13هزار گروه خودیار و همیار برای فروش تولیدات زنان تشكیل شد

تهران- ایرنا- سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: برای فراهم سازی زمینه فروش تولیدات زنان سرپرست خانوار كه بیشتر آنان در مناطق محروم ساكنند، بیش از سه هزار گروه همیار و 10 هزار گروه خودیار شكل گرفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی شامگاه چهارشنبه در كنفرانس خبری «كنفرانس منطقه ای آسیا- اقیانوسیه؛ نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی» در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا افزود: در سال 1395 با مشاركت معاونت وقت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در مورد توانمندسازی زنان طرحی آزمایشی داشتیم كه در نمایشگاه میلان از سوی سازمان بهزیستی به نمایش گذاشته شد و ایران رتبه پنجم را كسب كرد.
محسنی بندپی ادامه داد: اكنون در یك تقسیم كار ملی، مدیریت این طرح به معاونت خانواده سپرده شده و سازمان بهزیستی دستگاه اصلی مجری است.
وی گفت: در تبصره 18 قانون بودجه سال 1397، یكی از گروه های مخاطب مشاغل خانگی را زنان سرپرست خانوار و روستایی معرفی كرده ایم كه با بهره بسیار كم به آنان آموزش می دهیم و زمینه فروش صنایع دستی و تولیدات شان را فراهم می كنیم.
محسنی بندپی تصریح كرد: به لحاظ بسیاری از شاخص های جنسیتی، آموزش و سلامت در منطقه پیشتازیم اما در مدیریت اقتصاد عقب مانده ایم.
وی یادآوری كرد: بر اساس سرشماری سال 1395 به ازای هر 107 زن سالمند، 100 مرد سالمند در كشور وجود دارد.
این مقام مسئول، افزود: برای سالمندان كه اقلیت بسیار بزرگی در همه كشورها محسوب می شوند باید در حوزه «امنیت درآمد، ادغام اجتماعی، سلامت و مراقبت» برنامه ریزیی های كرد.
سرپرست وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعی گفت: برای این اقلیت بزرگ كه در آینده با شمار زیادی از آنها مواجه ایم اگر برنامه ریزی خاصی نداشته باشیم با چالش و بحران جدی به ویژه در كشورهای در حال توسعه روبه رو خواهیم بود.
بندپی گفت: در ایران پایه ریزی خوبی در «تدوین سند سالمندان، استقرار دبیرخانه سالمندان و ایجاد سازمان های مردم نهاد مانند بنیاد فرزانگان و راه اندازی شبكه اینترنتی خدمات مراقبتی سالمندان و پیمایش ملی سالمندی» كه ابعاد مختلف سالمندی را از جمله اقتصادی، حمایت های اجتماعی و مسایل سلامتی در برمی گیرد انجام شده و تجربه ارزشمندی است.
وی افزود: اگر صندوق جمعیت سازمان ملل بپذیرد كه این محوریت را در منطقه جنوب غرب آسیا عهده دار شود و تفاهم نامه ای بین سازمان بهزیستی، صندوق جمعیت سازمان ملل و help age(سازمان جهانی كمك به سالمندان) داشته باشیم تا این تجربه ها را با دیگر كشورها به اشتراك بگذاریم.
به گزارش ایرنا، «همایش منطقه ای آسیا- اقیانوسیه؛ نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی» كه یكم آبان ماه آغاز شده بود، عصر چهارشنبه در هتل استقلال به كار خود پایان داد.
در این همایش 120 كارشناس از 25 كشور آسیا و اقیانوسیه با هدف بررسی چالش ها، مشكلات و دستاورد كشورهای مختلف در حوزه سالمندی گرد هم آمده بودند.
اقتصام*6984*1961*