كنگره سراسري شعر عاشورايي قروه به «سر» رسيد

سنندج - ايرنا - يازدهمين كنگره سراسري شعر عاشورايي و نخستين همايش آيين‌هاي عاشورايي در قروه با حضور شاعران عاشوراسراي كشور با معرفي نفرات برتر به كار خود پايان داد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، اين كنگره 2 روزه در آييني با حضور مسئولان فرهنگي و سياسي برترين‌هاي خود را معرفي و آماده ورود پر توان ‌تر به دوره دوازدهم شد.
در اين كنگره، با تقدير از شاعر پيشكسوت منصور دولتي، از رضا نظري فر از شهرستان صحنه، فاطمه بديعي از كاشان و علي مردي پور از اصفهان به عنوان نفرات برتر بخش قرائت تجليل شد.
در بخش زير 30 سال هم از ندا نوروزي از تهران و محسن كاوياني از قم و در بالاي 30 سال هم خدابخش صفادل از نيشابور و محسن بياتيان از لرستان، شايسته تقدير شناخته شدند.
برترين شاعران عاشورا سراي اين كنگره هم در دو بخش زير و بالاي 30 سال معرفي شدند.
در زير 30 سال فرزانه شفيعي از اصفهان اول شد، شعر جواد چراغي از زنجان به عنوان اثر دوم و شعر محمد حسين مهدويان از قم هم به عنوان اثر سوم برگزيده و معرفي شد.
در بالاي 30 سال هم علي اكرم خانه‌اي از ايلام عنوان برتر را كسب كرد و هيات داوران از رسول سنايي از كهكيلويه و بويراحمد و فاطمه بيرانوند از خرم آباد به عنوان شعراي دوم و سوم تقدير كرد.
در بخش عكس با موبايل هم آثار سامان خداياري، علي اصغر فيض اللهي و محمد شهبازي به ترتيب اول تا سوم شناخته و عكس كيوان فيروزه‌اي هم شايسته تقدير شناخته شد.
برگزيدگان بخش اصلي عكس هم سامان خداياري، عمران كامياب و كامران جباري معرفي شدند.
در اين كنگره از خانواده شهداي معزز سردار شهيد حاج هوشنگ ورمقاني و شهيد مدافع حرم منوچهر سعيدي تقدير شد.
حشمت حنيفي، غلام عباسپور مقدم، مراد آييني، محمدرضا منتشلو پيرغلامان شهرستان قروه بودند كه در اين كنگره مورد تجليل قرار گرفتند و از محمدرضا عظيمي فشي سرپرست گروه تعزيه عاشوراييان هم تجليل شد.
در پايان اين كنگره، بيانيه هيات داوران يازدهمين كنگره سراسري شعر عاشورايي قروه قرائت شد كه بخشي از آن به اين شرح زير است:
موضوع شعر آييني به قدمت شعر فارسي است، اولين گزاره هاي عاشورايي در شعر فارسي، نفرين بانيان اين جنايت و بيان سبعيت و بي رحمي جانيان آن است.
شعر آييني امروز ايران با استعانت از تجربه هاي ديروز قدم در راهي روشن و موثر گذاشته است برگزاري همايش ها و كنگره هاي عاشورايي و اهميت دادن به فرم اثر آييني در اين همايش ها از طريق داوري آثار از عوامل مهم اين پيشرفت است.
كنگره شعر عاشورايي قروه با قدمت يازده ساله نهال كوچكي بوده كه امروز نخل بالنده اي شده و توجه بسياري از شاعران شاخص را به خود جلب كرده است در يافت حدود پانصد اثر از شاعران و گزينش قريب به يكصد شعر و انتخاب نهايي 10 شاعر ذخيره ي ارزشمندي ست براي انتشار يك كناب كامل آييني كه انشاالله در آينده محقق شود.
هيات داوران در انتخاب آثار به اصول و معيارهاي فني و منحصر بودن شعر به موضوع همايش توجه ويژه داشتند و لذا از بين آثار با كيفيت عرضه شده در نهايت به گزينش 10 شاعر بسنده كردند كه در نوع خود آمار قابل اعتنايي است براي يه همايش كشوري، اميدواريم در تداوم اين همايش موثر رشد هنر و ادبيات آييني را در تمام شاخه ها شاهد باشيم.
عبدالجبار كاكايي، افشين علا و بهروز سپيدنامه هيات داوران اين كنگره بودند.
يازدهمين كنگره سراسري شعر و‌ نخستين همايش آيين هاي عاشورايي قروه از شامگاه سه شنبه با اجراي تعزيه گروه علمدار استان مركزي در مهديه سنندج آغاز و روز پنجشنبه با معرفي برگزيدگان بخش هاي مختلف به كار خود پايان داد.
اين كنگره سراسري شعر عاشورايي و نخستين همايش آيين هاي عاشورايي قروه، پذيراي 558 اثر بود كه شامل 312 اثر در بخش شعر، 246 قطعه عكس، دو اثر تعزيه و يك اثر پرده‌خواني بود.
7345/9102