نخستين فضانورد پاكستاني سال 2022 به فضا سفر مي كند

اسلام آباد - ايرنا - وزير اطلاع رساني، ميراث ملي و رسانه هاي پاكستان در خبري اعلام كرد كه نخستين شهروند پاكستاني، سال 2022 با پشتيباني و كمك علمي و فناوري دولت چين، به فضا سفر مي كند.

به گزارش روز جمعه ايرنا، «حسين فواد چودري» با اعلام مصوبه اخير كابينه فدرال پاكستان گفت: توافقنامه همكاري بين كميسيون تحقيقاتي فضا و لايه هاي بالاي جو (SUPRACO) و يك شركت چيني در اين موضوع امضا شده است.
وي اضافه كرد: اين سفر، نخستين مأموريت فضايي پاكستان خواهد بود.
به گزارش ايرنا، دولت پاكستان چهاردهم تيرماه امسال نيز دو ماهواره تحقيقاتي به نام هاي 'PRESS1' و'PakTES-1A ' را با كمك يك فروند موشك پرتاب ماهواره متعلق به چين، در مدار كره زمين قرار داد.
ماهواره تحقيقاتي كنترل از راه دور ' پرس 1 '، كاملا در داخل اين كشور طراحي و ساخته شده و وزن آن 285 كيلوگرم است و با كمك اين ماهواره ها، تحقيق در زمينه هاي جغرافيايي، شرايط اقليمي و آب و هوا توسعه مي يابد.
كميسيون تحقيقاتي فضا و لايه هاي بالاي جو (SUPRACO) پاكستان، با همكاري چين اين دو ماهواره سنجش از دور را به فضا پرتاب كرد.
اهميت پرتاب اين ماهواره براي پاكستان از اين روست كه «پرس ۱ » جزو معدود ماهواره‌هاي جهان است كه قابليت كنترل از راه دور دارد.
ماهواره پرس 1 با كمك موشك به فضا پرتاب شد كه با استفاده از آن‌ها با هزينه كمتر مي‌توان مسائل جوي را بررسي و عكس‌هاي دقيق ماهواره‌اي تهيه كرد.
پاكستان در دهه ۹۰ ميلادي با فرستادن ماهواره بدر ۱ به فضا توانست، نخستين كشور اسلامي باشد كه از تكنولوژي ماهواره استفاده مي‌كند.
آساق**6125**1485