حضور بانوان در ورزشگاه ها منع شرعی ندارد

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: حضور بانوان در ورزشگاه ها و تماشای ورزش برای آنان شرعا منع ذاتی ندارد.

به گزارش گروه اجتماعی ایرنا از روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام هادی صادقی در این باره افزود: حضور در ورزشگاه و تماشای ورزش، برای زنان و مردان فی نفسه هیچ اشكالی ندارد اما ممكن است به دلیل عوارض دیگری مشكل ایجاد كند.
این مقام قضایی با گلایه از برخی كسانی كه می خواهند از حقوق زنان دفاع كنند اما راه مناسبی برنمی گزینند، اظهار داشت: برخی افراد با حكم خدا مقابله می كنند یا با شیوه های نامناسب وارد این میدان می شوند، در حالی كه می توان راه منطقی و شرعی در پیش گرفت.
وی با بیان دو عارضه شرعی و اخلاقی گفت: دیدن بدن برهنه جنس مخالف برای نامحرم جایز نیست، این حكم شرعی است، اما ممكن است با وجود فاصله زیاد جایگاه تماشاچیان در برخی موارد، صدق نظر به بدن نامحرم نباشد، این یك بحث فنی و مصداقی است و می توان برای تشریح موضوع با فقها و مراجع صحبت كرد.
معاون فرهنگی قوه قضاییه به عارضه دوم در بحث حضور بانوان در ورزشگاه ها اشاره كرد و افزود: حفظ حرمت بانوان ضروری است اما جو حاكم بر ورزشگاه ممكن است غیراخلاقی باشد و حضور یك بانوی مسلمان در چنین فضایی كه امكان هتك حرمت وجود دارد، جایز نیست.
صادقی، راهكار حضور بانوان در ورزشگاه ها را مدیریت و ایجاد فضای سالم عنوان و تصریح كرد: راه حل حضور آزادانه بانوان برای تماشای مسابقات ورزشی، جنگیدن با حكم خدا نیست، بلكه از مدیران دستگاه ها باید خواست با مدیریت صحیح، زمینه این حضور را فراهم كنند كه منع شرعی و اخلاقی وجود نداشته باشد البته تیم های ورزشی، طرفداران آنها و عموم مردم هم در زمینه سازی حضور محترمانه بانوان نقش دارند.
وی با اشاره به كسب افتخارات ورزشی بانوان ادامه داد: طبق قوانین ورزشی، بدن در برخی رشته ها برهنگی داشت كه فعالیت بانوان در این رشته ها محدود بود اما با تلاش و پیگیری مسئولان، لباس های محجوبی طراحی شد و رسمیت یافت. در حال حاضر بانوان در رشته های مختلف ورزشی شركت می كنند و مدال می گیرند كه بسیار پرافتخار است.
صادقی گفت: نباید عالمانه زمینه گناه را فراهم كرد. مسئولان باید زمینه استفاده مطلوب و بهره مندی زنان از ورزشگاه ها را بدون ایجاد گناه فراهم كرده و به جای عمل به وظیفه خود، به موازین دینی و مراجع دینی حمله نكنند.
وی گفت: برخی برای حضور بانوان در ورزشگاه ها استدلال سخیفی می آورند كه نه تنها سودی ندارد، بلكه به زیان حضور بانوان تمام می شود از جمله می گویند چون در جاهای دیگر گناهان بزرگتری جریان دارد، پس در اینجا مانعی ندارد یا اینكه می گویند چون صدا و سیما این مسابقات را پخش می كند، پس دیدن در ورزشگاه نیز اشكال ندارد. این افراد توجه ندارند كه نه وجود گناه در جای دیگر مجوز گناه در اینجا است و نه صدا و سیما حكم حضور در ورزشگاه را دارد.
معاون فرهنگی قوه قضاییه تصریح كرد: رویكرد سیاسی به حضور زنان در ورزشگاه به زیان فضای عمومی جامعه است. بانوان بخش مهمی از جامعه هستند و نیاز به تفریح و سرگرمی دارند؛ بنابراین شركت در فعالیت ها و محافل ورزشی باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد و راه حضور مشروع آنان را در ورزشگاه ها بیابند و در این زمینه بن بست وجود ندارد.
اجتمام**٧٣٢٩*1834