی در كنفرانس انتخاب می شوند.

***تشكیل كمیته ارتباط با صنعت با سه محور
مسئول كمیته ارتباط با صنعت این كنفرانس نیز با بیان اینكه تجربیات صنعتی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در كشور دانش عملیاتی است، اظهار داشت: این دانش كه كم هم نیست منجر به بهبود بعضی مجوزها هم شده است، اما با توجه به اینكه كنگره های علمی بیشتر بر مرزهای دانش تمركز دارند این تجربیات جایی بازگو نشده است.
دكتر مرضیه جدا ادامه داد: به همین دلیل در شانزدهمین كنفرانس ملی مهندسی شیمی قصد داریم این موارد را شناسایی كرده و با حضور اساتید دانشگاه، مدیران صنایع و بخش های تحقیق و توسعه آنها را بیان كنیم.
وی توضیح داد: این كمیته با سه محور شامل فناوری هایی كه منجر به افزایش راندمان صنایع می شوند، فناوری های مرتبط با كاهش استفاده از آب و انرژی و اصلاح ساختار مكانیكی و افزایش راندمان كاتالیست های دانش بنیان در تحقیق و توسعه مقالات بخش صنعتی را می پذیرد.
به گفته وی، چرخه علم و فناوری در كشور خوب نبوده و باید با كمك تشكیل شبكه های تحقیقاتی و صنعتی بهم متوسل شود، در همین راستا مدیرانی از وزارت نفت، وزارت صنعت معدن و تجارت و وزارت نیرو نیز در كمیته حضور دارند.
دكتر جدا خاطرنشان كرد: ارائه مقالات علمی پژوهشی به دبیرخانه كنفرانس تا 22 آبان و مقالات صنعتی تا 17 آذر وقت دارد و علاقمندان می تواند از نشانی http://www.ichec.ir/ اطلاعات بیشتر را كسب كنند.

***انجمن های علمی جایگاه خود را نیافته اند
یك عضو هیات مدیره انجمن مهندسی شیمی ایران نیز با اشاره به اینكه امروز 400 انجمن علمی در كشور فعالیت دارند گفت: این انجمن ها در 5 محور ثبت شده اند كه 100 انجمن علمی فنی و مهندسی هستند.
مهندس حجت الله بابایی اظهار داشت: انجمن های علمی بالاخص انجمن های علمی فنی و مهندسی با توجه به تمام فعالیت ها و تلاش ها، جایگاه مشخصی در كشور ندارند و هر چند شورای انجمن های علمی تلاش های زیادی در این زمینه كرده است، این تلاش ها تاكنون ابتر مانده اند.
وی به اهمیت جایگاه انجمن های علمی در دیگر كشورها اشاره كرد و گفت: تنها در آلمان دو هزار انجمن علمی ثبت شده كه ردیف بودجه دارند و از میان آنها بهترین مشاوران صدراعظم و اعضای مجلس آلمان هستند و در آمریكا چهار هزار انجمن علمی داریم كه به رئیس جمهوری و كنگره مشاوره می دهند.

***بیش از 90 درصد صادرات كشور مهندسی شیمی محور هستند
مسئول ارتباط با صنعت انجمن مهندسی شیمی نیز اظهار داشت: بر اساس آمار از مجموع 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ما، 35 میلیارد دلار مربوط به پتروشیمی هاست كه اگر صادرات نفتی را نیز جزء صادرات مرتبط با مهندسی شیمی در نظر بگیریم می توانیم بگوییم بیش از 901 درصد صادرات كشور صادرات مهندسی شیمی محور است.
دكتر علی حسینی افزود: با وجود اینكه صنایع مهندسی شیمی و پتروشیمی ما صنایع نسبتا پیشرفته ای هستند و از علم روز می توانند راحت تر استفاده كنند، متاسفانه توان دانشگاهی وارد بخش های مختلف صنعت نشده است و برای نمونه بسیاری از آنها می خواهند یك واحد مدل سازی فرایندها را داشته باشند كه با علم روز دانشگاه ها راه اندازی آن ممكن است ولی بسیاری از این صنایع چنین واحدی ندارند.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه شركت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان یكی از شركت های حامی این كنفرانس ادامه داد: باید متخصصان را در واحدهای صنعتی شناسایی كرده و با آنها ارتباط داشته باشیم،
باید به صنایع مختلف اعلام كنیم دانشگاه در چه بخش هایی می تواند نیاز آنها را رفع و مشكلات شان را حل كند.
وی تصریح كرد: ابتدا باید نیازهای كلان را شناسایی كنیم، سپس این نیازها را به نیازهای جزئی تر تجزیه كرده و برای آنها راه حل ارائه دهیم.
به گزارش ایرنا شانزدهمین كنفرانس ملی مهندسی شیمی ایران دوم تا چهارم بهمن ماه با حضور كارشناسان، مدیران صنایع و اساتید دانشگاه و محققان ایرانی و خارجی در دانشگاه امیركبیر با محوریت موضوعات مرتبط از جمله پدیده های انتقال، فرایندهای جداسازی، مدلسازی و شبیه سازی، نانو فناوری، علوم و فناوری پلیمر، فناوری پایدار و سبز، مهندسی محیط زیست و ایمنی، انرژی تجدیدپذیر، صنایع غذایی و دارویی، بیوتكنولوژی، مهندسی پزشكی، استانداردسازی و آموزش در صنایع شیمیایی، دینامیك سیالات محاسباتی، استانداردسازی و آموزش در صنایع شیمیایی برگزار می شود.

علمی9157*2017