۲ آبان ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۳۹
کد خبر: 83077809
۰ نفر
مازندران بزرگ ترین كلكسیون انار كشور می شود

ساری- ایرنا- مدیركل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد كشاورزی از تكثیر 920 رقم انار در مازندران خبر داد و گفت كه باغستان های این استان به بزرگ ترین كلكسیون انار كشور تبدیل می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مسعود لطیفیان شامگاه چهارشنبه در آیین آغاز به كار ششمین جشنواره ' انار اشرف ' در بهشهر افزود: هم اكنون عنوان بزرگ ترین كلكسیون انار كشور و جهان مربوط به استان یزد است و مركز تحقیقات یزد با ثبت جهانی بیش از 10 رقم از انارهای یزد و با 762 رقم انار جهان را دارد.
وی توضیح داد: در استان مازندران و با به كارگیری توان بخش خصوصی كلكسیونی از انار در حال ایجاد است كه براساس اطلاعات اعلام شده تاكنون با اصلاح نژاد و رگه گیری های انجام شده كلكسیون انار مازندران از یزد پیشی گرفته و به 920 رقم افزایش یافته است.
لطیفیان گفت: جای امیدواری است كه این ارقام در كلكسیون انار مازندران در حال تكثیر است كه در جهت حفظ ثروت ملی موثر است و باید با ایجاد ارقام جدید، برای برند سازی تجاری تلاش شود.
وی افزود: در كشور ما انار بیشتر مصرف تازه خوری دارد و برای فرآوری به برخی از كشورها صادر می شود و باید تولید خاص انار و توسعه فرآوری مناسب آن فراهم شود.
** تولید مستمر، مهم ترین مزیت مازندران
مدیركل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد كشاورزی شرایط آب و هوایی مناسب را مهم ترین مزیت مازندران برای تبدیل شدن به كلكسیون انار كشور دانست و افزود: مازندران استانی است كه مزیت تولید مستمر انار را دارد و این شرایط را برای توسعه كشت باغستان های انار در استان مهیا می كند.
وی توضیح داد: انار در كشور ما در جاهایی تولید و صادر می شود كه دارای مخاطرات فراوان است و در برخی از مناطق درختان انار در معرض سرمازدگی قرار دارند و هر سه تا چهار سال این مخاطرات را داریم كه تولید را كاهش می دهد.
لطیفیان گفت: مازندران و استان های شمالی دارای ویژگی خاص به دلیل شرایط اقلیمی هستند و به همین دلیل هم كمترین مخاطرات را برای توسعه كشت انار دارند.
وی افزود: مازندران با تولید مستمر انار می تواند از امیدهای مهم كشور در این زمینه باشد، برای این كه درختان انار در این استان با خطر كمتر سرمازدگی مواجه هستند و تولید دچار نوسان نمی شود.
لطیفیان با اظهار این كه مازندان دارای سابقه طولانی در كشت انار است، گفت: وجود 12 هزار هكتار درختان انار خودرو در شبه جزیره میانكاله واقع در شهرستان بهشهر در شرق مازندران نشانگر دیرینگی و ظرفیت توسعه كشت انار در این استان است.
بر اساس یافته های باستان شناسی مشخص شده است كه مردمان ساكن در این منطقه بیش از سه هزار سال پیش و در دوره غارنشینی با میوه انار آشنایی داشتند.
نشانه باستانی یافت شده در منطقه بهشهر یك فقره شی مفرغی شبیه انار است كه در محوطه باستانی ' گوهرتپه ' این شهرستان یافت و امشب همزمان با جشنواره انار اشرف رونمایی شد.
** تغییر اقلیم و ضرورت شناسایی ارقام مناسب
مدیركل دفتر امورمیوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد كشاورزی تغییرات اقلیمی را یكی از مخاطرات بخش كشاورزی دانست و تاكید كرد: برای كاهش خطر در این زمینه باید ارقام و گونه‌های مناسب ‌تری كه تجاری‌ تر و مقاوم ‌تر در برابر تنش‌های اقلیمی باشند، شناسایی شوند.
وی هدف از تكثیر صدها گونه انار در مازندران را مقابله با تغییرات اقلیمی و شناسایی گونه های مناسب برای توسعه كشت در این استان برشمرد و اظهار داشت: طرح اصلاح، مدیریت فنی و نوسازی باغ ها از جمله برنامه های مهم مندرج در برنامه ششم توسعه بود كه وزارت جهاد كشاورزی آن را پی گرفته است.
لطیفیان توضیح داد: اصلاح و نوسازی 21 هزار هكتار از باغ های كشور در دست اجراست كه 250 هكتار از این برنامه مربوط به باغستان های انار است.
مازندران بر اساس آمارهای رسمی با داشتن یكهزار و 500 هكتار باغ انار و تولید 22 هزار تن محصول در سال، رتبه یازدهم كشور را دارد و با احتساب 12 هزار هكتار درختان انار خودرو و ترش خلیج میانكاله رتبه این استان به دوم می رسد.
شهرستان بهشهر با داشتن 10 هزار و 50 هكتار باغ انار، 58 درصد از انار استان را تولید می كند و عواید سالانه این محصول برای بهره برداران این منطقه بیش از 220 میلیارد ریال برآورد شده است.
7332/1654