1600 خبرنگار و مستند ساز خارجی اربعین را پوشش می دهند

كربلا – ایرنا – مسئول فضای مجازی و اطلاع رسانی كمیته اربعین حسینی در عراق گفت: یك هزارو ششصد خبرنگار، برنامه ساز و مستند ساز خارجی از 32 كشور جهان و 120 موسسه رسانه ای بین المللی برنامه اربعین حسینی در كشور عراق را پوشش می دهند.

محمد علی انوشه روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در كربلای معلی در تشریح فعالیت های اطلاع رسانی و فضای مجازی مراسم اربعین حسینی تصریح كرد: خبرنگاران و برنامه سازان خارجی وارد شده به كشور عراق در 15 مسیر منتهی به كربلای معلا در حال ضبط و ارسال اخبار و گزارش های خود (پوشش رسانه ای) به سراسر جهان هستند.
وی ادامه داد: پوشش رسانه ای ستاد اطلاع رسانی اربعین حسینی از روز 28 محرم (16 مهرماه) آغاز شده و تا پس از پایان این مراسم معنوی و بی نظیر ادامه خواهد داشت.
مسئول ستاد اربعین اتحادیه رادیو و تلویزیونهای اسلامی، شهر بندری فاو در جنوب عراق را با فاصله 650 كیلومتر از كربلا دورترین مسیر پوشش رسانه ای دانست و اظهار داشت: خبرنگاران و برنامه سازان خارجی در مسیرهای ناصریه، العماره، سماوه، كوت، حله، سامرا، بصره، طوزخورماتو، دیوانیه، كاظمین، اسكندریه، مصیب، و در مهم ترین مسیر یعنی مسیر نجف اشرف به كربلای معلا مستقر شده و در حال ارسال اخبار و گزارش های خود به سراسر جهان هستند.
وی ادامه داد: در مسیرهای یاد شده هشت پرس سنتر و ایستگاه رسانه ای استقرار یافته كه خبرنگاران و گزارشگران می توانند عكس ها، فیلم ها و اخبار و گزارش های خود را به سراسر دنیا ارسال نمایند.
عضو شورای عالی اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی افزود: ستاد اطلاع رسانی اربعین 12 پرس سنتر (استودیو) در شهر كربلای معلا مستقر كرده كه شش استودیو مخصوص برنامه های زنده و بقیه نیز ویژه خدمات به خبرنگاران رسانه های بین المللی می باشد.
وی ادامه داد: 45 فركانس ماهواره ای برای پوشش مراسم اربعین حسینی از سوی این ستاد در كربلا اختصاص یافته كه اخبار و گزارش های این رویداد بی نظر را در كنار 59 واحد سیار به جهان مخابره می كنند.
انوشه مدت زمان عملیات رسانه ای ستاد اطلاع رسانی اربعین را 22 روز اعلام كرد و اظهار داشت: تامین امكانات و تجهزات پخش زنده كنگره عظیم اربعین امام حسین (ع) و یاران بافایش از دیگر فعالیت های اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی در عراق است.
وی ادامه داد: بیش از 65 دوربین در اطراف و درون حرم های شریف امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) و همچنین بین الحرمین نصب شده كه شور و شعور زائران حسینی را برای جهانیان مخابره می كند.
خاورم*م.ج*380**