چاووش اوغلو خواستار محاكمه متهمان پرونده خاشقچي در تركيه شد

آنكارا- ايرنا- مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه تركيه خواستار طي تمامي روند قضايي و محاكمه متهمان پرونده قتل جمال خاشقچي روزنامه نگار منتقد آل سعود در تركيه شد.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا، چاووش اوغلو در ديدار با رياض المالكي وزير امور خارجه دولت خودگردان فلسطين گفت: در رابطه با جنايت قتل خاشقچي تحقيقات ادامه دارد و تركيه در نظر ندارد كه پرونده اين جنايت را به دادگاه هاي بين المللي ارجاع دهد.
وي تاكيد كرد: به عنوان يك دولت و ملت مبتني بر حاكميت قانون، هر اقدامي را كه براي روشن شدن جزئيات 'جنايت و قتل از پيش برنامه ريزي شده خاشقچي' لازم باشد، انجام مي دهيم و تمام رسانه ها و گروه هاي بين المللي نيز اين فرايند را از نزديك دنبال مي كنند.
چاووش اوغلو بر ادامه روند بررسي و تحقيقات در پرونده خاشقچي به شكل شفاف و روشن تاكيد كرده و از طولاني شدن فرايند بررسي و تحقيقات پرونده خاشقچي اظهار تاسف كرد.
وي همچنين گفت: با اين حال بسياري از زواياي اين رويداد روشن شده ولي بايد مشخص شود كه آن 18 مظنون در عربستان به چه علت و اتهامي دستگير شده اند و چه كسي به اين افراد دستور اقدام به قتل و جنايت داده است؟
وزير امورخارجه تركيه با اشاره به پيدا نشدن پيكر خاشقچي تا به امروز افزود: يك جنايت و اقدام غير انساني اتفاق افتاده و خانواده خاشقچي نيز حق دارد كه بداند چه بر سر وي آمده است.
وي با بيان اين كه نهادهاي مسئول تركيه تحقيقات خود در مورد اين موضوع ادامه مي دهند، اضافه كرد: جنايت در داخل ساختمان كنسولگري عربستان رخ داده اما بر اساس كنوانسيون وين و قوانين تركيه، مي توان تحقيقات و بازجويي از متهمان را در تركيه ادامه داد.
چاووش اوغلو اضافه كرد: اگر تحقيقات بين المللي در مورد اين پرونده شكل بگيرد، تركيه نيز مستندات لازم را به آنها ارائه خواهد كرد.
به گزارش ايرنا، رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه نيز دو روز پيش با تشريح زواياي پنهان حادثه قتل جمال خاشقچي و با يادآوري اينكه 15 مامور از عربستان به استانبول آمده و اين جنايت را انجام داده اند، تاكيد كرد: بايد مشخص شود كه آنها از چه كسي دستور و اجازه گرفته و به استانبول آمده اند.
رئيس جمهوري تركيه با بيان اينكه حادثه قتل به طور يقين با 'نقشه قبلي' انجام شده است، ادامه داد: كسي نمي تواند بدون پاسخگويي به اين پرسش ها از مسئوليتي كه متوجه آنهاست، فرار كند و تركيه خواهان مجازات مسببان و عاملان اين جنايت است.
اردوغان گفت كه تركيه تا آخر اين موضوع را پيگيري خواهد كرد و به پادشاه عربستان پيشنهاد مي كنم كه با توجه به وقوع حادثه در استانبول، 18 مظنون را كه در عربستان در رابطه با حادثه قتل خاشقچي دستگير شده اند، در تركيه رسيدگي و بررسي شود.
خاشقچي روزنامه نگار منتقد آل سعود كه در روز 2 اكتبر (10 مهر) براي طي مراحل ثبت ازدواج با خديجه چنگيز نامزد تركيه اي خود، به ساختمان كنسولگري عربستان مراجعه كرده بود، پس از ورود به كنسولگري ناپديد شده و از آن محل خارج نشد.
نامزد وي پس از اطمينان از خارج نشدن خاشقچي از ساختمان كنسولگري، پليس و مقام هاي عالي تركيه را در جريان رويداد قرار داد ولي مقام هاي آل سعود به مدت 18 روز منكر اطلاع از خاشقچي شدند.
حكومت آل سعود پس از 18 روز انكار، در پي فشار بين المللي با صدور بيانيه اي به قتل او در ساختمان كنسولگري عربستان در استانبول اعتراف كرده و مدعي كشته شدن خاشقچي در پي يك مشاجره رخ داده است.
همه مدارك و شواهد نشان مي دهد كه 15 مامور از نزديكان محمد بن سلمان وليعهد عربستان كه از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچي هستند و ادعاي آل سعود درباره اين روزنامه نگار كذب است.
مقام هاي دولت رياض مدعي بازداشت 18 مظنون در ارتباط با اين پرونده شده اند ولي به رغم گذشت بيش از سه هفته از قتل، هنوز ابعادي از اين پرونده مبهم مانده و تاكنون از جسد خاشقچي روزنامه نگار به قتل رسيده توسط عوامل آل سعود خبري در دست نيست و آمران و عاملان اصلي اين جنايت نيز معرفي نشده اند.
خاورم/1905 **شبس*1488 **