۲ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۶
کد خبر: 83076863
۰ نفر
مجلس با فوریت طرح اصلاح قانون انتخابات  موافقت كرد

تهران - ایرنا- نمایندگان به یك فوریت طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس با 172 رای موافق، 43 رای مخالف و دو رای ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر با یك فوریت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس موافقت كردند.
این طرح كه به امضای 121 نماینده مجلس رسیده، 8 ماده دارد و در آن بخش هایی از قانون انتخابات مجلس اصلاح شده است.
براساس یكی از مواد این طرح اصلاحی و در صورت تصویب نهایی آن ، در انتخابات مجلس شورای اسلامی، محدوده جغرافیایی هر استان به عنوان حوزه استانی انتخابات محسوب می شود.
همچنین تعداد نمایندگان هر حوزه استانی معادل تعداد نمایندگان حوزه های انتخابیه موجود در استان است كه مستند به قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مصوب 1366.01.30 و اصلاحیه های بعدی آن تعیین شده است.
همچنین بر اساس این ماده، هر یك از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید منحصرا برای یكی از حوزه های انتخابیه موجود در استان ثبت كند، ثبت نام در بیش از یك حوزه انتخابیه موجب لغو ثبت نام و محرومیت از داوطلبی نمایندگی آن دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می شود.
همچنین درصورت تصویب نهایی یكی دیگر از مواد آن، هر داوطلب نمایندگی باید متولد محدوده جغرافیایی حوزه انتخابیه محل ثبت نام بوده یا سابقه حداقل پنج سال سكونت در آن محدوده یا سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی در آن حوزه را داشته باشد.
براساس این ماده تغییر حوزه انتخابیه ناشی از اجرای قانون تغییر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی مصوب 24 دی 82 باید با رعایت شروط این ماده انجام شود.
در ماده 3 این طرح نیز آمده است: رای دهنگان در هر استان می توانند برای هر یك از حوزه های انتخابیه موجود در استان از بین نامزدهای مربوط به همان حوزه انتخابیه به میزان تعداد كرسی های موجود، نماینده یا نمایندگان مورد نظر را انتخاب كنند.
درصورت تصویب نهایی ماده 4 این طرح از هر حوزه انتخابیه موجود در استان، نامزد یا نامزدهایی كه حداقل 20 درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه موضوع تبصره ذیل ماده 1 این قانون را حذف كرده و بالاترین رای را در كل استان به دست آورده اند نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب می شوند.
در تبصره این ماده آمده است: در صورتی كه حد نصاب در این ماده برای 1 یا چند كرسی به دست نیاید نامزد یا نامزدهایی كه بیشترین رای را نسبت به سایر نامزدهای آن حوزه انتخابیه در سطح استان كسب كرده باشند به عنوان نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه به مجلس راه می یابند.
در ماده 6 این طرح بیان شده است: به منظور تجمیع آرای حوزه های انتخابیه موجود در استان، هیاتی به عنوان هیات اجرایی استان در محل استاندارای به ریاست استاندار و عضویت مدیر كل ثبت احوال استان، رییس دادگستری استان و نمایندگان معتمدین محلی عضو هیات های اجرایی مركز حوزه های انتخابیه موجود در استان تشكیل می شود.
براساس تبصره ای از این ماده و درصورت تصویب نهایی آن جلسات این هیات با اكثریت مطلق اعضا رسمیت می یابد.
بر اساس تبصره 2 این ماده آمده است: معتمدین محلی عضو هیات های اجرایی مركز حوزه های انتخابیه موجود در استان حداكثر یك هفته قبل از روز رای گیری از میان خود یك نفر را برای عضویت در هیات اجرایی استان انتخاب و به این هیات معرفی می كنند.
درصورت تصویب نهایی تبصره 3 این ماده ، فرمانداران و بخشداران مراكز حوزه های انتخابیه موظفند بلافاصله بعد از خاتمه رای گیری و شمارش آرا، نتایج حاصله را با هیات های نظارت حوزه انتخابیه خود تطبیق داده و طی صورت جلسه ای به هیات اجرایی استان اعلام كنند.
بر اساس تبصره 4 این ماده، رییس هیات اجرایی استان مكلف است پس از تجمیع آرا، نتایج حاصله را با هیات نظارت استان تطبیق داده و طی صورت جلسه ای به وزارت كشور و شورای نگهبان ارسال و سپس از طریق رسانه های گروهی اعلام كند.
در ماده 7 این طرح آمده است: ماده 24 قانون انتخابات مجلس حذف می شود.
در صورت تصویب نهایی ماده 8 این طرح، تبلیغات و شیوه های تبلیغی مجاز منحصر به موارد مجاز مسكوت در قانون بوده و مراجع اداری، انتظامی و قضایی موظف به برخورد با تبلیغات غیر مجاز هستند ، مدت فعالیت تبلیغات انتخاباتی برای نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی 15 قبل از روز اخذ رای آغاز و تا 24 ساعت قبل از اخذ رای ادامه دارد.
در مقدمه توجیهی این طرح آمده است: بی شك انتخابات مجلس را می توان از مهم ترین انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران دانست، علی رغم این كه مجلس قوانین متعددی در زمینه برگزاری انتخابات مجلس دارد ولی در دو دهه اخیر با اصلاحات بیشماری مواجه شده است.
در ادامه این مقدمه تاكید شده است: قانون كنونی انتخابات دارای ایراداتی است و اصلاح آن می تواند زمینه حضور مردم در عرصه انتخابارت را پررنگ تر كند.
غلامرضا كاتب نماینده گرمسار از طراحان این طرح گفت: یكی از مطالبات بزرگ ملت ایران، قانونگذاری و نظارت بر اجرای آن است، نگاه مجلس در انجام این دو مسئولیت مهم باید ملی و باز باشد اما در وضعیتی هستیم كه نمایندگان از وظایف اصلی‌شان در حوزه قانونگذاری و نظارت دور شده‌اند زیرا درگیر مسائل روزمره منطقه‌ای هستند و توانشان برای پرداختن به مسائل اصلی كشور به شدت كاهش یافته است.
وی خاطرنشان كرد: در یك سال گذشته ما جلسات مكرری با حقوقدانان شورای نگهبان، مركز پژوهش‌های شورای نگهبان و مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره این طرح انجام داده ایم.
وی افزود: ممكن است اختلاف نظرهایی در جزییات این طرح وجود داشته باشد ولی نمایندگان موافق كلیات این طرح هستند اگر ایرادی در جزییات بود ما آن را بعدا اصلاح می كنیم.
سیام**9121**1058**1336