اجلاس جهانی بهداشت با صدور بیانیه بكار خود پایان داد

مسكو - ایرنا - اجلاس جهانی بهداشت با عنوان «چهلمین سالگرد بیانیه آلماتی» در آستانه پایتخت قزاقستان با صدور بیانیه ای بكار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا، این اجلاس با حضور وزیران بهداشت و مقام های ارشد و كارشناسان دهها كشور از جمله وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ایران از روز گذشته در آستانه آغاز شد و عصر امروز جمعه بكار خود پایان داد.
رسانه های قزاقستان ازجمله تارنمای «بی نیوز» خاطرنشان كردند كه بیانیه آستانه شامل چهار موضوع كلیدی همچون «اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم برای بهبود وضع سلامتی مردم در همه عرصه ها»، «ایجاد ساختار پایدار كمك های پزشكی و درمانی اولیه»، «افزایش حقوق و امكانات برخی اقشار جامعه» و «حمایت از سیاست ها و استراتژی ها و طرح های ملی در عرصه بهداشت و درمان» بود.
«یرژان بیرتانوف» وزیر بهداشت قزاقستان درخصوص این بیانیه گفت: در تنظیم و تدوین این بیانیه بیش از یك هزار كارشناس از سراسر جهان نقش داشتند ضمن اینكه محافل كارشناسی و آكادمیك و بخش های غیردولتی و نیز سیستم های بهداشتی از كشورهای مختلف در تهیه این سند شركت كردند.
«سید حسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز روز گذشته در سخنان خود در این اجلاس به تجربیات كشورمان در زمینه استقرار نظام مراقبت های اولیه سلامت كه از 45 سال پیش شروع شده اشاره كرد و گفت: نظام مراقبت ‌های اولیه سلامت به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و از سال 1364 در كل كشور استقرار یافته و در زمان جنگ تحمیلی نیز گسترش پیدا كرد.
به گفته وی، ایران با وجود جنگ تحمیلی توانست به عهد و پیمانی كه بسته بود عمل كند و حدود 20 هزار خانه بهداشت در كشور مستقر شد كه برای عدالت در دریافت خدمات سلامت مساله ای پایه ای محسوب می شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ایران، افزود: در قالب طرح تحول سلامت هم توانستیم عهد و پیمان خود را كامل كنیم؛ به عبارتی اگر طرح تحول سلامت نبود امروز كار ما كامل نبود و در این اجلاس حرفی برای گفتن نداشتیم.
گفتنی است، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ایران در دو روز حضور خود در قزاقستان، تفاهمنامه های همكاری پزشكی با همتایان خود از قزاقستان و اندونزی امضا كرد ضمن اینكه دیدارهای جداگانه ای با همتایان هندی، روسی و ارمنستانی خود داشت و در خصوص چگونگی گسترش همكاری ها با آنان گفت وگو و تبادل نظر كرد.
همچنین دولت قزاقستان مدال افتخار این كشور را به پاس زحمات قاضی زاده هاشمی در حوزه سلامت به وی اهدا كرد.
گفتنی است، اجلاس چهلمین سالگرد بیانیه آلماتی با حضور وزرای بهداشت 194 كشور جهان در دیروز (پنجشنبه) و امروز شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد.
بیانیه آلماتی در سال 1977 میلادی در سی‌امین مجمع جهانی بهداشت در اتحاد جماهیر شوروی سابق در آلماتی قزاقستان با شعار سلامتی برای همه تا سال 2000 میلادی صادر و به بیانیه آلماتی مشهور شد.
هدف بیانیه آلماتی تاكید بر دستیابی همه مردم جهان به سطحی از سلامتی جسمانی، روانی و اجتماعی در سال 2000 میلادی بود و این بیانیه درصدد است تا برای همه مردم امكان برخورداری از یك زندگی موثر و مولد را فراهم كند.
اروپام*391*1346**

سرخط اخبار جهان